Prudké deště a s nimi hektolitry vody v ulicích by do budoucna neměly být pro Karvinou žádným problémem. Město se totiž chystá budovat systém zpožďovačů dešťové vody, díky nimž už nebude při prudkých lijácích zahlcena městská kanalizace.

Poprvé použili stavbaři tuto technologii při budování parkoviště u městského domu kultury, které bylo minulý týden oficiálně zprovozněno.

„Celé je to založeno na docela jednoduchém principu zatravněných tvárnic, které umožňují rychlejší průsak vody do půdy, a tím se tolik nezatěžuje kanalizace, která za normálních okolností odvádí splaškové vody. V extrémních situacích během přívalových dešťů však kanalizace nestačí takové množství odvést, a proto voda zatopí ulice a případně i sklepy domů,“ řekl náměstek karvinského primátora Zbyněk Gajdacz, který se projektem zabývá.

Karviná se do projektu RainDROP, jehož cílem je zavést technologii efektivního odvodu bouřkových vod do praxe, přihlásila jako jediné město ve Slezsku a jedno ze dvou v celé České republice. Dalšími participujícími městy na projektu jsou německý Kupferzell, Trenčín, Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko a řecký Aharnai.

Minulý týden se při příležitosti otevření parkoviště, při jehož budování byla technologie RainDROP použita, sešli zástupci jednotlivých měst, kraje, projektanti a odborníci na danou problematiku.

„Cílem setkání byla výměna zkušeností se zaváděním této technologie v praxi. Účastníci setkání také probírali hlavní cíle, výsledky a účinnost zařízení,“ uvedla mediální poradkyně projektu RainDROP Andrea Schönová. Podle Gajdacze je toto první vlaštovka, která by měla ukázat, jak se systém v praxi osvědčí.

„Máme v plánu vybudovat více takových míst, což však představuje získání peněz na výstavbu zpožďovačů z prostředků Evropských fondů, ale i odjinud. S ohledem na to, že za pár měsíců se ve městě rozjede stavba třetího kanalizačního sběrače, je to ideální příležitost zapracovat na tomto systému bouřkových vod tak, aby město do budoucna trápily přívalové srážky co nejméně,“ vysvětlil Gajdacz.

Odhadl však, že to není otázka měsíců, ale spíše osmi až deseti let.