O Kajnarově návratu do strany, se kterou se před šesti lety soudil a byl z ní vyloučen, se spekuluje několik měsíců. V pondělí krajské vedení ČSSD odsouhlasilo odebrání licence 17 z 26 ostravských organizací. „Krajské předsednictvo dospělo k závěru, že musíme vyřešit ostravskou organizaci ČSSD, která je dlouhodobě neúspěšná a nedokáže oslovit voličskou základnu," uvedl předseda sociálních demokratů v regionu Tomáš Hanzel s tím, že dospěli k radikálnímu řešení. „Jde o návrhy na zrušení licencí některých místních organizací. Jejich členové se mohou přihlásit jinam,“ řekl začátkem týdne Hanzel. Týká se to podle něj organizací, u kterých byl v minulosti velký pohyb členů a existuje podezření, že tam figurují černé duše, a organizací, kde před komunálními volbami nahradili schopné komunální politiky a neuspěli.

Právě čistka uvnitř ostravské ČSSD má být hlavní podmínkou Petra Kajnara k návratu. „V případě, že bude ostravská ČSSD očištěna, bude Petr Kajnar naším lídrem pro krajské volby,” oznámil Tomáš Hanzel.

Ostravská ČSSD se dlouhodobě potýkala s vnitřními spory i s problémy ve vztahu s krajským vedením. V listopadu 2016 sociální demokraté odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu 2017 vyhověla stížnosti a konference se musela opakovat v únoru 2017. Palyza byl odvolán znovu a novou předsedkyní se stala Vajdíková. Krajský výkonný výbor pak navrhl přeregistraci, kvůli které byla strana dlouho bez vedení a musela volit nové. Vajdíková se potřetí stala předsedkyní v říjnu 2017.

Moravskoslezský kraj i Ostrava byly dlouhá léta baštou ČSSD. V minulosti zde pravidelně sociální demokraté získávali vysoké funkce ve vedení měst i kraje. V roce 2012 tu ČSSD v krajských volbách získala 27,4 procenta a měla hejtmana. O čtyři roky později skončila v opozici s výsledkem 16,6 procenta. V parlamentních volbách v roce 2013 zvítězila 26,38 procenty, v roce 2017 výsledek spadl na 8,83 procenta. V letošních evropských volbách dosáhla na 4,78 procenta.