Teď už jsou ale hlasy voličů sečteny. Vedení ostravské ČSSD tak hned v pondělí večer vyzvalo primátora Ostravy, aby vystoupil ze strany, a bude zřejmě tlačit i na to, aby přišel o svou funkci. Petr Kajnar chce ale bojovat dál. O co ve sporech jde a kdo je na čí straně, popsal v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
Jak vnímáte výsledek voleb? ČSSD určitě počítala s mnohem lepším výsledkem. Poškodilo ji u nás to, že se před volbami řešily v médiích spory uvnitř strany?
Dovedu si představit, že by sociální demokracie mohla mít lepší volební výsledek. Ale na druhé straně to odpovídá stavu, v jakém ČSSD nyní je. Je to strana, která má své vnitřní problémy, je vnitřně nemocná a lidé to vnímají, že v ní není všechno v pořádku. Ve volbách to dali jasně najevo.
Jaké jsou ty vnitřní nemoci ČSSD?
Úpadkem už nějakou dobu podle mě prochází ODS a podobné věci se teď bohužel odehrávají v sociální demokracii. Je to tak, že lobbisté, vlivní lidé, kteří dříve očekávali, že své prebendy najdou u ODS, se přesunuli k lidem v ČSSD a mají na ně vliv. Ono to pak souvisí s tím, že po kancelářích ostravského magistrátu chodí policie a sbírá počítače. Ukazuje to, že ČSSD není složená jen z lidí, kteří by chtěli dobro všech ostatních, ale mnozí z nich myslí především na dobro svoje.
ČSSD je rozdělená na dva nesmiřitelné tábory i v Praze, jak je vidět i v aktuálním boji o moc mezi Haškovci a Sobotkovci…
I to už se ale připravovalo dlouho. To, k čemu došlo před volbami v Ostravě, byla jen předzvěst toho, co se děje nyní v Praze. Haškovo křídlo si postupně obsazovalo pozice, aby pak po volbách mohlo vyvolat situaci, jež oslabí Sobotkovo křídlo. Člověk je podle mě v politice v situaci, kdy občas musí přistupovat na kompromisy. Každý má ale nějakou vnitřní hranici, kdy už ty kompromisy dělat nejdou, a to je i můj případ. Původně jsem nechtěl kandidovat do sněmovny, ale když jsem vnímal celou tu věc uvnitř strany, tak jsem se dohodl s Lubošem Zaorálkem (lídr kandidátky ČSSD v kraji pozn. red.), že se pokusím dostat se na krajskou kandidátku, abych jako primátor Ostravy posílil právě Sobotkovo křídlo. Haškovo křídlo tomu ale dalo stop.
Proč stojíte na straně Bohuslava Sobotky, a ne Michala Haška?
Slávek Sobotka je podle mě člověk, který vždycky mluví především o programu ČSSD a do jisté míry i o vizích pro stranu a pro tuto zemi. Přiznám se, že z druhé strany jsem nic takového neslyšel. Michal Hašek jen bojuje o moc. Nechápu, jak může předsednictvo, které je nižší orgán než ústřední výkonný výbor, začít jen tak odvolávat předsedu strany. To je boj o moc bez ohledu na vše a proti stanovám strany. Podle mě tím, co nyní Michal Hašek předvedl v Praze, ukončil svou politickou kariéru.
Jak jste vnímal to, že vás ostravské vedení ČSSD na kandidátku neschválilo…
Politické strany jsou založeny na soutěži, kdo se jak z jejich členů umístí. Ta soutěž by měla být z větší části založena na programových vizích a na schopnostech těch lidí ty vize naplňovat. Samozřejmě se však do této soutěže hlásí i lidé, kteří moc schopností ani vize nemají, ale politická strana je pro ně výtah k penězům, které by jinde nedostali. Problém je, když se tito lidé začnou dostávat do popředí díky tomu, že bez skrupulí porušují pravidla, porušují stanovy strany. Svými praktikami dělají z politických stran mafie a podle mě tak porušují i zákony České republiky. Upozornit na tento problém je pro mě důležitější než to, abych bral ohled na to, jestli má nějaký Kajnar nějakou politickou budoucnost. Je důležité, aby strany začaly respektovat stanovy.
Proto jste tedy podal ještě před volbami návrh k soudu na předběžné opatření proti podobě kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji?
Současný okresní výkonný výbor ČSSD v Ostravě si svou moc upevňuje tím, že organizace, které mu nevyhovují, dokáže zrušit, účelově zakládá nové organizace, postupně vyhazuje nepohodlné členy strany. Příkladem je třeba i to, že chtěli vyloučit Richarda Bednaříka z klubu zastupitelů, on ale proti tomu podal žalobu a oni pak usnesení o jeho vyloučení raději zrušili. To ukazuje, že domáhat se dodržování stanov strany přes soudy je sice tou poslední možností, ale v okamžiku, kdy ty ostatní způsoby a kontrolní orgány uvnitř ČSSD přestaly fungovat, je to jediná možnost.
Snahou vedení ostravské ČSSD v čele s poslancem Adamem Rykalou je odvolat vás z pozice primátora. Je veřejným tajemstvím, že na tento post má zálusk starosta Poruby Lumír Palyza.
Je to tak, Adam Rykala a Lumír Palyza se snaží dělat vše proto, aby mě mohli odvolat. Slibují lidem pozice, získávají hlasy a za ty hlasy pak upevňují svou moc ve straně. Když se vrátím do minulosti, tak vše, co se třeba odehrálo kolem fotbalového klubu Baník Ostrava a koupě stadionu Bazaly, byla pro ně jen záminka k tomu, aby na mě mohli zaútočit. Bylo to uměle zinscenováno, aby mě mohli označit za člověka, který dává peníze tam, kam nepatří. Přitom město koupilo majetek, který má pro něj strategicky velkou hodnotu.
Jak to tedy vidíte dál se svým setrváním ve funkci primátora?
Okresní výbor už mě a ještě další lidi v pondělí vyzval, abychom zvážili své setrvání v ČSSD. Já si ale myslím, že je to tak, jako když zloděj křičí: Chyťte zloděje! Když se podíváme na výsledky mé práce za posledních jedenáct let, tak nevidím nikoho v ostravské sociální demokracii, kdo by inicioval a prosadil, někdy i proti členům strany, vznik tolika rozvojových věcí, jako třeba průmyslových zón či rozšíření vědecko-technologického parku. Přesto všechno se stávám nepohodlným. Nečtu to jinak, než že překážím ostatním, aby se prodrali na místa, po kterých touží.
Budete proti těmto snahám ještě nějak bojovat?
Asi ano. Protože pokud má tahle republika dobře fungovat, tak musí dobře fungovat i politické strany. Těžko můžu věřit tomu, že jakákoliv strana bude umět efektivně řídit stát, když neumí řídit ani samu sebe. Neuvažuji tedy, že bych nyní odešel z ČSSD, protože si myslím, že ten, kdo způsobuje rakovinu téhle strany, nejsem já, ale tihle lidé, kteří se mě snaží vyštvat.