Znečistili veřejné prostranství

Ve čtvrtek 11. ledna krátce před sedmou hodinou ranní se dva muži (28,35) rozhodli zbavit se stavebního odpadu. Zbytky laminátových obkladů a plovoucích podlah neodvezli do sběrného dvora OZO, ale během chvilky je vyložili ze své dodávky u kontejnerového stání v Koblově v ulici Antošovická.

Policisté u bitcoinmatů umístili varovné letáky.
Syn zachránil matku, aby se nestala „bílým koněm" v bitcoinovém podvodu

„Oba muži zřejmě netušili, že odpad složili pod dohledem kamer. Pro strážníky tak nebyl problém dle registrační značky dodávky oba výtečníky dohledat. Nyní jim hrozí ve správním řízení pokuta až do výše 50 tisíc korun," uvedl k prvnímu případu mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů.

Ztracená dívka

Díky dobré osobní znalosti strážníka obsluhujícího kamerový systém byla ve čtvrtek 18. ledna krátce po půlnoci nalezena na jedné z tramvajových zastávek v Ostravě-Zábřehu teprve dvanáctiletá dívka. Tu strážníci předali kolegům z Policie České republiky.

Kung-fu na zastávce MHD

Téhož dne pak po druhé hodině ranní zaregistrovala obsluha bezpečnostních kamer na tramvajové zastávce v ulici Vřesinská v Ostravě-Porubě dva muže (29, 33 let). Ti si nacvičovali údery a kopy na skleněné výplni zastávky. Po jednom z takových úderů pak došlo k poškození skleněné výplně se škodou sedm tisíc korun.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Zlomek zaměstnanců Liberty se vrací do práce. Jak vypadá jednání huti s Tamehem

„Oba muži byli přímo na zastávce dopadeni a ztotožněni hlídkou, kterou na místo vyslala obsluha kamerového systému. Oběma teď ve správním řízení hrozí pokuta až do výše do 50 tisíc korun," sdělil Jindřich Machů.

K TÉMATU

Městský kamerový systém v Ostravě zahrnuje téměř 950 kamer. Veřejný prostor monitoruje 616 kamer a dalších 332 kamer je situováno na důležitých křižovatkách a dopravních uzlech města. Kamery jsou obsluhovány na 10 stanovištích. K těmto deseti přibylo nově další pracoviště, a to monitorovací dohledové centrum v ulici Zámecká.

Jen v loňském roce bylo prostřednictvím kamer řešeno téměř pět tisíc událostí. Díky kamerám pak bylo vypátráno třicet jedna osob hledaných Policií ČR. Zadrženo a Policii ČR bylo předáno dalších dvacet pět pachatelů trestných činů.