Jeden z největších a nejkrásnějších novoročních ohňostrojů se tradičně uskuteční nad kruhovým objezdem v Hrabůvce v Ostravě-Jihu. Patnáctiminutová podívaná se uskuteční na Nový rok od 18 do 18.15 hodin a podkreslena bude tradičně hudbou různých žánrů.

„Pro maximální dojem zhasneme opět osvětlení v okolních ulicích. O efekty se postarají tři základní a šest pomocných odpališť a čtyři hořáky plamenometů, čímž bude ohňostroj oproti těm předcházejícím ještě velkolepější,“ řekla Deníku mluvčí radnice Ostravy-Jihu Gabriela Gödelová, podle níž se mají lidé na co těšit.

Novoroční ohňostroj v Ostravě-Hrabůvce, 1. ledna 2020.
VIDEO: Pomyslnou tečkou ohňostroje v Hrabůvce byla vzpomínka na Karla Gotta

Ohňostroj připraví společnost Pyro Moravia z Ostravy-Přívozu, a to za rovných pět set tisíc korun s DPH a všemi službami okolo.

Krátce před odpálením bude pronesen slavnostní proslov a zazní česká státní hymna. Ohňostroj si vyžádá omezení osobní dopravy, a to od 17 do 19 hodin v ulicích Horní a Dr. Martínka.

Hromadná doprava bude omezena od 17.50 do 18.20 hodin na autobusových linkách a od 17.15 do 19 hodin na tramvajových linkách.

VYRAZTE ZA MĚSTO

Zdatnou konkurenci pro největší ostravský ohňostroj představuje světelná show nad hlučínským jezerem. Také tamní ohňostroj začíná 1. ledna v 18 hodin a tradičně jej připraví známá ludgeřovická společnost Tarra Pyrotechnik.

Tip Deníku? Neváhejte se oddělit od davu na břehu Štěrkovny a vychutnat si ohňostroj ze strany od Jilešovic či lomu Trhůvka, kdy světelnou show uvidíte i s odrazem ve vodní hladině. Pokud k jezeru míříte autem, vyrazte s dostatečným předstihem.

Halda Ema, 30. prosince 2019 v Ostravě. Zničená instalace Jakuba Černého v podobě makety schodů z Karoliny.
Nepochopitelné! Kopii schodiště z Karoliny na haldě Ema zničil vandal

Vedle těchto dvou hlavních ohňostrojů v Ostravě a blízkém okolí se nebe rozzáří také před slezskoostravskou radnicí, a to v kdysi tradičním čase – na silvestra o půlnoci! Tradiční akce nazvaná Slezská vítá Nový rok začne 31. prosince ve 23 hodin.

„Slavnostní atmosféru umocní i reprodukovaná hudba, starosta obvodu Richard Vereš pronese slavnostní přípitek,“ říká mluvčí radnice Jana Pondělíčková. „Silvestr na Slezské má vždy výjimečnou atmosféru,“ zve občany, kterých se u radnice tradičně schází několik set, starosta obvodu Richard Vereš. Neprohloupí ani ten, kdo zavítá nad Bazaly a v záři světel spousty menších ohňostrojů tak uvidí vyhlídkovou věž nové radnice.

Pietní místo před Fakultní nemocnicí Ostrava.
FNO chce v Ostravě zřídit pietní místo, které bude připomínat útok střelce

K TÉMATU

Alternativa k pyrotechnice? Výšlap!
Kdo silvestrovským a novoročním ohňostrojům dvakrát neholduje, může se zúčastnit například 14. ročníku tradičního Novoročního výstupu na haldu Ema. Ostravský „Mount Everest“ nabídne nejen Ostravanům šanci protáhnout si svá těla hned první den nového roku. Odměnou jim bude pohled na Ostravu z výšky 315 metrů nad mořem a také pamětní razítka a diplomy. V prodeji bude i speciální odznak Halda Ema – ostravský Mount Everest, tentokrát hodně barevný a výrazný. Novoroční výstup na haldu Ema pořádá Klub českých turistů při SSK Vítkovice. Účastníky pochodu budou pořadatelé čekat na Emě mezi 9. a 14. hodinou. Start pochodu je libovolný, pořadatelé doporučují jít po žluté turistické značce, která vede od Divadla Antonína Dvořáka z centra města až na slezskoostravskou haldu.