Lidem z Lískovce jde o život. Už více než deset let žádají frýdeckomístecký magistrát i policii o pomoc. Důvodem jsou kamiony a nákladní vozy, které se jim tu prohánějí po úzké uličce mezi domy a které už zmrzačily nejméně dvě zdejší děti. Neměly kam uhnout a kolosy je rozdrtily o plot. Ani to ale s úředníky nehnulo.

Kamiony jezdí po úzké uličce mezi domky, kde mají problém se minout dvě osobní auta. Míří na nedalekou Frýdeckou skládku, patřící městu, a do dvou soukromých firem. Téměř žádný z řidičů nedodržuje předepsanou rychlost. Jezdí tu odhadem osmdesátkou. Je to jediná cesta, kterou řidiči mohou používat. Je to ovšem také jediná cesta, kterou se děti mohou dostat do školy a lidé do centra obce, jež je součástí Frýdku-Místku. Chodník kolem cesty chybí.

„Mám dvě malé děti a mám velký strach, aby se jim tu na cestě něco nestalo.Někdymám sama problém projíždějícím kamionům se vyhnout. A vůbec nejhorší je, že tu jezdí neskutečně rychle, vůbec nedodržují rychlost, ale nikoho to nezajímá a nikdo to nekontroluje. Policii v těchto končinách nepotkáte,“ zlobila se Monika Valigurová.

Kamiony čas od času vrazí do rohu nejbližšího domu nebo se zaklíní pod jeho rýny. Jejich vyhýbání na úzké cestě pak připomíná vojenské manévry s nejistým koncem. „Už pětkrát jsem měl nabouranou chalupu. Sousedé mají zase neustále poškozený plot. Ustoupili s ním, aby tu město mohlo rozšířit cestu a postavit chodník. Marně. Když se tu snažily vyhnout dva kamiony, jeden se mi zašprajcoval pod rýnu a druhý zase kolem za zbytek podezdívky ze zbořeného plotu. Nemohli ani sem, ani tam, byla to hrůza. Myslel jsem tenkrát, že mi snad zboří chalupu,“ popisoval úděsné zkušenosti Jiří Sýkora.

Opravené cesty se sice nedočkal, ale město mu půl metru od zdi jeho domu postavilo aspoň čtyři plastové patníky. „Už deset let se tuto situaci snažíme řešit, ale bez nejmenšího výsledku. Na úřadech nás odbývají, nechtějí nic řešit a občas mívám dojem, že nás mají za úplné hlupáky. Nikdo nás neposlouchá a nikdo se nás nezastane. Snadaž teď Frýdecko-místecký deník,“ posteskl si Jiří Sýkora.

Umístění retardéru na cestu, o které občané žádali, dopravní inspektorát policie nepovolil. „Přenosný radar, jaký už nám tři roky slibují, zase má jen krátkodobý efekt. Snad by nám tu ale mohl pomoci statický radar, ten by snad mohl řidiče trochu usměrnit,“ zamyslel se Jiří Sýkora.

Podobný statický radar je například v Ostravě-Hrabůvce, kde se provoz skutečně zpomalil. Pořídil ho ze svých prostředků ostravský magistrát. „Zařízení sestává z jednoho radaru, který policisté střídavě přemisťují do jedné z osmi skříněk trvale namontovaných u silnic. Motoristé ovšem neví, do které. Celé zařízení, včetně jeho instalace, nás stálo 2,2 milionu korun,“ vysvětlila tisková mluvčí ostravského magistrátu Marie Václavková.

„Myslím si, že statický radar by byl dobrý způsob řešení a do budoucna také s jeho pořízením počítáme. Než v Lískovci problém s dopravou vyřešíme, pokusím se aspoň oslovit státní i městské policisty, aby tomuto místu věnovali zvýšenou pozornost,“ slíbil náměstek primátorky Michal Pobucký(ČSSD).