Oznámili to po jednání předsednictva šéf ČSSD Jan Hamáček a ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Není to o tom, že bychom ty členy vyloučili. Ti, co to myslí se sociální demokracií vážně, se mohou do ostatních organizací přihlásit,“ uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Oba čelní představitelé ČSSD potvrdili páteční informace, že se do strany po šesti letech vrací bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar, který bude lídrem kandidátky pro krajské volby v příštím roce.

Právě čistka uvnitř ostravské ČSSD byla jednoz z hlavních podmínek Kajnarova návratu. „Vrací se, protože se ztrácí vliv lidí, kteří ho vyhodili. Má-li jít sociální demokracie do dalších voleb, tak se musí vyřešit situace v Ostravě. Ta organizace tam je v takovém degenerovaném stavu. Máme šanci budovat to znovu,“ prohlásil ministr Zaorálek.

Bývalý ostravský primátor Petr Kajnar Deníku o víkendu potvrdil, že by se měl stát lídrem ČSSD pro krajské volby příští rok, pokud ho krajská organizace stany schválí. „Ten návrh tady je, jsme domluveni. Musí mě ale ještě jako lídra kandidátky schválit a také musím zažádat o vstup zpět do sociální demokracie,” řekl Deníku Petr Kajnar.

Proč se rozhodl pro politický comeback, navíc do čela strany, se kterou se rozešel ve zlém? Prý ho trápí, jak Moravskoslezský kraj stagnuje. „Dělal jsem pro CzechInvest a viděl jsem, jak Ostrava i celý kraj v poslední době doslova spí. Potenciál, který náš region nabízí, podle mě není pořádně využitý. Chtěl bych to tu proto zase probudit. Myslím, že mi tyto věci šly,” dodal ještě exprimátor Ostravy.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek si od návratu Kajnara hodně slibuje. „Je to výborná zpráva pro ČSSD. Právě ostravská organizace vypudila v minulosti ze svých řad Petra Kajnara, kterého tam většinou v kraji pokládáme za úspěšného politika,“ dodal Zaorálek.

Předsedkyně ostravské ČSSD Jana Vajdíková v úterý uvedla, že návrh znamená faktickou likvidaci ČSSD v Ostravě. Černé duše podle ní odstranila přeregistrace před dvěma lety. S tím opakovaně nesouhlasil Zaorálek ani další členové krajského vedení strany. „Pokud chce být ČSSD znovu v kraji úspěšná, musela situaci v Ostravě řešit. Jsem rád, že to předsednictvo jednoznačně odhlasovalo a máme šanci to začít budovat znovu,“ uvedl Zaorálek.

Ostravská ČSSD se dlouhodobě potýká s vnitřními spory i s problémy ve vztahu s krajským vedením. Doplatil na to ostatně i Petr Kajnar, který byl primátorem Ostravy v letech 2006 až 2014. Spor a roztržka při sestavování kandidátek před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 skončila u soudu a na to konto byl Kajnar z ČSSD vyloučen. Následně založil hnutí Ostravské fórum a vedl jej jako lídr v komunálních volbách v roce 2014. Hnutí však získalo pouze 4,95 % hlasů a do Zastupitelstva města Ostravy se nedostalo.

Moravskoslezský kraj i Ostrava byly dlouhá léta baštou ČSSD. V roce 2012 ČSSD v krajských volbách získala 27,4 procenta a měla hejtmana. O čtyři roky později skončila v opozici s výsledkem 16,6 procenta. Ve sněmovních volbách v roce 2013 zvítězila s 26,38 procenta, v roce 2017 výsledek spadl na 8,83 procenta.