Deník se zeptal studentů z Ostravy, co si o trestu pro někdejší politickou hvězdu, která byla svého času mezi mladou generací velmi populární, myslí. „Doufal jsem, že bude shledán nevinným, ale jestli ho soud odsoudil na tři roky, pravděpodobně Dominik Feri udělal velkou špatnost. Měl by být spravedlivě odsouzen. Charisma osobnosti a jeho někdejší činnost na sociálních sítích v tom nehraje roli,“ míní například Michal Janík, student Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

Feri byl enormně oblíbený v době pandemie, kdy na sociální sítě pravidelně dával příspěvky spojené s koronavirovými omezeními. Přibližoval v nich srozumitelným způsobem fakta a souvislosti. Na začátku roku 2021 zveřejnily internetové weby Deník N a Alarm svědectví žen, které promluvily o sexuálním nátlaku a obtěžování ze strany Feriho.

Kateřina Perknerová
Feri nepochopil, co znamená, když žena řekne NE

Mladý poslanec za TOP 09 vzápětí opustil politickou scénu i sociální sítě. Společnost a především mladí lidé o vyneseném rozsudku bouřlivě diskutují. Mnoho z nich si myslí, že tři roky za několik znásilnění nejsou dostatečným trestem.

„Trest je úplně směšný, jestli byl obviněn ze dvou znásilnění a jeden pokus o něj. Také jsem slyšela, že další případy jsou odložené. Doopravdy si myslím, že tři roky jsou málo a navíc se odvolal. Za mě je to úplný výsměch poškozeným dívkám. Na druhou stranu je úspěch, že trest Dominik Feri vůbec dostal, protože mnohdy je za znásilnění pouze podmínka,“ uvažuje studentka Ekonomické fakulty VŠB-TUO Daniela Řepová.

Zadržený násilník. Záběr z videa.
Muž v Ostravě brutálně přepadl 9 žen. Chtěl je znásilnit, ubránily se mu všechny

Podobný názor má i Michaela Gregorová. „Určitě je správné, že dostal trest. Za znásilnění často nebývají tresty úměrné spáchanému činu. Buď pachatel nejde do vězení vůbec, nebo dostane minimální trest,“ vnímá situaci studentka vyšší odborné školy v Ostravě. „Pokud je Dominik Feri vinen, tak budu ráda, když půjde sedět," dodává.

Poté, kdy byla v roce 2021 zveřejněna svědectví mladých žen, se objevily úvahy, že je za tím snaha poškodit osobu Dominika Feriho a stranu, jejímž byl členem, krátce před volbami. S odstupem času a zejména po soudním verdiktu však většina mladých jeho chování odsuzuje a je přesvědčena, že trest za násilné skutky spáchané na mladých ženách je mírný.

Muž dlouhé roky působil v ostravském oddíle, který nabízel mimoškolní volnočasové aktivity pro děti. Na snímku z jednání u okresního soudu, který rozhodoval o uvalení vazby.
Muž z Ostravy přes 20 let zneužíval nezletilé chlapce, policie hledá další oběti

„V České republice se podobné činy berou na lehkou váhu. Mnohokrát pachatelé dostali podmínku, což považuji za nepřijatelné. I tři roky mi v tomto případě přijdou směšné. Lidé by si měli být vědomi, že se do situace obětí mohou dostat jejich ženy, dcery, sestry nebo matky,“ vyjádřila se Anastázie Ryšková, studentka Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

Bývalý poslanec Dominik Feri byl pražským obvodním soudem shledán vinným ve všech bodech obžaloby. Sám uvedl, že si viny není vědom a odmítl ji.