ZAUJALO NÁS

Ostravský primátor Petr Kajnar v tomto týdnu znovu napadl u městského soudu pro Prahu 1 podobu kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji. Proč to udělal, když se stejným pokusem už jednou neuspěl a předběžné opatření nebylo vydáno?

Podle zjištění Deníku se v prvním případě soud odmítl případem zabývat proto, že kandidátka sice byla stranickými orgány schválena, ale nebyla ještě řádně odevzdána. To se stalo až nyní, kdy ji ČSSD podala na moravskoslezský krajský úřad.

Primátor Kajnar tedy zkouší znovu podat návrh na předběžné opatření kvůli tomu, že podle něj nebyla kandidátka sestavena podle demokratických postupů a stanov strany. Zřejmě teď cítí větší naději na úspěch. Šéf ostravské sociální demokracie Adam Rykala sice opakovaně prohlašoval, že vše proběhlo nejdemokratičtějším způsobem, tedy tajnou volbou, Deníku se ale přesto podařilo zjistit hned několik zvláštností provázející sestavování kandidátky. Tady jsou…

Podezřelé výsledky hlasování

Vedení ostravské ČSSD se skládá z 19 lidí, z nichž většinu si do čela okresního výkonného výboru postupně prosadili dva silní hráči táhnoucí nyní za jeden provaz - nejmladší exposlanec Adama Rykala a starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza. Kdo by tedy nehlasoval v jejich zájmu, neměl by vlastně ve vedení ostravské ČSSD co dělat. A tak to také na zasedání v polovině srpna vypadalo.

Reakce hlavních aktérů? Bez komentáře…
>>> Primátor Ostravy Petr Kajnar se nechtěl vyjadřovat k první žalobě, kterou na ČSSD podal na počátku září, stejný postoj zaujal i v případě druhé žaloby, kterou na způsob sestavení kandidátky podal v tomto týdnu. „Nebudu to komentovat," řekl jen stroze novinářům.

>>> Vyjádření k další žalobě nechtěl dávat ani exposlanec Adam Rykala. „Vše jsem již sdělil v minulých dnech a nebudu tuto záležitost v době probíhající předvolební kampaně dále komentovat," řekl Deníku Rykala.

Hlasování o kandidátce se účastnilo 15 členů vedení OVV ČSSD. A v tajné, tedy v „demokratické" volbě, jasně ukázali, kdo nyní drží moc a nechce ji pustit. Nejenže totiž kandidáti, jež byli navrhováni skupinou sociálních demokratů, kteří nyní stojí proti Rykalovi a spol., neuspěli, ale navíc dostali maximálně jeden hlas.

Vzhledem k tomu, o jak známá jména na straně poražených se jednalo a kolik neznámých tváří se naopak na kandidátku prosadilo, jsou tyto drtivé výsledky hlasování minimálně velmi podivné.

Drtivé porážky známých tváří

O první místo ostravské kandidátky se nejprve utkali Adam Rykala a Petr Kajnar. Výsledek volby? 15:0 pro exposlance. To by se možná dalo ještě pochopit, když uvážíme, že Rykala je šéfem ostravské ČSSD a v parlamentu už působil uplynulé tři roky. Další kola už ale skutečně směřovala k frašce.

V boji o druhé místo porazila primátora třetího největšího města a ještě nedávno i stínového ministra průmyslu Barbora Jelonková - veterinářka, radní Slezské Ostravy a podporovatelka Adama Rykaly. Výsledek hlasování byl 14:0 v její prospěch.

Neméně „dramatické" byly i boje o třetí a čtvrté místo. Nejprve proti sobě stanuli na jedné straně uznávaný divadelní režisér a hlavně aktuální stínový ministr kultury ČSSD Ivan Krejčí, na straně druhé Petr Mihálik, místostarosta v Ostravě-Porubě a člověk Lumíra Palyzy dělajícího si už zřejmě zcela nekontrolovaný zálusk na křeslo primátora. Kdo vyhrál je tedy asi jasné. Mihálik porazil Krejčího 14:1.

Ivan Krejčí byl tedy nasazen ještě do boje o čtvrté místo na ostravské kandidátce, tentokrát proti poměrně neznámé tváři Danuši Dědicové. Ani tady ale stínový ministr kultury neuspěl, Dědicová dostala 13 hlasů, on jen jeden jediný. Na další místa kandidátky pak byli zvoleni už bez protikandidátů buď další málo známí členové ČSSD, nebo sami představitelé vedení ostravské organizace.

Vítězství v rozporu se stanovami?

Vůbec nejzajímavější hlasování se pak uskutečnilo v případě obsazení dvanácté pozice na ostravské kandidátce, která byla stanovena jako poslední.

Ve hře totiž bylo dokonce šest jmen. Opět se v možnostech volby objevili primátor Petr Kajnar a režisér Ivan Krejčí, sestavu doplnili místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, starostka obvodu Radvanice a Bartovice Šárka Tekielová a náměstek primátora Tomáš Sucharda. Šestým jménem byla Lenka Schreiberová, asistentka dvacetisedmi letého exposlance Adama Rykaly.

Pro ty, kdo dočetli až sem, asi nebude ani tento výsledek hlasování nijak překvapivý. Schreiberová dostala 14 hlasů, Kajnar jeden, ostatní žádný. Pikantní je nejen to, že známé tváře porazila politicky nezkušená žena, ale že zde zřejmě opravdu došlo i k porušení stanov strany.

Lenka Schreiberová totiž nesplňuje podmínku zařazení na kandidátku, tedy to, že musí být buď šest let členkou ČSSD, nebo jedno celé funkční období v zastupitelstvu města či obce.

Vedení ostravské ČSSD mlčí nebo mlží

Při sestavování kandidátky v ostravské ČSSD vítězili drtivě méně známé tváře nad těmi, kdo už mají v politice bohaté zkušenosti. Proč to taky bylo? Co stálo za v některých případech až podezřelými volbami? Na to členové vedení ostravské ČSSD nechtějí odpovídat. Vymámit z někoho aspoň pár slov bylo ještě v polovině týdne velmi obtížné.

Mezi těmi, kdo v polovině srpna o kandidátce hlasovali, byl například Jakub Jež z Ostravy-Zábřehu. „Nejsem kompetentní se k tomu vyjadřovat, to musí komentovat náš předseda Adam Rykala," řekl Deníku Jakub Jež. O jednotlivých jménech nechtěl mluvit, pak ale přece jen přiznal, že třeba pro něj byla známější asistentka Adama Rykaly Lenka Schreiberová, s níž bývá v kontaktu, než stínový ministr kultury Ivan Krejčí, o němž prý moc neví.


*PRO ZVĚTŠENÍ TABULKY NA NÍ KLIKNĚTE
Mlčením se obrnil i Jan Dvořák, který je politiky dosazeným jednatelem společnosti KODIS spadající pod město Ostravu a Moravskoslezský kraj. Proč nehlasoval pro Petra Kajnara, který je de facto jeho nadřízeným? Že by se bál budoucnosti ve své funkci, když je veřejným tajemstvím, že Lumír Palyza hodlá Petra Kajnara v křesle primátora brzy vystřídat? „Nebudu nic říkat, přijali jsme usnesení, že v této věci bude poskytovat vyjádření jen Adam Rykala," odbyl Dvořák naše dotazy.

Trochu výřečnější byl europoslanec a předseda Ústřední kontrolní komise ČSSD Vojtěch Mynář. Ani ten ale mnoho světla do nejasností kolem hlasování nevnesl. „Je to teď celé zapeklité, litujeme toho, že Peťa Kajnar podal žalobu. Hlasování o kandidátech ale proběhlo podle regulí a dopadlo, jak dopadlo," uvedl Mynář.

A proč on sám třeba nedal hlas Petru Kajnarovi, kterému dělal v minulém funkčním období náměstka primátora pro dopravu? „Takové otázky mi nemůžete dávat. Vždyť já přece pana primátora podporuji vždycky a všude," dodal vyhýbavě Vojtěch Mynář.

Na to, proč nedala hlas při sestavování kandidátky primátoru Petru Kajnarovi a raději podpořila jiná jména, jsme se chtěli zeptat i jeho náměstkyně pro oblast zdravotnictví a kultury Simony Piperkové. Přes opakované snahy se nám jí ale nepodařilo dovolat.