Fantastickou podívanou a neopakovatelné zážitky připravily divákům festivalu tři stovky katalánských umělců, kteří přijeli také v rámci oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Každé jejich vystoupení se těšilo obrovskému zájmu publika.

„Nemohli jsme si je nechat ujít. Přijeli jsme z chalupy ze Zubří už proto, že Barcelonu jsme za posledních deset let navštívili už několikrát a stavění lidských věží, tedy pyramid v podání Katalánců je skvělé. Byli jedineční i dnes," svěřili se Deníku manželé Marie a Vladimír Frontzovi z Ostravy, v sobotu, krátce po osmnácté hodině.

Tedy bezprostředně poté, co hosté ze Španělska předvedli na Masarykové náměstí sedmi i osmipatrovou lidskou věž, na jejichž vrchol už tradičně vždy vystoupají malé i pětileté děti v přilbách.

Havelka pod širým nebem

„Mám ráda písničky Ondřeje Havelky, které se - podle mě - spíše více hodí do noblesních interiérů, ale dnešní koncert a jeho Melody Makers pod širým nebem mě také nadchl, byť začal se zpožděním," zhodnotila jeho sobotní účinkování na Festivalu v ulicích jedna z fanynek, paní Květa z Karviné.

Atmosféra večera skvělá, na bývalém výstavišti Černá louka byla zase po čase doslova hlava na hlavě.

Obrovská podívaná

Cvakání fotoaparátů, natáčení do mobilů, nadšení provázely velké ohňostroj katalánské kultury, jimž ze soboty na neděli o půlnoci vyvrcholil ostravský Festival v ulicích. „Myslím si, že na takovou show s draky, ďábly a hořícím rumem jen tak nezapomenu," nadšeně glosoval nevšední podívanou, kterou zřejmě v Ostravě hned tak brzy neuvidíme, Petr Malý, který přijel se svou přítelkyní až z Brna.

„Viděl jsem už něco předtím v televizi, ale živý zážitek předčil mé očekávání. Je to špica," dodal Petr. Stejně jako on, tisíce dalších diváků obdivovali až surrealistické barevné výjevy při hrách s ohni, pozoruhodná byla i práce s obřími loutkami.

„Je dobře, že centrum znovu ožilo, ale nemělo by to být pouze jednou za čas, soboty a neděle jsou tady úplně mrtvé," svěřil se Deníku včera pozdě večer pan Karel, který žije přímo v centru moravskoslezské metropole. Jestli centrum města zase brzy ožije ukáží příští týdny. Jedno je však jisté – letošní Festival v ulicích se vydařil.