Záběry se sbíhají do deseti vyhodnocovacích pracovišť po celé Ostravě, kde strážníci sledují monitory ve svých lokalitách. Existuje i jedenácté stanoviště v centru Ostravy, kde jsou na obrazovkách vytipované oblasti z celého města. Kamery lze operativně přepínat. Strážníci jsou v neustálém spojení s kolegy v terénu, které dle potřeby vysílají na místa událostí.

„Aktuálně je v Ostravě celkem 942 kamer. Z toho 332 je umístěno na důležitých dopravních uzlech a 610 nám sleduje veřejná prostranství,“ řekl Deníku mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.

Při činu

Díky kamerám se v minulých týdnech a měsících podařilo bezprostředně po činu zadržet řadu výtržníků, vandalů a zlodějů. Ti se často zaměřují na alkoholem znavené cestující, kteří usnou na zastávkách městské hromadné dopravy (MHD).

Záběr kamery
VIDEO: Další lapka se přesvědčil, že kamery vidí v Ostravě všude

Kamery například zachytily zlodějský pár, který si nad ránem vyhlédl dva muže spící na zastávce MHD v Ostravě-Zábřehu. Nepoctivec a žena, jež ho doprovázela, si nejprve spáče prohlédli. Po krátké chvíli odešli pryč. Za okamžik se však vrátili a usedli na lavičku. Zatímco ona sledovala situaci v okolí, on vstal a vydal se k jednomu z mužů. Nejprve se opakovaně přesvědčil, zda skutečně tvrdě spí. Pak oběti vytáhl z kalhot peněženku. Vzápětí ale zažil šok. Sotva ji vložil do své kapsy, přiběhla hlídka městské policie, kterou na místo vyslal strážník obsluhující kamerový systém. Podezřelou dvojici po celou dobu sledoval na monitoru.

Pomocníci

Záběry během vyšetřování využívají i kriminalisté, kteří mají k záznamům přístup. „Záběry nám významně pomáhají,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Krádež na Jiráskové náměstí v Moravské Ostravě, duben 2022.
VIDEO: V Ostravě se únava neodpouští, takto se krade na Kuřím rynku, podívejte

Policisté prostřednictvím médií zveřejňují videa, na nichž jsou podezřelé osoby. Lidé je často poznají a volají tísňovou linku. Takto se v minulých dnech podařilo identifikovat muže, který onanoval na zastávce. Někteří se po zveřejnění přihlásí sami. Jako žena, která údajně prodala náhodné kolemjdoucí svěcenou vodu za bezmála sto tisíc korun.

Tramvaje

Policisté využívají nejen městský kamerový systém, ale také záběry z kamer umístěných v prostředcích MHD. Ostravský dopravní podnik (DPO) má kamery ve většině svých vozů. Záznamy jsou v HD a Full HD rozlišení. Například tramvaje podle velikosti a typu mají čtyři až dvacet kamer. DPO ročně policistům poskytne stovky záběrů. A policisté si pomoc DPO neumějí vynachválit. Nejde jen o odhalování zločinů přímo v dopravních prostředcích.

Kriminalisté často z pouličních kamer nebo výpovědí zjistí, že podezřelý před či po činu nastoupil do MHD. Pokud se tak stane, je velmi pravděpodobné, že získají jeho tvář. Kamerové záznamy z tramvají, autobusů a trolejbusů jsou totiž velmi kvalitní.

Znečištění prostoru vedle garáže netrvalo naštěstí dlouho.
VIDEO: Sotva jednu obří skládku Ostrava vyčistila, muži zde chtěli založit novou

To se potvrdilo před časem při dopadení sexuálního násilníka, jenž v Přívoze napadl a obtěžoval osmnáctiletou dívku. Jak se ukázalo, v centru Ostravy s ní nastoupil do tramvaje. Policisté si vyžádali kamerové záběry ze soupravy, které jim pomohly agresora vypátrat a zadržet. K činu se přiznal. „Záznamy byly velmi kvalitní,“ řekl ostravský kriminalista vyšetřující tento zločin.

Před časem kamery pomohly vyřešit případ brutálního násilí v tramvaji. Jeden z pasažérů v Ostravě-Mariánských Horách bezdůvodně napadl muže. Dal mu takzvanou „hlavičku“ a srazil jej k zemi. Následně ho do hlavy udeřil lahví s alkoholem. Rána byla tak silná, že se lahev rozbila. Situaci uklidnila až jedna z cestujících, která na agresora namířila svou legálně drženou zbraň. Útočník se zalekl a vystoupil. Policie zveřejnila záznamy z tramvajových kamer. Muž se na nich poznal a přihlásil se policii. Prý byl opilý a na nic si nepamatoval. Soud mu vyměřil šest let vězení.

Policisté využívají i kamerové záběry od soukromých subjektů. Klasickým příkladem jsou záznamy z přepadení heren, pošt a podobně.