Před válkou v ní sedávali známé osobnosti jako třeba Oldřich Nový nebo Voskovec s Werichem. Kavárnu Elektra v centru Ostravy, která skončila na počátku nového tisíciletí, nyní čeká podle zjištění Deníku zmrtvýchvstání.

V objektu Paláce Elektra totiž plánuje vybudovat kavárnu, která by co nejvěrněji připomínala svou prvorepublikovou předchůdkyní, J&T Banka. Ta chce mít v patře svou ostravskou pobočku zaměřenou na movitější klientelu, a ve spodní části místo současné mexické restaurace by byla právě kavárna.

„Projekt je nyní ve stadiu vizualizace, vše se teprve připravuje. Je ale pravda, že chceme v Elektře udělat pobočku banky a také kavárnu, která tam dříve bývala,“ potvrdil Deníku informaci Ivo Enenkl, zástupce J&T Banky.

O chystaném projektu už ví také radnice centrálního ostravského obvodu a památkáři. Ti záměr investiční skupiny vítají.

„Bavíme se o tom, aby se kavárna maximálně přiblížila do původního prvorepublikového stavu. Máme z jednání velmi dobrý pocit a myslíme si, že by mohla vzniknout velmi dobrá věc. Ožije jeden ze symbolů centra města,“ uvedl místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka.

Helga Bencúrová Kozelská z ostravského památkového ústavu poznamenala, že už proběhlo i několik jednání mezi památkáři a zástupci J&T Banky. „Zájem o obnovu původní kavárny investor má – shodli jsme se na základních věcech, teď se to dopilovává. Podporujeme záměr, aby se obnovil původní duch místa. Uvidíme, do jaké míry se to podaří,“ vyjádřila se Bencúrová Kozelská.

Restaurace Comedor Mexicano, která je nyní v objektu Elektry, má skončit v polovině listopadu. Stěhovat se bude na nedalekou Zámeckou ulici, kde by měla začít fungovat od 1. prosince. „Vím, že místo naší restaurace má vzniknout kavárna s bankou. My se budeme snažit, aby naše restaurace úspěšně fungovala i v nových prostorách,“ řekl Daniel Šíra, šéf ostravské restaurace Comedor Mexicano.

K TÉMATU

Trocha historie aneb Elektra vznikla jako Hornický dům

Strohý palác na začátku Nádražní ulice vznikl v polovině dvacátých let minulého století. Měl se stát politickým, společenským a kulturním centrem města a nesl hrdý název Hornický dům.

Projekt dostali na starosti architekti František Kolář a Jan Rubý. Kromě velkého množství kanceláří a bytů byla v budově umístěna kavárna Elektra, kino a knihovna s čítárnou.

Kavárna Elektra patřila svého času k nejznámějším podnikům svého druhu v Ostravě. Konaly se zde zajímavé kulturní programy, posedět zde při svých návštěvách Ostravy chodili například i Oldřich Nový nebo Voskovec s Werichem.

S malými pauzami fungovala kavárna Elektra až do roku 2001. Pak zde měl nový majitel objektu, společnost Prosper Trading, zájem udělat autosalon značky Jaguar, ačkoliv s tím tehdy nesouhlasili památkáři ani magistrát. Kavárna podle něj byla dlouhodobě prodělečná a její interiér už byl v té době renovovaný.

Nakonec zde ale v roce 2003 místo autosalonu vznikla načerno a bez kolaudace přestavbou interiéru restaurace Hacienda Mexikana. Tu se podařilo zlegalizovat až po téměř dvou letech jejího fungování, ačkoliv s tím nesouhlasili památkáři ani velká část veřejnosti. Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu přitom nejprve udělil původnímu majiteli třísettisícovou pokutu a dokonce nařídil černou stavbu odstranit.

Dnes je v Elektře restaurace Comedor Mexicano, která má skončit v polovině listopadu a přestěhovat se na nedalekou Zámeckou ulici.


Co je J&T Banka?

J&T BANKA se strategicky zaměřuje na klienty a obchody vyžadující výraznou míru individuálního přístupu. Poskytuje nabídku komplexních služeb privátního bankovnictví, obchoduje s cennými papíry pro soukromé investory. V současnosti má pobočky v České republice, na Slovensku, ve Švýcarsku, v Rusku nebo na Barbadosu. Předsedou představenstva je známý miliardář Patrik Tkáč.