Mše začala v 10 hodin. Pozvání na slavnostní žehnání přijal i olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Dorazili na ni také kněží, jáhni, biskupové ze Slovenska a Polska, biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz přivítal i primátora Ostravy Tomáše Macuru.

Součástí bohoslužby bylo uložení ostatků svatého Jana Pavla II.

Stovky věřících

„Jsem moc rád, že můžeme vytvořit společenství a společně poděkovat za úspěšné dokončení oprav této naší katedrály. I když je Ostrava černá, jak se říká, tak katedrálu máme hezkou," snažil se „odlehčit" slavnostní atmosféru biskup František Václav Lobkowicz.

Promluvy se ujal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Jsou události, které otřásly dějinami, které působí nepokoj či strach, ale ten kdo si zvolil boha za svého vládce, může mít jistotu, že se nestane nic, co by on nechtěl, že nedopustí nic, co by bylo ke škodě. Je jen na nás, abychom správně pochopili a přijali tu či onu událost," pronesl k přítomným věřícím arcibiskup Jan Graubner.

Během slavnostní bohoslužby zazněly také prosby za oběti teroristických útoků a zvláště za mír v lidských srdcích s prosbou, aby z nich zmizela zloba, nenávist, pomstychtivost i lidská krutost. Později pak biskupové v čele s Františkem Václavem Lobkowiczem přenesli relikviář s ostatky svatého Jana Pavla druhého do boční kaple.

Zájem veřejnosti

Od 12 hodin si zájemci mohli prohlédnout katedrálu. Její okna se speciálními vitrážemi ožila projekcemi výtvarných děl studentů Fakulty umění Ostravské univerzity, vystaveny jsou exponáty dokumentující výstavbu a opravu katedrály i prezentující církevní památky diecéze. Od 15 hodin se bude konat koncert, na němž vystoupí Koravský komorní sbor s uměleckým vedoucím Jiřím Šimáčkem. 

Katedrála bude od tohoto slavnostního otevření mimo pravidelné každodenní bohoslužby zpřístupněna od úterý do soboty vždy od 8.15 do 12.15 a od 13.15 do 17.15 hodin.

Čtěte také původní článek: Opravená katedrála se otevírá. Na slavnostní mši se očekává na 4 tisíce hostů