Zámek Zábřeh, prostory restauračních zařízení i zahrady rodinných domů představují místa, kde si už lidé řekli své „ano". Svatby na Jihu se v minulosti dokonce uskutečnily i v bytě nebo v hospici, s ohledem na zdravotní stav budoucích manželů.

Nyní obvod lidem nabízí, aby se o netradiční místo, kde by se mohl konat svatební obřad, podělili i s ostatními obyvateli.

Na louce, nebo u lesa?

„Obvykle si snoubenci vyberou lokalitu, která je pro venkovní svatební obřady přizpůsobená. Druhou variantou je naprosto originální svatba na louce nebo třeba u lesa, kde svatbu možná ještě nikdo nikdy neměl, a má pro snoubence třeba i nějaký romantický význam. Právě takové tipy nám mohou nejen snoubenci zasílat," sdělila Tereza Thérová z tiskového oddělení obvodu s tím, že by rádi nabídli netradiční lokality také dalším párům, které chtějí svůj „velký den" prožít jinde než na radnici.

„O takové možnosti slyším poprvé. Svatbu ještě neplánuju, ale je fajn vědět, že je Jih otevřený svatebním obřadům i mimo radnici," vyjádřil se k možnosti jeden z místních obyvatel, dvaadvacetiletý Martin Mechel.

Areál zámku po „dvacáté"

Nejvíce svateb mimo obřadní síň Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih se v loňském roce konalo v prostorách Zámku Zábřeh dvacet.

„Před časem nás kontaktoval pár s prosbou o doporučení netradičního místa, což nás přivedlo k myšlence vytvořit katalog ideálních míst pro svatbu na Jihu z podnětů našich občanů. Nyní čekáme na tipy nejen na facebooku obvodu, ale také v redakci Jižních listů," řekl ke zdroji inspirace starosta obvodu Martin Bednář (ANO).

Správní poplatek za uzavření manželství mimo obřadní síň úřadu je tisíc korun. Stejnou částku obvod garantuje i letos.

„Odůvodněné žádosti o uzavření manželství na jiném vhodném místě, která bude podána v souladu se zákonem, není důvod nevyhovět. Žadatel pouze uhradí správní poplatek tisíc korun. Žádné další poplatky v souvislosti s uzavřením manželství zdejší úřad nevybírá," uzavřela matrikářka obvodu Ostrava-Jih Lubomíra Chudá.