DENÍK ZJISTIL

Bezmála šest let uplynulo od doby, kdy společnost Multi Development vyhrála developerskou soutěž vypsanou městem Ostrava na zástavbu území po bývalé koksovně Karolině.

Po dlouhých letech příprav, problémů spojených s hospodářskou krizí a opožděným začátkem stavby se nyní konečně blíží termín, kdy se otevře první z objektů – Fórum Nová Karolina.

„V nákupním a zábavním centru se nyní dokončují podhledy a některé části obchodů, do kterých se už stěhují nájemci. Testují se technologie a vše se připravuje na to, abychom tady mohli v půlce února přivést hasiče a hygienu na testy. Rozhodnutí o kolaudaci očekáváme na počátku března a otevřít veřejnosti chceme ve čtvrtek 22. března v devět hodin ráno,“ řekl Deníku Jan Šrámek, technický ředitel objektu.

Dominantní stavba třicetihektarového území Nová Karolina, ve které bude přes dvě stě obchodů, restaurace, kavárny, fastfoody, ale i multikino nebo dětský svět, má podle šéfa celého centra Martina Kubíka řadu vychytávek oproti běžným nákupním areálům. Unikátní je podle něj například vzájemné propojení jednotlivých kostek, ze kterých je dům poskládán.

„Někteří Ostravané jsou k této stavbě zatím kritičtí, ale až ji poznají zevnitř, tak myslím, že změní názor. Už jsem pracoval pro několik developerů, ale nic tak promyšleného jsem ještě nedělal. Však také za návrhem stojí ateliér OMA s architektem Remem Koolhaasem, který byl zařazen mezi stovku osobností, jež zásadním a pozitivním způsobem ovlivnily podobu planety Země,“ konstatoval Kubík.

Mezi zajímavosti centra Fórum Nová Karolina patří třeba takzvaný dóm – nejvyšší z kostek uprostřed objektu, na jejíž čtyři vnitřní stěny se budou promítat různé projekce. Nebo naopak kaňon, což je průhled z třetího podlaží až do druhého podzemního patra.

Úchvatný výhled pak nabídne největší z restaurací – z její terasy bude mít člověk jako na dlani panorama Dolní oblasti Vítkovic. Přehlednou orientaci v několikapodlažní budově přinášejí různobarevné eskalátory umístěné do každého z rohů objektu.

„Pro muže, které nakupování s partnerkami příliš nebaví, vznikne speciální pánský koutek s pohodlným sezením a obrazovkami. V dětském světě bude zajištěno nejen hlídání nejmenších návštěvníků, pořádat tam chceme i různé semináře pro maminky,“ uvedl dále Martin Kubík s tím, že objekt bez problému zvládne denní návštěvnost kolem sto tisíc lidí.

Spolu s nákupním a zábavním centrem bude na Nové Karolině zpřístupněna i velká pěší zóna a hlavní náměstí. Fungovat začnou také první části dopravní infrastruktury včetně podzemního parkování pro bezmála patnáct set aut. Byty na Karolině začnou sloužit nájemníkům o pár měsíců později, a to zhruba v polovině letošního roku. Větší zpoždění nabrala stavba kancelářské budovy, která zatím nemá většího nájemce a dokončena bude zřejmě na konci příštího roku.