Okolnosti, za kterých březnový a červnový prodej pozemků lhotečtí zastupitelé „odklepli“ soukromým zájemcům, se nezdály místnímu občanovi Tomáši Hrubému. Rozhodl se proto na ně podat trestní oznámení. Na problém zároveň upozornil ostravský magistrát a požádal úředníky, aby ve Lhotce zkontrolovali, zda se tu dodržují právní předpisy. Deník o tom informoval začátkem srpna.

Podrobné vyjádření obou stran najdete zde:

Občan zažaloval zastupitele. Starosta Lhotky vše vyvrací

„Zjistil jsem například, že nedošlo k porovnání s cenou, za jakou se prodávají stejné či obdobné nemovitosti v dané lokalitě. Pozemky tak byly nejspíš prodány za cenu nižší, než je v čase a místě obvyklá,“ tvrdil Hrubý. Je přesvědčen také o tom, že zveřejňování záměru prodeje nemovitostí nebylo transparentní. Míní, že obci vznikla škoda a zastupitelé mohli spáchat trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku.

K jeho názoru se přiklonili i úředníci z odboru majetkového a interního auditu a kontroly ostravského magistrátu, kteří v polovině září ukončili ve Lhotce kontrolu. „Lze konstatovat, že se jednalo o nezákonný postup při rozhodování zastupitelstva městského obvodu Lhotka o prodeji částí pozemků a vydaná usnesení o prodeji částí pozemků jsou v rozporu s právními předpisy,“ sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Smlouva je neplatná

Magistrátní kontroloři zároveň označili kupní smlouvu za absolutně neplatnou. „A proto je třeba celý proces prodeje zrealizovat znovu včetně záměru,“ píše se v protokolu o provedené kontrole.

Na nedávném zářijovém jednání zastupitelé Lhotky částečně chyby napravili. Zrušili prodej pozemků, který odsouhlasili v červnu, a schválili nový záměr je prodat. Šlo to bez problémů, protože starosta Josef Šrámek (ODS) ještě kupní smlouvy nepodepsal. Složitější to ale zřejmě bude s pozemky prodanými v březnu. Na některých už lidé začali stavět.

„Procesní chyby, které jsme udělali, musíme napravit, a také to děláme. Ve vztahu k nemovitostem, u nichž už došlo k převodu vlastnického práva, budeme postupovat ve spolupráci s magistrátem města,“ řekl Šrámek s tím, že je přesvědčen o tom, že zastupitelé Lhotky vážně nepochybili. „Máme právní názor advokátní kanceláře, který nám z většiny dává za pravdu. Věřím, že policie dojde k závěru, že jsme nic špatného a nezákonného neudělali. O korupci nebo o zneužití pravomoci veřejného činitele nemůže být v žádném případě ani řeč,“ prohlásil Šrámek.

Mluvčí Okresního státního zastupitelství v Ostravě Barbora Zajícová uvedla, že věc byla postoupena ostravské expozituře Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky.

Ve fázi prověřování

„Je podezření ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku a pokusu stejných trestných činů. Těch se měl dopustit dosud neznámý pachatel v souvislosti s převodem pozemků ve vlastnictví statutárního města Ostrava městského obvodu Lhotka určených pro výstavbu rodinných domků jednak na soukromou obchodní společnost, a dále na jednotlivé fyzické osoby,“ řekla Zajícová. Dodala, že zatím nebylo zahájeno stíhání žádné konkrétní osoby, trestní řízení je nyní ve fázi prověřování.