Koalice už se rýsují, noví starostové už se pomalu ale jistě chystají ujmout funkcí. A někde to můžou být jména dost překvapivá. Ve čtyřech největších ostravských obvodech teď vrcholí jednání o novém vedení a někde už se schyluje přímo k podpisům dohod. Deník zjišťoval, jak vypadá situace týden po volbách.

JIH

Jih by měl mít staronového starostu

V nejlidnatějším ostravském obvodu Jih vyhrálo volby s přehledem hnutí ANO. Jeho lídr a současný starosta Martin Bendář už je podle svých slov ve finále koaličních vyjednávání. Jasno mohl mít už v pondělí večer po posledních schůzkách. Stále totiž byly ve hře dvě varianty spolupráce v radě obvodu.

„Už jsme se sešli s většinou stran a hnutí, finální jednání vedeme se třemi z nich. Preferujeme přitom trojkoalici, takže by byla složena buď podle magistrátní dohody z hnutí ANO, Ostravaku a ODS, případně kdybychom se s Ostravakem nedohodli, je ve hře ještě varianta ANO, ODS a Piráti,“ řekl Bednář, který by měl jako starosta pokračovat.

PORUBA

Poruba mění starostu. Bajgarová to nebude

Že bude mít Poruba nového starostu, bylo jasné už před volbami. Ten stávající – Petr Mihálik – už totiž nekandidoval. Přesto tady zřejmě dojde k překvapení. Zuzana Bajgarová jako jednička kandidátky hnutí ANO, které zde volby vyhrálo, totiž s největší pravděpodobností do křesla starosty obvodu také neusedne.

„Koalici v Porubě podepíšeme, až bude podpisy stvrzena ta na magistrátu. Na podobě spolupráce už ale domluvení jsme. Vedení obvodu bude složeno z ANO, Pirátů, ODS a KDU-ČSL,“ uvedla Bajgarová. A proč nebude nakonec starostkou? Protože by měla dělat na velké radnici náměstkyni primátora pro investice. „Pokud budu náměstkyní primátora, a koalici v Porubě podepíšeme tak, jak je dohodnutá, stane se starostou Libor Folwarczny, který byl radním města v předchozím období,“ dodala.

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ

Nad centrálním obvodem je stále otazník

Nejsložitější jednání v rámci velkých obvodů se nyní zřejmě vedou v centrální městské části. Vyhrálo zde sice opět hnutí Ostravak, rozložení sil v zastupitelstvu a antipatie mezi některými členy stran a hnutí však zatím k dohodě nevedly. A to přesto, že i zde by mohla být koalice podle magistrátu, tedy Ostravak, ANO a ODS (lidovci se tady na radnici nestali).

„V rámci povolebních jednání o koalici jsme oslovili všechny strany a hnutí, které získaly mandát do zastupitelstva obvodu. Jednalo se o vstupní jednání, jelikož jsme čekali na to, jak dopadne koalice na městě. V tomto týdnu budeme pokračovat v jednáních tak, abychom respektovali dojednanou koalici na městě,“ konstatovala současná starostka Petra Bernfeldová, která by chtěla jako lídryně vítězného hnutí Ostravak ve funkci pokračovat.

SLEZSKÁ OSTRAVA

Bude na Slezské nejmladší starosta?

Blízko koaliční dohodě byli v pondělí odpoledne ve Slezské Ostravě, kde vládnoucí sestavu ladí hnutí ANO s Ostravakem a ODS. I zde by měl být nový starosta, a to místo Barbory Jelonkové, která s Nezávislými skončila ve volbách na třetí pozici. Ani na Slezské do tohoto křesla ale zřejmě neusedne lídr vítězného hnutí ANO.

„Na koalici už jsme domluveni, zbývá ji jen podepsat. Je ale pravda, že se zřejmě neujmu funkce starosty, protože mám pokračovat jako náměstek primátora a nebudu tyto dvě funkce kumulovat. Takže starostou na Slezské by nakonec mohl být Richard Vereš, který byl na kandidátce dvojka hned za mnou,“ prozradil lídr ANO Radim Babinec.

Za možného „prvního muže“ Slezské Ostravy tak označil dlouhodobě politicky aktivního člena hnutí ANO, který se v těchto komunálních volbách stal ve svých třiadvaceti letech nejmladším zastupitelem města. Může tak být i nejmladším starostou v Ostravě!