Druhý den své návštěvy v MS kraji zahájil prezident Petr Pavel na Dole Darkov, kde za doprovodu zaměstnanců společnosti Diamo sfáral do podzemí. Sjezdu do podzemí předcházelo bezpečnostní školení a převléknutí do hornického pracovního oděvu – fáraček.

VIDEO: Prezident a první dáma přijeli do centra Karviné:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Výtah s prezidentem a doprovodem vyjel na povrch před 10. hodinou a u šachty, kde na něj čekali novináři. Jak prozradila mluvčí společnosti Diamo Jana Donská, Petr Pavel je první český prezident, který na Karvinsku sfáral do dolu. Před ním fáral jen v lednu 1990 Václav Havel. 

Dvoudenní návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji - návštěva City Campus Ostravské Univerzity, 28. března 2023, Ostrava.
VIDEO: Souhrn prvního dne návštěvy prezidenta Pavla v Moravskoslezském kraji

Pavel přiznal, že prostředí v dole čekal horší. „Ušli jsme asi 400 metrů, pak jsme jeli asi kilometr a půl vláčkem. Mohl jsem si prohlédnout pracoviště a všechny prostory, které se postupně likvidují,“ řekl Pavel. Jeden z horníků, který s prezidentem sfáral, se svěřil, že je to fajn chlap, který se nebojí a to se mu na něm líbí.

Konec je i nový začátek

Po koupeli a převléknutí se prezident setkal se zaměstnanci dolu v krytu CO, kam se vměstnalo asi 130 lidí. „Jsem rád, že jsem měl možnost vidět fázi uzavírání dolu, i když chápu, že je to proto mnohé lidi tady důvod k smutku. Sám jsem to zažil, když jsem pracoval v NATO a místo budování něco zavíral,“ řekl Pavel. 

Dvoudenní návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji - debata s občany v Gongu (DOV), 28. března 2023, Ostrava.
Kraj razovity. Tečkou za návštěvou Petra Pavla v Ostravě byla debata v Gongu

Dodal, že je rád, že mohl vidět, co všechno uzavírání dolů obnáší. Ale když jsem viděl, kolik různých technických problémů se musí vyřešit, na jak dlouho ta práce je, ale také, jaké možnosti se otvírají s tou transformací. Říkám si, že na každém konci je dobré, že něco nového začíná. Takže to možná nemusí být smutná událost, dodal prezident.

Došlo i na dotazy, a tazatelé se doslova předháněli. Jeden z přítomných mužů se zeptal, zda prezident doporučí vládě, aby se taky někdy přijela podívat a sfárala. „Pokud vím, vláda má tento den výjezdní zasedání v Jeseníku. Není to přímo na Ostravsku, nicméně už to, že se je podařilo dostat z Prahy, je úspěch. Já v cestování půjdu vládě příkladem,“ řekl Pavel.

Oběd s primátorem

Před polednem přivítal prezidenta i s chotí na Zámku Fryštát primátor Karviné Jan Wolf a společně poobědvali. Odpoledne ještě čekalo prezidenta setkání s místními lidmi, kteří pracují v kulturní a společenské oblastí ve městě.

V prostorách městské galerie v jednom z nově opravených historických domů mezitím na prezidenta netrpělivě čekalo 16 lidí, kteří se v Karviné pohybují a pracují v oblasti kultury, byznysu, školství anebo dalších aktivit ve městě. Tam byl prezident seznámen s tím, co vše se v Karviné v oblasti kultury, školství a inovací děje.

Pokračování dvoudenní návštěvy prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji, 29. března 2023, Karviná.
Prezident se v Karviné zdržel déle. Vyslechl, v čem má stát pomoci městu

„Pan prezident se ptal, jak vnímáme pohled lidí z Prahy na tento region. Přiznal a zdůraznil, že z nějakých předchozích diskusí měl pocit, že se zdejší lidé domnívají, že na ně Praha zapomíná a zavrhla je. Ptal se na to, jak by on ze své pozice mohl podpořit změnu vnímání regionu v hlavním městě a Čechách obecně,“ prozradil Michael Sikora, zástupce Iniciativy Dokořán, což je spolek, který v Karviné pořádá kulturní, volnočasové a charitativní akce či provozuje kavárnu.

Při závěrečném setkání s novináři prezident zopakoval, že to určitě nebyla jeho poslední návštěva v Moravskoslezském kraji a že do regionů po celé republice chce vyrážet co nejčastěji.