„Je to odpad jako každý jiný a speciální nádoby pro ně by asi nemělo smysl zavádět,“ konstatuje Vladimíra Karasová z městské společnosti OZO. Výjimku podle ní tvoří jen ochranné prostředky vyhazované v nemocnicích: Tady se dá předpokládat vysoká pravděpodobnost kontaktů s nakaženými.

Ilustrační foto.
„Nemáme,“ říkají lékárníci. Lidé někde v kraji vykoupili respirátory

„Použité respirátory či jednorázové roušky se mohou po zabalení do sáčků vyhazovat do směsného odpadu,“ doporučuje Karasová s tím, že popelnice na sídlištích v Ostravě se v průměru vyváží co dva dny. Tuto dobu má virus čínské koronavirové nákazy problém v kontejnerech přežít.

Jejich obsah – včetně ochrany dýchacích cest – se likviduje na skladkách. „Hutnění odpadu a překrývání inertním materiálem zabrání případnému šíření nákazy do okolí,“ doplňuje mluvčí OZO.

Bezpečnostní riziko

„U volně pohozených roušek a rukavic hrozí, že by z nich mohl virus dál šířit. To představuje možné riziko pro lidi, ale zejména pro všechny pracovníky komunálních a úklidových společností,“ varují zdravotníci.

Enormní poptávku po respirátorech hlásí i lékárny Agel.
Zájem o respirátory neklesá. Lékárny Agel potvrzují rekordní poptávku

„Jednorázové ochranné pomůcky, jako roušky,respirátory,rukavice patří do směsného komunálního odpadu. Měly by se předtím vložit ještě do plastového obalu a následně ještě do dalšího plastového pytle, který se pevně zaváže. V žádném případě nevkládat použité ochranné pomůcky do tříděného odpadu. Hrozí tím nákaza zaměstnanců třídicích linek,“ informovala mluvčí společnosti Ave odpadové hospodářství Pavla Ivácková.