Festival v ulicích zpestří lidské pyramidy i hořící rum

Na tři stovky katalánských umělců, což představuje deset souborů, zpestří program letošního dvoudenního Festival v ulicích, který začíná dnes v moravskoslezské metropoli. Už dnes například vytvoří živé lidské věže (castells) od 16 hodin na Prokešově náměstí v Ostravě.

Vedle tradičních míst jako jsou Černá louka, Masarykovo náměstí, nábřeží Ostravice a přilehlé ulice, se festivalové dění rozšíří i na Slezskoostravský hrad. Vstup je tradičně zdarma.

Zoo zahajuje večerní komentované prohlídky

Prázdniny jsou za dveřmi a s nimi i večerní komentované prohlídky v ostravské zoo, které budou zahájeny dnes ve 20 hodin a pak se budou konat každý následující pátek až do konce prázdnin. Zájemci tak budou mít opět možnost zažít, co se děje v zoo po zavírací době a jak se chovají zvířata po setmění.

Oslavy svátku svatého Prokopa

Oslavy patrona horníků a hutníků začínají dnes v 18 hodin v katedrále Božského Spasitele mší svatou za živé a zemřelé horníky a hutníky. Po mši bude následovat komentovaná prohlídka kostela i kúru s varhanami.

Nohejbal na pátém obvodě

Parta porubských nohejbalových nadšenců pořádá v sobotu pro neregistrované hráče, jako jsou oni sami již čtvrtý ročník turnaje Poruba!!! Open. Vypsán je pro kategorie rekreační a soutěžní trojice. Uskuteční se na hřišti ZŠ Ukrajinská na V. obvodě od 9 do 17 hodin.

TIPY Z OSTATNÍCH OKRESŮ

Hukvaldský hrad ožije čáry a kouzly

Oslavit konec školního roku a začátek prázdnin mohou děti i jejich rodiče na hradě Hukvaldy. V sobotu se tam koná zábava ve stylu Harryho Pottera. Děti se naučí nejen čarovat, ale budou také sbírat magické předměty a odnesou si kámen mudrců. A kdo přinese vysvědčení, dostane kouzelný dárek. Čarodějné vyučovací hodiny jsou na programu v 10, 13 a 16 hodin. 

Vodáci v Bohumíně odemknou řeku Odru

Už zítra v 10 hodin vodáci „odemknou" řeku Odru, kterou v Bohumíně oficiálně začne tříměsíční letní vodácká sezona. Sedmikilometrový úsek vede ze Starého Bohumína přes chráněné meandry až do Polska k soutoku Odry s Olší. Na účastníky hromadného sjezdu čeká plavba tím nejkrásnějším úsekem řeky Odry. Cíl akce je v polském Zabełkově. Splutí Odry trvá přibližně dvě hodiny. Sraz vodáků je u nástupního místa pro vodáky ve Starém Bohumíně. Zájemci o splutí Odry v kánoích či raftech si mohou lodě půjčit z městské půjčovny, která je umístěna v nedalekém domě Pod Zeleným dubem na starobohumínském náměstí Svobody. Lodě na sobotní plavbu si lze rezervovat elektronicky na e-mailu smidova.miroslava @mubo.cz nebo na čísle 596 092 127. 

Tři obce na Opavsku budou o víkendu slavit

Veselo bude během soboty v Haťi při průběhu Dne obce, který začne mít na návsi v 15 hodin. V programu vystoupí kapely Dolbend, Ptakustik a Queen Revival Princess. Návštěvníci mezi sebou přivítají Olgu Lounovou a Marka Ztraceného. Ve 22 hodin odstartuje ohňostroj taneční zábavu, která potrvá do kuropění. V hlučínské části Bobrovníky vypukne od 10 hodin sobotní oslava příchodu léta hasičskými závody na hřišti a od 14 hodin bude mít oslava už klasický průběh včetně hudby i atrakcí pro děti. Šilheřovickou hospůdku U Zastávky zaplní v sobotu účastníci Červencového dne. Od 16 hodin se dočkají odpolední cimbálovky a ve 20 hodin následuje večerní diskotéka. 

Zábavy není nikdy dost

 Členové ostravské komediální skupiny HumorOva zavítají v sobotu do sálu Slezanu a od 15 hodin představí návštěvníkům program spolku Sousedé 55+. Jeho náplň ocení zejména ti, kterým nevadí nějaké to ostřejší slovo a už proto je vystoupení určeno dospělým divákům. 

Komín s hudbou, divadlem a kinem

Oblíbený hudební festival Vítkovský komín začíná dnes od 15 hodin a pokračuje zítra od 13 hodin. Zájemcům nabídne v areálu firmy Insportline mimo jiné koncerty skupin Progres 2 a Oceán. V programu nebudou chybět ani regionální soubory, letní kino a divadelní představení. 

Létohrátky odstartují prázdniny

Ve frýdeckém zámeckém parku začnou zítra ve 14 hodin Létohrátky, tentokrát na téma Dobrodružství v Africe. Pořadatelé slibují proměnu parku v poušť, džungli i safari, kde si děti mohou vyzkoušet chůzi na liáně, šplh na žirafu či jiné hry a soutěže. Nachystán je také workshop afrických bubnů skupiny Camara, vystoupí i pantomimický soubor MimOni nebo hudební skupina Yellow Sisters. Město akci pořádá už od roku 2012 a vstup je opět zdarma.

V Těšíně se sejdou milovníci vojenství

Speciální rodinný Militární piknik se vrací do Českého Těšína. V sobotu 1. července se od 10 hodin dopoledne na ploše tamního náměstí ČSA opět objeví historická vojenská technika, dobové armádní vybavení a také dobové armádní stejnokroje. Tradiční rodinné setkání s historií bude poté pokračovat nedaleko Českého Těšína v obci Hažlach Velké Kunčice v Polsku, kde proběhne ukázka nejdůležitějších bitev, které se na území Těšínského Slezska odehrály. 

Biskup se tradičně setká s dětmi na Prašivé
Kopec Prašivá již tradičně první červencový den přivítá děti římskokatolických farností, aby oslavily příchod prázdnin společně s biskupem Františkem Václavem Lobkowizcem. Akce začíná okolo desáté hodiny v areálu Kamenité ve Vyšních Lhotách, kde po úvodním slovu biskup odslouží bohoslužbu. Po hodinové mši se přítomní vydají na kopec Prašivá, aby si užili programu plného soutěží a her na téma Jak se staví sen papeže Františka. Závěrečné požehnání udělí otec biskup v 15.30 hodin. 

TIP ZE SOUSEDNÍHO KRAJE

Jak se peče pravý valašský frgál? Pro všechny, kteří by se chtěli naučit upéct valašský frgál, připravil na prázdniny jedinečnou možnost Resort Valachy ve Velkých Karlovicích. Kurzy pečení frgálů se budou konat v červenci a srpnu v úterky a soboty. Účastníci se během tří hodin dozvědí zajímavosti o výrobě i historii koláčů a pod vedením pekařky si zhotoví svůj vlastní frgál. Ten si odvezou domů i s receptářem a zástěrou na památku.