Až do konce září znějí v sakrálních prostorách Moravskoslezského kraje tóny v rámci programu letošního čtrnáctého ročníku Svatováclavského hudebního festivalu (SHF). Festival letos nabízí na pětatřicet koncertů ve dvou desítkách měst a obcí našeho kraje v podání domácích a zahraničních špičkových umělců.

Posluchači už slyšeli nebo uslyší například špičkový soubor Collegium 1704 s jeho dirigentem Václavem Luksem, sopranistky Simonu Šaturovou a Hanu Blažíkovou, předního instrumentalistu na příčnou barokní flétnu Bartholda Kuijkena, ale také zpěváka Dana Bártu a Robert Balzar Trio, jehož program je sestaven z coververzí nesmrtelných opusů Led Zeppelin, Bjork či Jamiroquai.

NA SCÉNĚ OTELLO

Milovníci operního umění, kterých je v Ostravě stále hodně, což je chvályhodné, už jistě netrpělivě čekají na premiéru opery Otello Giuseppe Verdiho, která se uskuteční 19. a 21. a října na scéně Divadla Antonína Dvořáka.

Léto v Ostravě. Ilustrační foto
Ohlédnutí za létem 2017 v Ostravě: lidé plnili koupaliště, zoo i další

„Je takový mýtus, že Othello je hra o žárlivosti. Mně se zdá, že žárlivost je pouhý důsledek intriky, kterou osnuje Jago. Pokusíme se udělat inscenaci, která kromě emocí, jež jsou už samozřejmě spojeny s hudbou, také odhalí chod té intriky, její oblouk a důsledky skoro by se dalo říct, že režisérem inscenace bude Jago. V tomto smyslu inscenace Otella bude také analytická,“ uvedl mimo jiné v divadelním dvouměsíčníku Národního divadla moravskoslezského (NDM) hostující režisér Ivan Krejčí, jinak umělecký šéf Komorní scény Aréna, který připravuje operní inscenaci v NDM.

V roli Otella alternují Titusz Tobisz a Gianluca Zampieri, postavu Desdemony studují Eva Dřízgová-Jirušová, Maida Hundeling a Jana Šrejma Kačírková a Jagem se na jevišti stanou Martin Bárta a Dragutin Matič.

LEGENDA KAREL GOTT

Pod názvem Karel Gott a přátelé se náš mnohonásobný zlatý slavík vrací do velkých hal. V rámci svého nejnovějšího turné se Karel Gott představí v Ostravar Aréně 11. října.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Doprovodí ho hudební formace Boom!Band Jiřího Dvořáka a přátelé Ilona Csáková, Petr Kolář, Monika Absolonová a Dasha.

CHINASKI: NENÍ NÁM DO PLÁČE TOUR 

O necelých čtrnáct dnů později 24. října zahraje v Ostravar Aréně jedna z nejúspěšnějších českých skupin, Chinaski. Kapela vydá na jaře příštího roku nové album. Nahrávku, která vznikla v několika studiích na různých místech světa, předznamenává singl pod názvem Není nám do pláče.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

„Promítli jsme do něj naše zkušenosti čtyřicátníků o tom, že některé věci nejsou jako ve dvaceti, ale že se i nadále máme skvěle. O tom to celé je,“ přiznal frontman kapely Michal Malátný a dodal, že písnička, ve které cituje největší hity skupiny, dá název i celému albu.

KABÁT TOUR 2017

Populární kapela Kabát vyráží po čtyřech letech v průběhu měsíců října a listopadu roku 2017 na halové turné - 9. listopadu se zastaví v Ostravar Aréně.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

„Vedle osvědčených hitů, které kapela ‚naskládala‘ za dobu své existence, bude v playlistu asi nejvíce rezonovat tvorba z posledního řadového alba Do pekla/Do nebe. Kabát se vrací ke svému oblíbenému uspořádání koncertu doprostřed hal. Show by měla být interaktivní a oproti předchozím koncertům uprostřed nabízí pro fanoušky tohoto „modelu“ novinku. Je to stání přímo u pódia, v samotném srdci scény,“ uvedl Miroslav Beinhauer z Ostravar Arény.

NESTÁRNOUCÍ SCORPIONS

Klaus Meine zpěv, Rudolf Schenker kytary, Matthias Jabs kytary, Pavel Macivoda baskytara a Mikkey Dee bicí.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

To je aktuální sestava nesmrtelné německé skupiny The Scorpions, která vznikla v roce 1965. V rámci světového turné vystoupí populární hudební světoběžníci 3. prosince v Ostravar Aréně.

INTERESSE

První říjnové dny budou v Ostravě ve znamení mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse. Jedná se o přehlídku nejvýraznějších inscenací a projektů loutkových a alternativních divadel, skupin i jednotlivců z celého světa, jednu z nejvýznamnějších svého druhu ve střední Evropě.

Ilustrační foto.
Spectaculo Interesse: Ostrava žije ve znamení loutek

Však také je Divadlo loutek Ostrava (DLO) na svůj festival patřičně hrdé. „I v tomto roce bude festival velmi rozmanitý a podnětný, a domnívám se, že zaujme nejenom děti, ale také dospělé,“ informala Jarmila Hájková, ředitelka DLO.

Podle jejích slov nebudou na festivalu chybět obří světelné loutky v projektu Dundu v Trojhalí Karolina a hrát se bude nejenom v Divadle loutek, ale také pod širým nebem, v Kulturním centru Cooltour a pod šapitó na Masarykově náměstí.

OSOBNOST V DOMĚ UMĚNÍ

Výtvarnou událostí letošního podzimu v Ostravě by se měla stát výstava, která přiblíží v Domě umění od 27. září až do 1. ledna příštího roku osobnost architekta, scénografa, malíře, designéra a grafika Vlastislava Hofmana, který stál po dlouhá léta ve stínu svých známějších kolegů ze skupiny Tvrdošíjní.

Promenádu v Umělecké ulici nyní po výměně plynovodu (z větší části prováděné ve vedlejší Jurečkově ulici) tvoří štěrkové podloží. V budoucnu by měla být promenáda opravdu reprezentativní, a to i v Jurečkově ulici. Tedy za předpokladu, že obvod skutečně ve
Povede k Domu umění promenáda, nebo jej olemuje parkoviště?

„Jako představitel kubistické architektury spolu s Františkem Menclem navrhl krematorium v Moravské Ostravě, které by dnes patřilo k architektonickým perlám města, kdyby jej tehdejší režim koncem sedmdesátých let nenechal srovnat se zemí. Hofmanovo scénografické dílo zahrnuje přes čtyři sta divadelních výprav. Hofman graficky ozvláštnil řadu publikací a nezanedbatelný je i jeho přínos v oblasti užitého umění. Mnohé z jeho realizací nábytku či porcelánu dodnes slouží svému původnímu účelu a překvapují inovativním designem,“ řekl na adresu umělce Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě. Výstava představí jeho scénografickou tvorbu, architektonické návrhy, malby, grafiku, ale také užité umění.

OSTRAVA KAMERA OKO

Od pátku 22. do čtvrtka 28. září proběhne v Ostravě devátý ročník mezinárodního kameramanského festivalu Ostrava Kamera Oko, který se zaměřuje na prezentaci kameramanské tvorby výrazných osobností z České republiky i zahraničí. Hlavním tématem letošního ročníku Ostrava Kamera Oko je architektura ve filmu a na filmovém plátně.

Festival nabídne kromě projekcí, koncertů či výstav také široký odborný program úvody odborníků, prezentace, workshopy, diskusní panely, masterclasses nebo soutěž krátkometrážních a celovečerních filmů.

„Vybrané snímky připomenou historický vývoj filmové architektury zpočátku vytvářené ve filmových studiích až po dokonalé zachycení exteriérů měst. Architektura nazíraná okem kamery tak vytváří unikátní prostředí nejenom na pozadí filmových děl, ale bude také hlavním strůjcem atmosféry letošního ročníku festivalu,“ sdělili pořadatelé festivalu.

Návštěvníci tak budou mít příležitost kromě ostravských jednosálových a dvousálových kin (Kino Art, Cineport, Luna, Minikino) navštívit program také v Grossmannově vile a v prostorách Nové radnice nebo u Oblouku v Ostravě-Porubě.

Věra Špinarová.
Vyznamenání pro zpěvačku, kterou Ostrava milovala. Pocta in memoriam
Přílet bombardérů B-52H Stratofortress a nadzvukového "stealth" B-1B Lancer na ostravské letiště Leoše Janáčka v Mošnově.Na fotografii vlevo B-52H, vpravo B-1B Lancer
V Mošnově přistály bombardéry. Chystá se prestižní show nejen v oblacích