V Ostravě je dnes přes dva tisíce ubytovacích míst pro seniory, ať už v klasických domovech důchodců nebo v domovech se zvláštním režimem, kde leží senioři s horším zdravotním stavem.

A přestože v nich každoročně přirozeně zemře šest set až sedm set lidí, na seznamu čekatelů je jich dalších patnáct set.

Na nedostačující kapacity proto Ostrava reaguje výstavbou nového domova pro seniory v Hulvákách vedle Duhového domu, kde se s ním dlouhodobě počítá. Současný projekt kalkuluje se stovkou míst, protože podle nových standardů by kapacita neměla být vyšší.

„Projekt je v přípravě, proto ještě cena stavby není výsledná, ale měli bychom se vejít do 400 milionů korun,“ říká náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák, který má na starosti kulturu a nově také sociální věci a zdravotnictví.

Ilustrační foto.
Psi a kočky? Nechtěné dědictví!

V PŘÍŠTÍM ROCE

Stavět se začne ve druhé polovině roku a domov má být dokončen ve druhém kvartálu příštího roku, s rezervou nejpozději počátkem roku 2021. Padesát pokojů bude jednolůžkových, pětadvacet dvoulůžkových.

„Součástí bude také sedmatřicet parkovacích míst, z toho 16 v podzemí. Domov bude mít vlastní kuchyň i prádelnu, bude zcela soběstačný,“ dodává Pražák s tím, že s novým zařízením se zvýší také zátěž městského rozpočtu. Zřizovatel hradí třetinu provozních nákladů domovů, které město ročně stojí kolem šedesáti milionů korun. A s novým zařízením částka naroste.

„Výstavbu bytů a prostor pro seniory považuji za důležitou, protože míst je nedostatek a v domě s pečovatelskou službou v obvodu máme dlouhé čekací doby,“ těší starostu Mariánských Hor a Hulváků Patrika Hujduse.

Policisté v Opavě dohlíželi na dav fanoušků Baníku, který měl více než tisíc lidí.
Novinky z kauzy chuligánů: Akce baníkovského komanda byla detailně připravena
Ilustrační snímek.
Policisté zadrželi baníkovské lupiče, kteří přepadli fanoušky Opavy

Domov Hulváky se začal připravovat před čtyřmi lety, starší projekt s ním ale počítal už na začátku tohoto tisíciletí. V roce 2002 jej měla v programu tehdejší koalice, dokonce se vykoupily i potřebné pozemky. Jenže přišly volby a nová garnitura měla jiné priority.

A tak se z tehdejšího projektu po letech postavilo pouze komunitní centrum Duhový dům, který byl otevřen v roce 2013 a provozuje jej Slezská diakonie.

JINÝ ZÁMĚR

Domov pro seniory, s nímž se v projektu také počítalo a měl být s komunitním centrem propojen stavebně i programově, tak přichází na řadu až nyní.

Zatímco počátkem tisíciletí měly obě části stát 580 milionů korun bez DPH, nyní se počítá se zhruba 400 miliony pouze za Domov Hulváky. Podle Pražáka přitom po letech odkladu nedopadl podle původních plánů ani Duhový dům.

„Tehdejší projekt byl mercedes oproti trabantu, který tam stojí dnes. Nechci tím ale říct, že je to špatné zařízení, jen tam měla probíhat kompletní rehabilitace a zařízení mělo fungovat zcela jinak,“ vysvětluje Pražák.

Ostravská lyžařská instruktorka Kateřina Smičková.
Rodinná lyžařská výuka končívá občas v slzách. Na děti se nesmí tlačit

K TÉMATU

Jak chce Ostrava do roku 2020 navýšit kapacity? Rekonstrukce stávajících domovů: 23 míst
Nasmlouváním u soukromých poskytovatelů: 130 míst
Výstavba Domova Hulváky: 100 míst

Domov ve Slezské Ostravě odložen Město uvažovalo o výstavbě dalšího domova pro seniory také ve Slezské Ostravě. Předpokládalo však, že náklady budou podstatně nižší, než se ukázalo. „Projekt proto bude přinejmenším odložen. V současné době ho určitě realizovat nebudeme,“ říká náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Zajímavosti ze sociální oblasti Počet míst pro seniory: 2 061
Čekací lhůty v domovech: 6 až 18 měsíců
Průměrný věk v domovech: 82 let
Ročně v domovech zemře 600 až 700 lidí (30 procent)
Počet žádostí o ubytování: 1 500
Náklady na jedno lůžko: 33 tisíc korun/měsíc

První zkoušky na trati HSCC, 1.10.1958.
Hrubá válcovna ostravské huti slaví 60 let od zahájení provozu
Ilustrační foto
Hoteliéři v Ostravě se navzájem varovali před vykutáleným hladovým ptáčkem