Podle informaci ČTK Ostravu povede koalice složená z Hnutí ANO a uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti. Pirmátorem bude dosavadní náměstek pro dopravu a sport Jan Dohnal z ODS. 

Dohodli se na tom v úterý večer zástupci jednotlivých koaličních subjektů. Nová koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu převahu sedmatřiceti hlasů. Z toho pět míst bude náležet ANO, uskupení Spolu dvě místa včetně primátora, dvojbloku Ostravak a Starostové tiř místa a Piráti jedno. 

Jan Dohnal (Spolu/ODS) a Hana Tichánková (ANO) o novém uspořádání i s dalšími stranami jednají dnem i nocí už několik týdnů a na přelomu týdne stále nebyli dohodnuti na klíčových bodech v personálním složení nové rady.

Koláž Deníku: Hana Tichánková, Jan Dohnal a ostravská radnice.
Ostravu čekají tři dny pravdy, nebo taky celý měsíc. Co se může stát

Do úterní dohody byla ve hře i varianta, že Ostrava pro následující měsíc dostane vládu úředníků, protože některá ze stran s koaličními ambicemi vyvolá hlasování o nedůvěře. Poslední týdny ostatně ukázaly, že možné je opravdu všechno. Deník bude zasedání a oznámenou volbu nového vedení města sledovat.

Varianty, které byly ve hře

1. ANO (13), Spolu (9), Ostravak (8), Starostové (4), Piráti (3) = 37 křesel

Nedohodli se jednou, dvakrát, čtyřikrát… kdo ví, na kolik „rund“ budou mít ještě náladu. Přitom je to stále verze, která by zejména pro ANO byla za jakéhokoli počtu radních přijatelnější než nejpravděpodobnější alternativa.

Primátor OstravyTomáš Macura.
Primátor Ostravy Tomáš Macura čelí kvůli svému „comebacku“ kritice opozice

2. Spolu (9), Jdeto!!! (8), Ostravak (8), Starostové (4), Piráti (3) = 32 křesel

Ostravak se Starosty dali na srozuměnou, že se přikloní raději ke Spolu než k ANO, byť právě vítěz voleb je pro ně zároveň myslitelnější partner než uskupení Jdeto!!! Pokud však stávající jednání skončí, je toto nejpravěpodobnější alternativa. ANO v takové situaci naváže jednání s SPD (7 křesel), bude však těžké sehnat další silné partnery.