Přátelé (tak se sociální demokraté oslovují) ze Starého Zábřehu svinovským před prázdninami „pomohli“ sestavit obvodní kandidátku do komunálních voleb. Po jejich „pomoci“ však vznikla zcela jiná kandidátka s jiným lídrem, než kterého si původně Svinovští odhlasovali. Změnilo se také vedení svinovské ČSSD.

Svinovský zastupitel Michal Mrňka připustil, že zhruba rok měli mezi sebou svinovští sociálnědemokratičtí zastupitelé drobné rozpory, rozhodně tu však podle něj neexistovaly znesvářené frakce. Neshodovali se hlavně v tom, jakým způsobem jednala starostka obvodu a jejich předsedkyně Hana Hauptová s opozicí na radnici. Překvapilo ho, když se před volbami, na kterých se měl zvolit lídr kandidátky pro komunální volby a následně sestavit pořadí kandidátů, svinovská organizace měla díky aktivitě starostky rozrůst o tři nové členy.

„Šlo o bývalého pracovníka úřadu a dva rodinné příslušníky paní Hauptové. Odhlasovali jsme si, že je přijmeme, ale až poté, co si zvolíme lídra kandidátky. Volbu pak jednoznačně vyhrál Martin Kovalský nad Hanou Hauptovou,“ popsal začátek anabáze Mrňka s tím, že po nějakém čase se pak na výborové schůzi dohodli na celé kandidátce. Tu pak chtěli předložit všem ostatním členům svinovské ČSSD ke schválení. Přiznává, že udělali zřejmě chybu, když z této schůze nepořídili písemný zápis.

„Když jsme pak přišli na schůzi, kde se měla schvalovat kandidátka, na které jsme se den předem dohodli, byli tam Adam Rykala, Radim Lauko z městského výboru ČSSD a dalších asi pět neznámých lidí. Paní starostka Hauptová zahájila schůzi s tím, že se schválí program. Sedm lidí zvedlo ruku pro. Říkáme: Ale paní starostko, to nejsou členové, tak přece nemůžou hlasovat o programu schůze. Nereagovala a pořád něco počítala. Paní starostko, co to počítáte, tady zvedají ruku lidé, které jsme v životě neviděli. Vtom se do toho vložil Rykala a řekl: Toto jsou noví členové místní organizace Svinov,“ popsal Mrňka.

Pak šlo vše ráz naráz. Na další schůzi jeden z nových členů podle Mrňky řekl, že když není písemný návrh nové kandidátky, tak že vedení organizace nestojí za nic, a navrhl odvolání výboru. „Protože noví měli většinu, návrh samozřejmě prošel, stejně jako následné zvolení nového výboru a nového lídra, kterým se stala paní Hauptová. Podobně byla schválena i kandidátka. My jsme ani nevěděli, kdo jsou ti lidé, co o nás rozhodovali, a které jsme museli přijmout. Tak jsme na ně zatlačili, aby aspoň řekli, jak se jmenují a odkud jsou. To je neuvěřitelné,“ popsal Mrňka. Pokus revokovat usnesení a novou kandidátku podle něj nemělo smysl.

„To by bylo zbytečné, protože by zas mohl přijít někdo cizí a přehlasovat nás. To se může stát kdykoliv. A nejenom když jde o kandidátky. V podstatě tak cizí straníci mohou rozhodovat bez nás o čemkoliv, když to posvětí městský výkonný výbor,“ míní Mrňka s tím, že poražené kolegy samozřejmě napadlo, že by se vše mohlo vyřešit tak, že by sami přivedli nějaké nové členy do svinovské ČSSD. „Ale k čemu by to bylo? To si takhle přitáhneme někoho, oni přidají dalšího, jenom aby zvedali ruce? Tak tohle není žádná demokracie,“ reagoval Mrňka.

Starostka Svinova a jednička na kandidátce svinovské ČSSD do komunálních voleb Hana Hauptová nechtěla události ve Svinově komentovat. „Vnitrostranické záležitosti řeším dnes a denně. Nechci prát naše špinavé prádlo na veřejnosti. To si musíme vyřešit sami mezi sebou. Pokud jde o přesuny členů z jiných místních organizací, ptejte se na městském výboru ČSSD,“ řekla. Předseda městského výboru ČSSD v Ostravě a vicehejtman Miroslav Novák považuje situaci ve Svinově za nestandardní. „Svinovští nebyli schopni sestavit kandidátku do voleb. Ta situace je tu nestandardní dost dlouho, což mě mrzí, budeme to muset nějak řešit. Celou výše popsanou záležitost vnímám jako snahu lidí, kteří měli ve volbách vyšší ambice, o zviditelnění své osoby,“ reagoval Novák.

Pokud to ostravský městský výbor ČSSD posvětí, mohou se členové místních organizací i bez změny trvalého bydliště přesunout do jiné místní organizace. A v ní pak hlasováním rozhodovat o vedení, kandidátkách, podílet se na rozhodování o investicích, veřejných zakázkách a dalších. Když splní svoji misi a mají znovu „ano“ od nejvyššího městského stranického orgánu a své domovské organizace, nic nebrání tomu, aby se třeba vrátili zpátky, popřípadě byli vysláni „na pomoc“ k jiným přátelům.


Novák: Na přesunech přátel nevidím nic výjimečného

Předsedu městského výboru ČSSD v Ostravě Miroslava Nováka mrzí nestandardní situace u svinovských spolustraníků, přesuny přátel mezi místními organizacemi však nepovažuje za zásadní problém.

Nepřipadá vám podivné, když téměř na každé schůzi městského výboru ČSSD schvalujete přesuny straníků mezi místními organizacemi?

Ostravská ČSSD má asi osm set členů, přesunů bylo během dvou let asi třicet. Takže počet přesunů je vzhledem k celkovému počtu straníků zanedbatelný. A není na každé schůzi.

Za zápisů, které má Deník k dispozici, vyplývá, že se to na každé schůzi od začátku roku dělo. Když se navíc podívám na starší záznamy, na některých zasedáních bylo třeba najednou do ČSSD přijato osm lidí, pět z nich okamžitě přestoupilo do jiné místní organizace. A nešlo o ojedinělé případy.

Tyto přestupy, o kterých mluvíte, se konaly v souvislosti se zakládáním nových organizací například v Třebovicích, v Nové Bělé, Proskovicích. To nešlo totiž nijak jinak udělat. Ty do té zmíněné třicítky nepočítám.

Většina přestupů, o kterých Deník psal, se uskutečnila na Jihu. Jak si to vysvětlujete?

Tam funguje pět organizací, které dohromady dávají jednu obvodní. Všichni mají tedy jedno trvalé bydliště. K přesunům tady docházelo odjakživa a asi vždycky bude docházet. Nevidím na tom nic výjimečného.

Jak hodnotíte situaci ve Svinově?

Svinovští nebyli schopni sestavit kandidátku do voleb. Ta situace je tu nestandardní dost dlouho, což mě mrzí, budeme to muset nějak řešit. Vnímám to jako snahu lidí, kteří měli při sestavování kandidátek a ve volbách vyšší ambice, o zviditelnění své osoby.

>> Anketa: Co říkáte na Stěhovavé…?


Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje:


Jsem přesvědčen, že mladí sociální demokraté by se měli prezentovat úplně jiným způsobem, než jak bylo uvedeno ve vašich článcích. Lepší by od nich bylo, kdyby se třeba po povodních zapojili do pomoci občanům. To se prostě od mladých lidí očekává, a nikoliv politické intriky. Takové jevy v sociální demokracii, a řekl bych, že v každé politické straně, jsou nežádoucí. Myslím, že sociální demokracie má samočisticí mechanismy, aby se takovýchto jevů zbavila. Jsem přesvědčen, že kontrolní komise ČSSD se tím bude zabývat, a že to bude padni komu padni.


Petr Kajnar, primátor Ostravy:

Celou tuto záležitost bude šetřit kontrolní komise strany, ale jsem přesvědčen, že tam nenajde pochybení, a když, tak jen nějaké drobné. Dokonalý systém v tomto ohledu, kde by nedocházelo k chybám, je zřejmě jen v Severní Koreji, kde asi ani k přestupům nedochází, ale tady máme demokracii. A platí to, že demokracie je systém, který vyžaduje hlasování většinou. A když se usiluje o místa na kandidátkách, tak pak ti, kteří se na ně nedostanou, mohou hledat důvody pro kritiku těch úspěšnějších. Sám jsem v sociální demokracii patnáct let a vím, že občas se dostali do funkce lidé, kteří to nezvládali a následně už proto třeba nebyli zvoleni. Šanci by měli dostávat i mladí, které prověří teprve čas. Jen málokdo má totiž předpoklady, aby mohl dělat politiku.


Vladimír Špidla, bývalý eurokomisař a expremiér za ČSSD:

Takovéto praktiky podle mě nejsou v pořádku. Je to zlo, které se asi v sociální demokracii vyskytuje – nevím, jestli víc nebo míň než v jiných stranách, protože tu zkušenost nemám. Považuji to za problém, který by se neměl podle stanov dít. Těžko by městský výbor akceptoval nějakou nájezdnickou skupinu. To se mohlo povést jednou, ale určitě to není tak snadné.


Jaroslav Foldyna, poslanec:

Za podobnými kauzami, jako je ta ostravská, jsou špatné stanovy strany. Pokud se hoši z jedné ostravské čtvrti dohodnou, že vypomůžou kamarádům z jiné, tak to mohou dělat jen s posvěcením městského výboru. Pak něco shnilého není jen v místních organizacích, které to provozují, ale přímo na městě. Něco podobného jsem sám zažil jako člen děčínské buňky ČSSD. Najednou k nám přišlo na schůzi dvacet třicet nových členů. Ale hned nás napadlo, že tudy cesta nevede a tento nábor jsme úplně zastavili. Jsem v ČSSD dvacet let, ale když ročně přišlo pět lidí, byl to zázrak, takže třicet je určitě nenormální příliv.

Ptali se: Martin Pleva, Lída Rakušanová a Kateřina Perknerová
>> POZNÁMKA MARTINA PLEVY

Trocha hysterie z úst primátora

„Proč jste mi jako ostravskému lídrovi ČSSD a Mirkovi Novákovi jako předsedovi městského výboru nezavolali, než jste vydali takové články!“ čertil se ve čtvrtekdo mobilního telefonu primátor Petr Kajnar, když jsem ho oslovil, aby komentoval kauzu Deníku o stěhování členů mezi místními organizacemi strany. Díky těmto praktikám získala skupinka mladých sociálních (ne)demokratů personální kontrolu nad ostravskou ČSSD.

Jeho reakce byla překvapující. Mohl totiž dobře vědět, že náměstkovi hejtmana Miroslavu Novákovi jsme se během středy snažili vícekrát dovolat, aby celou záležitost objasnil, když je to právě on, kdo ostravským sociálním demokratům šéfuje. A když vlastně drží ochrannou ruku nad mladými členy strany, kteří chtějí přes intriky stoupat vzhůru.

Stejně tak „kupodivu“ nebraly den před vypuknutím kauzy telefony ani paní Míšová a Pavlíková, které se stěhovaly ze Starého Zábřehu do Svinova a pak zase zpátky. I jejich vyjádření nás velmi zajímalo – zdůvodnění jejich přesunu tam a zase zpátky bychom rovněž rádi otiskli.

V ostravské sociální demokracii se však zřejmě hned ve středu, po prvních telefonátech s některými aktéry kauzy, strhla lavina obviňování a zmatků, aktéři lumpáren v místních organizacích se zřejmě snažili co nejrychleji zamést stopy a umlčet svědky.

A proč jsme hned nekontaktovali i primátora Kajnara? Jednoduše proto, že jako krajský předseda strany je de facto o patro výš, než kde docházelo ke stranickým podrazům, na které jsme upozorňovali. Z toho důvodu mohl dostat prostor k vyjádření až o den později, až se s tématem v Deníku blíže seznámí. Primátorova reakce tedy byla nečekaně hysterická.

Za jeho rozhořčením mohou být důvody různé, nabízejí se hlavně tyto dva: Může ho mrzet, že se v „jeho“ straně a městě dějí takové hrůzy, že skupinka horlivců nefér způsobem likviduje politické protivníky. Druhá varianta je pak horší – primátor dobře ví, co se dělo a děje, a nelíbí se mu medializace tohoto problému. Pro občany Ostravy by však bylo lepší, kdyby jako muž číslo jedna začal něco dělat proti špinavým praktikám svých spolustraníků.
Všechny předchozí články k této kauzeČTĚTE ZDE!