Hana Golasowská z cestovní kanceláře Agentura Hana uvedla, že klienti, kteří čekali na slevu zájezdů v rámci last minute, mohou zůstat letos zklamaní. „Poptávka převyšuje nabídku, a tak cestovní kanceláře nemají důvod zájezdy zlevňovat. Tento trend se projevuje v posledních letech stále výrazněji," dodala Hana Golasowská.

Jiří Hájek, jednatel Kovotour plus, sdělil, že v posledních letech klienti daleko více než zájezdy na poslední chvíli využívají první momenty.

„Zájezdy na první chvíli jsou opravdu mimořádně populární, naopak v nabídce last minute je pro klienty nabídka velmi omezená," odpověděl jednatel Kovotour plus.

Jan Osúch z CK Fischer poznamenal, že počátek srpna je období, kdy je letní sezona v polovině a v letadlech i hotelích zbývají poslední místa.

„Rozhodně nedoporučuji vybírat dovolenou několik dní před plánovaným odletem a spekulovat na velké slevy za cenu ještě větších kompromisů. Mohu ale zákazníkům garantovat, že z naší pobočky nikdo neodejde bez zakoupeného zájezdu," doplnil.

Zájem větší než loni

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková uvedla, že v případě last minute je největší zájem o nejlevnější pobyty v Řecku, Chorvatsku, Bulharsku a Turecku.

„Podle sdělení cestovních kanceláří je objem prodaných zájezdů letos vyšší o tři až šest procent. Prodej zájezdů do Egypta zůstává zhruba na loňské úrovni, v případě Tuniska klesl zájem o tuto destinaci po červnovém teroristickém útoku o více než třetinu," sdělila mluvčí AČCKA.

Podle Jiřího Hájka je u cestovní kanceláře Kovotour plus hitem sezony Černá Hora a Kypr s odletem přímo z Ostravy.

CK Fischer prodává letos v létě nejvíce zájezdů na řecké ostrovy, španělskou Mallorku, do Turecka a Egypta. „Výrazně vyšší zájem je v letošním roce celkově o Řecko a Turecko, a v posledních týdnech zejména o Španělsko. Po červnovém útoku se na několik týdnů v podstatě zastavily prodeje do Tuniska. Nyní už jsou ale na stejné úrovni jako předtím a v porovnání s loňským rokem dokonce mírně vyšší. I v případě této destinace se zřejmě potvrzuje, že lidé vědí, že jistá míra nebezpečí existuje všude na světě a na Tunisko nezanevřeli," vysvětlil mluvčí Jan Osúch.

Tomáš Holý ze slevového serveru Slevomat odpověděl, že nejvyhledávanějšími destinacemi v zahraničí jsou tradičně Chorvatsko a letos překvapivě i Černá Hora či Albánie. „Země, které z velké části nahrazují obvyklou poptávku po Egyptě či Turecku. Jsou to levné destinace a pro mnoho Čechů dosud neokoukané. U poznávacích zájezdů vedou města v Itálii nebo nedaleké destinace, jako Německo či Polsko," doplnil Tomáš Holý.

Dalším trendem, který se projevuje hlavně u zákazníků z našeho kraje, je nákup dovolené v Polsku především s odlety z Katovic. „Nechali jsme letos nákup dovolené až na srpen. Porovnávali jsme ceny zájezdů na poslední chvíli a vypadá to, že nakonec vsadíme na polskou cestovku a poletíme z Katovic. Můj dobrý známý z Havířova už několik let jezdí s polskou cestovní kanceláří a pochvaluje si, že ušetří. Tak to asi vyzkoušíme s rodinou letos také," odpověděl Martin Kupec z Ostravy.