V budově krajského úřadu dojde dnes odpoledne k tolik očekávané schůzce, kterou iniciovali hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor Tomáš Macura.

Oba čelní představitelé hnutí ANO se přidali k zástupu kritiků současných poměrů ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), kterou od února řídí Evžen Machytka.

Vyhrocená situace doslova eskaluje okamžitou rezignaci ředitele už nežádají jen odbory, většina přednostů, vedení a studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU), široká veřejnost, ale také politická elita regionu.

Bude to stačit k přesvědčení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby změnil názor a přestal konečně držet ochrannou ruku nad svým velkým oblíbencem Evženem Machytkou?

„Obdržel jsem petici, kterou podepsalo 34 přednostů, primářů a jejich zástupců. FNO potřebuje krizové řízení, které situaci stabilizuje. Pojem krizového managementu je často využíván ve spojitosti s válečnými konflikty. Mrzí mě, že to došlo tak daleko a ve FNO se už válčí,“ řekl Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák, hejtman, poslanec, rektor.
Hejtman Vondrák: Ve FNO zuří válka! Pomůže jen krizový management

Primátor Tomáš Macura novinářům naznačil, že ztratil k současnému řediteli důvěru. „Mě Evžen Machytka před měsícem nebo možná i dvěma slíbil, že už žádné personální změny dělat nebude,“ vysvětlil Macura.

Proto ho pořádně zaskočilo, když se dozvěděl, že po vyhazovech přednostů a jednoho primáře Igor Dvořáček (ústav soudního lékařství), Jana Dvořáčková (ústav patologie), Arnošt Martínek (interní klinika), Miroslav Homza (kardiovaskulární oddělení) skončil i oblíbený přednosta Ondřej Šimetka (gynekologicko-porodnická klinika).

Šéfka odborů FNO Zuzana Sargová.
KAUZA FNO: Výroky ředitele Machytky jsou nehorázné, říká šéfka odborů Sargová

„To byl definitivní hřebíček do rakve toho problému. Na jednání jdu se dvěma požadavky, které považuji za minimální,“ zdůraznil Macura rozhodným hlasem.

„Minimálním požadavkem je, aby se docent Šimetka mohl vrátit zpátky a to s náležitou omluvou. To si myslím, že už je víceméně předjednáno. Druhá věc je, že chci mít jasné záruky personální stabilizace FNO. Mám i něco navrch, ale to bych nechtěl nyní ventilovat,“ podotkl Macura.

„Já se chci o celé věci s ministrem pobavit. Všichni víte, že při volbě nového ředitele zástupci města hlasovali pro jiného kandidáta. Tehdy jsme měli základní připomínku a obavu. Varovali jsme před tím, aby nedošlo k vytvoření dua Evžen Machytka (ředitel FNO) a Pavel Zonča (jeden z děkanů LF OU). Ministr mě tehdy ujistil, že k tomu nedojde. Nyní vidíme a jsme svědci toho, že pod odvoláním docenta Šimetky jsou podpisy Machytky a Zonči. Já si myslím, že to je špatně,“ uvedl Macura.

ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
Šéf firmy, která kupuje huť v Ostravě, bude dnes jednat s odboráři

Ředitel FNO Evžen Machytka kritiku dlouhodobě odmítá. „Pokud chceme něco nějakým způsobem stabilizovat, aby to dlouhodobě fungovalo, tak bohužel se někdy musíme zbavit těch článků, které nejsou optimální a nefungují,“ řekl už dříve Machytka.

Ve středu se pro Českou televizi vyjádřil i ke kritice primátora Tomáše Macury. „Já pana primátora rád kdykoliv přivítám ve fakultní nemocnici a ukážu mu bezproblémový chod všech klinik. Pokud mu budu chtít něco sdělit, bude to osobně a ne přes média,“ uvedl Machytka.

Nepovažuje za nestandardní, že při personálních čistkách ve FNO našel spojenectví s děkanem Pavlem Zončou. „Neřeším osobní spory, natož osobní spory Pavla Zonči. Jsem ředitel fakultní nemocnice a řeším manažerským způsobem provozní věci,“ dodal Machytka.

Tragická nehoda na I46 u Bohuňovic
Tragický rok na silnicích: umírá víc lidí. I kvůli uzavírkám a rekonstrukcím

GLOSA ALEŠE UHRA: ANO PROTI VŠEM
Dnešní příjezd ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha do Ostravy vypadá jako záchranná mise. Pozoruhodný experiment, kdy se stal ředitelem FNO Evžen Machytka, ale není jenom personálním omylem ministra. I když je to on, kdo je pod jmenováním podepsán. A to hned dvakrát, protože Machytka byl šéfem FNO dočasně, a pak i po konkurzu.

To, že se jednalo o šlápnutí vedle, dnes ví už skoro každý. Zajímavější ovšem je, že na povrch začínají vylézat i nové souvislosti. Některé mohou být spekulacemi, jiné do sebe podezřele zapadají. V kuloárech se stále hlasitěji mluví o tom, že Machytka se stal ředitelem FNO díky přímluvě dvou regionálních představitelů hnutí ANO. Jedním z nich je Pavel Juříček, poslanec, velkopodnikatel z Opavska, který má na ministra zdravotnictví velký vliv.

Byl ve výběrové komisi na šéfa FNO a pro Machytku tam usilovně horoval. Ještě zajímavější roli ale podle všeho sehrává senátor za ANO Petr Koliba, porubský lékař, který je jen tak mimochodem gynekolog. A právě nedávné nesmyslné odvolání přednosty porodnické kliniky Ondřeje Šimetky bylo posledním démantem na náhrdelníku nesmyslných rozhodnutí Evžena Machytky.

Jeho další působení v čele FNO je z dlouhodobého hlediska vyloučené.

Možná ho ministr neodvolá dnes, protože nebude chtít podlehnout tlaku a bude si chtít zachovat svou tvář. Dnes ale uvidí, že Machytka proti sobě má, až na dva jmenované spojence z hnutí ANO, prakticky celé město.

Postavili se proti němu hejtman i ostravský primátor, kteří u ministra zdravotnictví intervenovali v tom smyslu, že Machytka je možná dobrý lékař, ale nemocnici dobře neřídí.

Tím aspoň trochu zachraňují reputaci hnutí ANO, které v celém příběhu hraje zásadní a hodně smutnou roli.