Příjemných kaváren v Ostravě v poslední době přibývá. Roste ale s množstvím i kvalita? Umí zaměstnanci kaváren připravit a servírovat espreso či cappuccino tak, aby mohl být zákazník spokojený? Na tyto otázky se snažil odpovědět už druhý ročník soutěže Barista Cup Ostrava, který pořádalo co-workingové centrum Viva.

„Letos máme devět účastníků, které jsme pozvali z ostravských kaváren, jež považujeme ve městě za kvalitní. Jejich personál umí připravit kvalitní espreso a nestane se vám u nich, že by se zeptali, jestli náhodou nechcete piccolo, protože to je český výmysl, který neexistuje," vyjádřila se provozovatelka centra Viva Renáta Ptáčníková.

Účastníci klání měli za úkol uvařit odborné porotě čtyři espresa a čtyři cappuccina. Museli je nejenom dobře připravit, ale také zajímavě prezentovat. „Dobře připravená káva je důležitá, ten, kdo ji přináší, musí ale umět i komunikovat se zákazníkem, udělat u toho trochu show," poznamenal Jozef Augustín, člen poroty a autor knih o kávě.

Ve vyrovnaném souboji kavárníků si nakonec nejlépe vedl sympatický David Girten, který provozuje v Chelčického ulici v centru Ostravy kavárnu s názvem La Petite Conversation, známou mezi pravidelnými návštěvníky také pod zkratkou Lapeco. Teď si v ní bude moci vyvěsit certifikát pro nejlepšího baristu z Ostravy. „Je to úžasné, mám z vítězství ohromnou radost. Těší mě, že jsme uspěli, i kvůli tomu, že používáme poctivou Fair Trade kávu," radoval se upřímně David Girten, Belgičan žijící v Ostravě.

Kdo soutěžil o nejlepšího baristu Ostravy?
La Petite Conversation, David Girten 1. místo

Paparazzi Fashion, Café Veronika Pohlová 2. místo

Kavárna U MĚ, René Hruštinec 3. místo

Amadeus Cafe, Šárka Janošíková

Costa Coffee, Iva Pospíšilová

Jet Set Caffe, Daniela Bordovská

Kavárna Atlantik, Jana Valentová

Ollies cukrárna, Kateřina Budíková

Ostravanka Coffee Shop, Renáta Lochmanová

K TÉMATU: Dobrá káva má pěnu bez černých fleků

Je jí teprve sedmnáct let, ale espresso umí připravit lépe než mnozí o dost starší kavárníci. Klára Kanyzová z Ostravy, která nyní studuje Střední školu společného stravování v Hrabůvce, už vyhrála několik baristických soutěží a sní o tom, že si otevře kavárnu v zahraničí. „Tady se totiž zatím moc skutečně kvalitních kaváren nedokáže prosadit," míní baristka Klára.

A jak by měla příprava dobrého espresa vypadat? Prvním bodem je pořádné utlačení správně umleté kávy do páky kávovaru doporučuje se tlak zhruba dvacetikilovou silou.

Než se páka nasadí, je třeba ještě z přístroje odpustit trochu vody, aby se odplavily nečistoty.

„Espreso by mělo mít pětadvacet až třicet mililitrů a do předehřátého šálku by mělo téct dvacet až třicet vteřin. Ve výsledku by mělo mít pěnu, která se po rozhrnutí lžičkou vrátí zase zpět. V pěně nesmí být vidět černé fleky to jsou znaky toho, že je káva přepálená," vysvětluje Klára Kanyzová.