Po téměř deseti letech se veřejnosti otevře kaple svaté Alžběty v Husově sadu. Galerie současného umění PLATO ji zpřístupní už v sobotu během sousedské slavnosti Zažít Ostravu jinak.

Interiér novogotické kaple vyzdobí rostlinami z ostravské divočiny zahradní architektka Lucie Králíková z brněnského Efeméru.

Její instalace bude ochutnávkou konceptuálního květinářství Pomíjivé hovory / Ephemeral Talks, které se v galerii uskuteční ve dnech 21. až 27. září.

OŽIVUJE ROLI ROSTLIN

Zahradní architektka Lucie Králíková ve své práci často oživuje roli rostlin v křesťanské kultuře.

„Kaple ztratila svou funkci a také své věřící. Je pro mě symbolem vykořenění, historickou stopou a proměnou společnosti. Drobná sakrální stavba určená ke spočinutí, zamyšlení, osobní rozmluvě, stojící už přes sto let na stejném místě, a přece skrytá, bez pozornosti,“ uvedla autorka.

Plakát informující o zrušeném koncertu Heleny Vondráčkové se nachází například v opavské městské části Komárov.
Zrušený koncert Heleny Vondráčkové v Opavě bude řešit soud

PLAMÉNEK PLOTNÍ

Při instalaci uvnitř kaple využije Lucie Králíková plamének plotní rostlinu, která s příchodem podzimu převládá v městských prolukách či na rumištích.

Kaple svaté Alžběty byla postavena v letech 1899 až 1900 na místě, kde původně stávala kaplička jako součást katolického hřbitova. Její podobu navrhl známý stavitel Hans Ulrich, který byl rovněž posledním starostou Moravské Ostravy před vznikem Československa. Stavba tehdy vyšla na 3200 korun, což byla vysoká částka, na níž se složili sami Ostravané. Novou kaplí uctila obec císařovnu Sissi, zavražděnou o dva roky dříve v Ženevě, a zároveň 50. výročí nástupu Františka Josefa I. na trůn.

„Kaple je zasvěcena svaté Alžbětě, proslulé svou úctou k Bohu, též skromností a obětováním se pro druhé. Proto nechci přehnanou květinovou výzdobu, ale budu pracovat pouze s jediným druhem rostliny, která bude objektem, jakýmsi abstrahovaným oblakem…,“ prozradila Lucie Králíková.

Lidé budou mít tak výjimečnou příležitost podívat se do běžně nedostupné kaple zítra od 14 do 19 hodin.

Vyzdobení kaple, která uctívá památku zavražděné císařovny Alžběty, přezdívané Sissi, bude ochutnávkou konceptuálního květinářství Pomíjivé hovory / Ephemeral Talks.

Galerie se v ně promění od 21. do 27. září, kdy bude Lucie Králíková z divokých rostlin nasbíraných ve městě vázat kytice na míru.

Fotografka Michaela Karásek Čejková pak bude návštěvníky s jejich kyticemi portrétovat.

KONCERT S ROZBŘESKEM

PLATO se do letošní sousedské slavnosti zapojí ještě svým historicky prvním koncertem pod širým nebem nazvaným S rozbřeskem.

Tuto neděli před východem slunce (od 6.15 hodin ráno) rozezní Komenského sady cimbalista Daniel Skála, který zahraje skladby Leoše Janáčka a Györgyho Kurtága.

Za ranního světla pak vystoupí s ambientní elektronikou polský umělec Bartosz Kruczyński. Ranní koncert spojený se snídaní se bude konat jen za příznivého počasí.

Kabáti v Ostravě.
Scorpions, Karel Gott, Kabát... Kam v Ostravě ještě letos za zábavou?