Co říká policejní spis…

KDO JE MARTIN DĚDIC?
Podnikatel a lobbista Martin Dědic (na snímku uprostřed) u ostravského soudu.– Lobbista Martin Dědic získal vliv na chod a řízení přinejmenším v Městské nemocnici Ostrava a v Dopravním podniku Ostrava, kde ovlivnil řadu veřejných zakázek.
– K vlivu mu pomohla úzká spolupráce s významnými ostravskými politiky z ČSSD (viz níže)
– Peníze k němu tekly přes jeho poradenskou firmu Business Advisor, která inkasovala peníze za ovlivňování veřejných zakázek. Celkově to byly desítky milionů korun.
– Podle spisu má úzké vztahy prakticky se všemi významnějšími lidmi napříč politickým spektrem i v podnikatelských kruzích v regionu i mimo něj. Je považován za člověka, který má rozhodující vliv na dění.
– V kontrastu jsou Dědicovy příjmy vyplývající z jeho daňových přiznání a majetek, který skutečně vlastnil. Podle daňových přiznání totiž vydělal v letech 2003 až 2012 celkem 1,5 milionu korun, což by dělalo měsíční příjem 12 tisíc korun. Policie přitom u něj měla zajistit finanční hotovost v bankovní schránce ve výši bezmála deset milionů, čtyři brilianty za více než 3,5 milionů, akcie nizozemské společnosti v hodnotě deset milionů či apartmán na Mallorce za 7,6 milionů. Celkem měl prý Dědic k dispozici 40 milionů korun.
– Tok finančních prostředků z trestné činnosti Martina Dědice od plátce (vítěze zakázky) přes firmu Business Advisor až po koncové příjemce, kterými by podle předpokladu měly být vedle Dědice i další osoby, jež měly na průběh a výsledek zakázek vliv, zatím policie přesněji nezdokumentovala.
– Martin Dědic je v současnosti ve vazbě. Hrozí mu trest odnětí svody na pět až dvanáct let.

ON-LINE rozhovor se státním zástupcem Vítem Koupilem, který celé vyšetřování dozoruje najdete zde.


Pro zvětšení obrázku na něj klikněte.

KDO MÁ MÁSLO NA HLAVĚ?

1) Politici z ostravské ČSSD

Simona Piperková – náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví a kulturu.
S Martinem Dědicem komunikovala velmi často, řešila s ním například odvolání jednatele DK Poklad, také mu posílala různé interní materiály z ostravské radnice, které s ním konzultovala.
1431 – počet telefonních kontaktů a SMS v období květen 2012 až duben 2013

Miroslav Novák – hejtman Moravskoslezského kraje
S hejtmanem měl podle spisu Martin Dědic blízký vztah, Nováková manželka pro něj pracovala. Blízkost vztahu dokládá třeba SMS od člověka ze společnosti Dalkia, který píše, že Dědicova slova pro něj mají váhu, protože to bere tak, že Dědic je Novák.
5077 – počet telefonních kontaktů a SMS v období květen 2012 až září 2013

Lumír Palyza – starosta Poruby, radní Ostravy a jednička kandidátky ČSSD pro podzimní volby
S Dědicem konzultoval politické záležitosti i veřejné zakázky, jako třeba rekonstrukci Kulturního domu Poklad v Porubě.
492 – počet telefonních kontaktů a SMS v období červen 2012 až červen 2013

Vojtěch Mynář – exnáměstek primátora pro dopravu, europoslanec i současný kandidát do europarlamentu
Mynář se radil s Dědicem například o Ekově Electric či Baníku Ostrava.
132 – počet telefonních kontaktů a SMS v období červen 2012 až září 2013

Adama Rykala – poslanec
Byl s Martinem Dědicem rovněž často v osobním a telefonickém styku. Řešil přes něj například zajištění invalidního důchodu pro svou tchýni Evu Petráškovou, který je rovněž na kandidátce ČSSD. Rykala také chvíli pracoval přímo v Business Advisor.
508 – počet telefonních kontaktů a SMS v období květen 2012 až srpen 2013

2) Zástupci městských společností

– V Dopravním podniku Ostrava (DPO) byl Dědic v kontaktu s ředitelem Romanem Kadlučkou a zaměstnancem Tomášem Firlou. Za spisu vyplývá, že k nim vystupoval v nadřazeném postavení.
– V Městské nemocnici Ostrava (MNO) byl Dědic v kontaktu s ředitelem Tomášem Nykelem a jeho náměstkem Petrem Šmídem.

Květnové zasedání zastupitelstva v Ostravě jsme sledovali ON-LINE - více zde

JAK FUNGOVALO OVLIVŇOVÁNÍ ZAKÁZEK?

– Dědicova firma Business Advisor dostával od DPO, MNO, ale i dalších společností peníze za údajné poradenské služby. Ve skutečnosti ale získávala miliony za to, že dokázala ušít na míru zakázky tak, aby je vyhrály předem vybrané firmy. V průměru za to získaval 3 až 5 procent z ceny zakázky.
– Celkový zisk Business Advisor z jedenácti zmapovaných zakázek činí bezmála 57 milionů korun! Prokázané ovlivnění zakázek Martinem Dědicem je ale jen u šesti z nich, za které Business Advisor získal 31 milionů korun.

PŘEHLED PODEZŘELÝCH ZAKÁZEK

A) Prokázaný vliv Martina Dědice na výběrové řízení byl u těchto zakázek:
1 – První „cinklá" zakázka byla na rekonstrukci patnácti vozů T3 na nízkopodlažní tramvaje, kterou vyhrála v roce 2009 společnost Pragoimex s cenou bezmála 280 milionů korun. Business Advisor dostal za každou přestavěnou tramvaj téměř milion korun, celkově tedy 13,5 milionu korun.
2 – Další byla zakázka na nízkopodlažní vysokokapacitní obousměrné tramvaje, kterou získal v roce 2010 Pragoimex za cenu 43 milionů, přečemž Business Advisor na tom „vydělal" 2 miliony korun.
3 – Následovala zakázka na rekonstrukci osmi vozů T3 na nízkopodlažní tramvaje uzavřená v roce 2011, kterou získal opět Pragoimex, tentokrát za 155 milionů. Business Advisor si v tomto případě přišel na 7,5 milionu korun.
4 – V MNO dojednal Dědic zakázku na dodávku zdravotnického materiálu, kterou vyhrála v roce 2012 společnost Martek Medical s cenou 88 milionů korun. Odměna pro Business Advisor? Tentokrát 7 milionu korun.
5 – V nemocnici se dělaly i stavební práce – zakázku na rekonstrukci budovy traumatologie vyhrála za 45 milionů korun spřízněná firma Vostav Morava. Dědicova společnost si přišla na bezmála půl milionu korun.
6 – Druhou zakázkou na stavební práce v městské nemocnici byla rekonstrukce plicního oddělení. Tu dělala také firma Vostav Morava, a to za 16 milionů korun. Business Advisor si naúčtoval opět necelého půl milionu korun.

B) U dalších pěti zakázek policie nezískala prověřováním dostatek skutečností prokazujících vliv Martina Dědice na výsledek výběrového řízení. Které to jsou?
1 – V dopravním podniku se dělala v roce 2010 zakázka na dodávku nízkopodlažních trolejbusů, kterou získal společnost Škoda Electric s cenou bezmála 42 milionů korun. Na účet Business Advisor za to přišel jeden milion korun.
2 – Pod taktovkou Dědice se v DPO pořizovali i 55 nízkopodlažních autobusů. Mezi lety 2011 a 2013 je dodávala společnost Solaris Bus & Coach, celkově za 270 milionů korun. Firma Business Advisor v tomto případě vyfakturovala 19 milionů korun.
3 – Další zakázka se podle spisu týká staveb energetických zařízení na mošnovském letišti, kterou za 123 milionů získala společnost Vae Controls. Business Advisor si v tomto případě připsal na účet dva miliony korun.
4 – Správa silnic Moravskoslezského kraje pak v roce 2010 soutěžila rekonstrukci mostu v Novém Jičíně, kterou s cenou 24 milionu vyhrála společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava. Odměna pro Dědicovu firmu v tomto případě činila 1,3 milionu korun.
5 – Autobusy s asistencí Business Advisor nakupovala i Veolia Transport Morava. Jednu zakázku zde získala společnost SOR Libchavy za cenu 129 milionů, druhou společnost Transcargo za cenu 61 milionů. Od SOR Libchavy pak Dědic vyúčtoval 2,3 milionů korun.

POZNÁMKA MARTINA PLEVY

ČSSD se pohřbívá zaživa aneb Dědicovi lidé bojující v první liniiČasovaná bomba, jejíž nálože postupně vybuchují a mají drtivý dopad na dění v Ostravě a především na členy zdejší sociální demokracie. Tak působí „kauza Dědic", nebo přesněji řečeno policejní spis, v němž jsou zaznamenány důvody k obvinění lobbisty, jenž měl vliv na veřejné zakázky ve městě a dokázal si díky vazbám na politiky nahrabat desítky milionů korun.

Pro sociální demokraty musí být záležitosti vyplývající ze spisu tou nejhorší noční můrou. Něčím, co je pro ně v roce s komunálními volbami doslova zlý sen. Není totiž šance, že by se kauzu rozsáhlého ovlivňování veřejných zakázek ještě podařilo zamést pod koberec. Naopak se dá spíš čekat, že celá záležitost bude dál bobtnat a že se výrazně promítne i do chystaných volebních kampaní.

Pomyslné máslo na hlavě má několik členů ČSSD – strany, kterou už tak dlouhodobě drtily sváry dvou nesmiřitelných táborů. S Martinem Dědicem byl v úzkém kontaktu hejtman Miroslav Novák, pracoval pro něj i poslanec Adama Rykala. O konkrétním „ladění" zakázek ale v jejich případě vyšetřovací spis nehovoří.

Ti, kdo byli očividně Dědicovými pěšáky v Ostravě, kteří se s ním o mnohém radili a zřejmě mu i pomáhali dělat zakázky tak, aby vyhrávaly spřízněné firmy, jsou podle dokumentu porubský starosta a radní města Lumír Palyza a náměstkyně primátora Simona Piperková.

A to je pro ČSSD velmi bolavá záležitost. Palyza je totiž jedničkou kandidátky sociální demokracie v Ostravě a tím i donedávna žhavý adept na budoucího primátora, Piperková má kandidátce třetí pozici s vidinou křesla jeho náměstkyně. Otázkou tedy je, jestli je ČSSD po sebereflexi ještě vymění, nebo se k takovému kroku neodhodlá. Uvidíme je tedy na billboardech, na které určitě někdo připíše: „Dědicovi lidé bojující v první linii"?