Kdo bude starostou, či starostkou? S kým budou na obvodní radnici spolupracovat? Co udělají pro to, aby se nám se sousedy lépe žilo? Možná vám při rozhodování, komu dát hlas, pomůže malá rekapitulace, jak se samosprávám dařilo plnit jejich sliby v právě končícím volebním období. Deník se do jednotlivých ostravských městských obvodů do voleb podívá každé pondělí.

Polanka nad Odrou

Radnici v Polance nad Odrou ovládala v posledních čtyřech letech koalice ODS a Sdružení nezávislých kandidátů. Za tu dobu se ve městě například postavilo několik nových autobusových zastávek, zrekonstruovala se smuteční síň Frankovy kaple, vybudovala se cyklostezka s chodníkem i kanalizací a park Václava Nelhýbla prošel očistnou kúrou. „V zásadě se dá říci, že se nám společně s nezávislými podařilo realizovat všechny podstatné body našeho volebního programu. Určitým dluhem zůstává nalezení možnosti zvýšení kapacity bydlení pro seniory a také nejsme zcela spokojení s rychlostí postupného budování plošné kanalizační sítě v našem městském obvodě, zejména v části Janové,“ uvedl starosta Polanky nad Odrou Přemysl Kaspřík (ODS) a doplnil, že se nepodařilo dokončit modernizaci budovy místní radnice.

Klimkovice

V čele klimkovické radnice stál v téměř celém uplynulém volebním období starosta Pavel Malík (ČSSD). V zastupitelstvu města měly podle jeho slov zastoupení všechny zúčastněné volební strany. „Koalice nebylo nutno utvářet. Spolupráce se utvářela jednotlivými zvolenými osobnostmi,“ tvrdil Malík a zároveň vyjmenoval body volebního programu, které se podařilo naplnit. „Podařilo se nám opravit stravovací provoz a tělocvičny v základní škole a na školním hřišti jsme položili umělý povrch. Od roku 2006 připravujeme projekt na kanalizaci města za účasti dotace z EU a nyní jsme těsně před zahájením stavby.“ Kritiku obyvatel sklidilo město kvůli opravám centrální části Klikmovic. „Kritika je oprávněná. S průběhem stavby nejsem spokojen, protože trvá velmi dlouho,“ vyjádřil se starosta, který se rozhodl na tento post letos znovu nekandidovat.

Proskovice

V průběhu letošního roku vážně onemocněl starosta Proskovic Jiří Matěj (SNK Proskovice), a do vedení se tak postavil jeho zástupce Václav Kopera (KSČM). Jedním z největších úspěchů proskovické radnice je dokončení městské cyklistické trasy, která je součástí mezinárodní trasy Greenways. „Podařilo se nám také vybudovat zastávku MHD v návaznosti na dokončené propojení chodníků podél ulice Staroveské. Přibylo parkovacích míst u domu s malometrážními byty a zajistili jsme osvětlení vstupu na hřbitov,“ přiblížila některé úspěchy radní Marie Matějová (SNK Proskovice). „Zatím se nepodařilo získat finanční prostředky pro realizaci přeložky vysokého napětí Na Pastvinách. Z toho důvodu jsme v tomto místě nemohli začít s výstavbou hasičské zbrojnice, na niž máme připravený projekt a naši dobrovolní hasiči na ni netrpělivě čekají,“ řekla radní a doplnila, že koalici tvořily strany KSČM a SNK ED, ale na realizaci plánů se podíleli všichni členové zastupitelstva bez ohledu na politickou příslušnost.

Stará Bělá

Činnost zastupitelstva ve Staré Bělé je podle jejího starosty Josefa Holáně (ODS) založená na spolupráci všech politických stran. Z tohoto důvodu nebyla v uplynulém volebním období vytvořena žádná koaliční dohoda. Největší investice města směřovala na rekonstrukci základní školy. Oprav se dočkala také hasičská zbrojnice, místní komunikace, chodníky, cyklistické stezky i obřadní síň a prostory úřadu.

Nová Bělá

Starosta Nové Bělé Vladimír Stuchlý (KDU-ČSL) považuje za nejvýznamnější investiční akci celkovou rekonstrukci základní školy a radnice. „Dokončili jsme terénní a parkové úpravy v Domě s pečovatelskou službou Bělásek, který jsme otevírali v minulém volebním období. Podařilo se nám také prosadit omezení těžké nákladní dopravy na ulici Krmelínské a částečně Mitrovické. Právě dokončujeme stavbu řízeného přechodu pro chodce a cyklisty na křížení cyklistické trasy H se silnicí první třídy – ulicí Plzeňskou,“ vyjmenoval některé úspěchy Stuchlý a doplnil, že v oblasti kultury se povedlo s přispěním místní rodačky, operní pěvkyně Jany Doležílkové založit tradici hudebního festivalu Nová Bělá pod otevřeným nebem. „Určitě se nám nepovedlo všechno, co bychom si přáli, a ne všechno dopadlo podle našich představ. Pokud budu mít možnost, poperu se s tím v dalším volebním období,“ uzavřel starosta.

Polanka nad Odrou

Strana- lídr
ČSSD- Radomír Zacios, 22 let, stavební technik
KSČM- Jana Suderová, 62 let, důchodkyně
KDU-ČSL - František Podškubka, 43 let, OSVČ
ODS - Sylvie Vilišová, 40 let, stavební technik OSVČ
SNK- Polanka nad Odrou Jiří Malík, 46 let, ředitel firmy
SPOZ- Roman Rodovský, 42 let, manažer
TOP 09- Pavel Friedel, 49 let, technik
Klimkovice

Strana-lídr
ČSSD- Zdeněk Husťák, 39 let, geodet
KSČM- Petr Skyba, 56 let, technik
KDU-ČSL - Bohumír Kaštovský, 57 let, strojvedoucí
ODS- Jakub Unucka, 41 let, manažer IT
SNK- Klimkovice Ilona Křížková, 54 let, advokátka
TOP 09- Vladimír Vůjtek, 38 let, hokejový agent
VV- Vladimír Veselý, 49 let, báňský inspektor
Proskovice

Strana - lídr
ČSSD- Marcela Stonišová, 54 let, pedagog
KSČM- Václav Kopera, 63 let, důchodce
ODS- Květoslava Nováková, 53 let, podnikatelka
SNK- Proskovice Marie Matějová, 61 let, důchodkyně
SPOZ- Jaroslav Palička, 52 let, manažer
Stará Bělá

Strana- lídr
ČSSD- Irena Procházková, 37 let, finanční poradkyně
KSČM- Zdeněk Dlouhý, 58 let, státní zaměstnanec
KDU-ČSL - Pavel Folta, 56 let, ředitel Charity sv. Alexandra
ODS- David Mrkvica, 40 let, programátor
SNK- Všichni dobří sousedé Petr Zezulka, 32 let, učitel
SNK -Stará Bělá 2010 Mojmír Krejčíček, 49 let, informatik
SPOZ- Jiří Kratochvíl, 48 let, manažer
TOP 09- Michal Poláček, 48 let, lékař
Nová Bělá

Strana- lídr
ČSSD- Vladimír Krčmarský, 48 let, pedagog
KSČM- Stanislav Kanclíř, 67 let, důchodce
KDU-ČSL - Vladimír Stuchlý, 57 let, starosta
ODS- Tomáš Nováček, 57 let, projektant