Prodají ale zřejmě zhruba 600 bytů ve čtvrti Nové Město, o něž má zájem skupina RPG. Ta v lokalitě vlastní i další byty, jež dříve spravovala těžební firma OKD. Zatímco jednání o privatizaci přihlížela téměř tisícovka občanů, jednání o prodeji bytů v Novém Městě se již uskutečnilo téměř bez diváků.

"Neschválili jsme prodej bytů. Jde jen o záměr prodeje jedinému vlastníkovi, který ještě nebyl vybrán," řekl starosta města Tomáš Hanzel. Prodej podpořili i komunisté, kteří o chvíli dříve zablokovali privatizaci většiny bytů.

Zástupci KSČM zdůraznili, že nejsou proti privatizaci, ale chtějí problém důkladněji projednat s občany. Ostatní strany, i když mají v zastupitelstvu většinu, odmítli bez souhlasu komunistů prodej celého bytového fondu schválit.

Návrh vedení města předpokládal, že průměrný dvoupokojový byt by se prodával přibližně za 100 000 korun. Slevu by mohli dostat lidé, kteří se se zavážou investovat do oprav. Podle pracovníků realitních kanceláří se tržní cena podobného bytu pohybuje kolem půl milionu korun. Bouřlivého jednání se zúčastnila téměř tisícovka obyvatel města, část z nich požadovala prodej stejně jako v dřívějším období za mnohem nižší cenu, tedy kolem 40.000 korun za jeden byt.

"Je to experiment na značné části občanů, negativní důsledky by mohly zasáhnout hlavně důchodce, nezaměstnané a mladé rodiny. Nejsme proti privatizaci, ale nedopustíme, aby se o osudu občanů jednalo bez nás jako nejsilnější politické strany v zastupitelstvu," řekl předseda karvinského klubu zastupitelů KSČM Tomáš Galík. Komunistům vadí zejména to, že zastupitelé údajně nebyli seznámeni s odborným posudkem zpracovaným Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava.

Radní chtěli byty prodat malým bytovým družstvům, které by si tvořili obyvatelé každého domu. "Družstvo by si na nákup vzalo úvěr a vy byste spláceli až o 40 procent méně než dnes na nájemném, které navíc brzy výrazně poroste," řekl občanům starosta Tomáš Hanzel (ČSSD). Radní chtějí o privatizaci dále jednat. "Vyhodnotíme si všechny připomínky a na podzim zřejmě přijdeme s novými návrhy," řekl Hanzel. Výnos z privatizace město potřebuje na spolufinancování dotací z Evropské unie i na další rozvoj.