Místo aby ve svém dosti omezeném čase myslela na to, co v obvodu zlepšit, musí se nová starostka centrálního obvodu Zuzana Ožanová ohlížet, co provádí její koaliční partneři.

Začalo to ihned po volbách, kdy Piráti – ač to nechtějí přiznat – vzali diskutabilní sochy (Věra Špinarová, Leoš Janáček) v centru města za své hlavní téma. A svědčí o tom nejen jediná tisková konference, kterou za dobu svého působení na radnici nové vedení uspořádalo právě na toto téma.

A stále nic nevyřešilo… Hned po volbách došlo k navýšení počtu radních ze sedmi na devět, počet místostarostů vzrostl ze tří na čtyři. Důvodem byl příslib většího kvanta odvedené práce. „Moc se toho ale zatím nestalo. Místo výsledků práce se objevuje jedna kauza za druhou,“ konstatuje opoziční zastupitel obvodu Vít Macháček (KSČM).

CO HÝBE DĚNÍM?

Veřejnost zaznamenala za půl roku už několik patálií čelních představitelů radnice. Například nezvládnutý výjezd z podzemních garáží místostarostky Valentiny Vaňkové (ODS), která místo sebereflexe zuří, kdo usvědčující video pustil na veřejnost.

Nebo naposled „sólo“ akce radního Lukáše Jansy (Piráti), který se kvůli láhvi vína rozhodl hledat nového provozovatele do té doby skvěle fungujícího Dětského ráje v Komenského sadech.

„Je to horší, než jsme čekali. Půl roku jen slyšíme, co nejde. S ničím vlastním nepřišli. ANO i Piráti kážou o morálce a dělají opak. Pak jsou tu zbytečné kauzy, které patří do 90. let minulého století. Jedna za druhou,“ přisadil si z opoziční lavice také Lukáš Semerák (Ostravak).

CHCE TO VÝSLEDKY

A lidé se začínají vcelku logicky ptát, jestli toho na starostku Zuzanu Ožanovou (ANO) není příliš. Po volbách si totiž rozhodla ponechat také funkci poslankyně a krajské zastupitelky.

Příkladem toho, že to jde, je mimo jiné její stranický kolega a hejtman kraje Ivo Vondrák, který rovněž zastává i funkci poslance. „Sám vím, že je fyzicky i psychicky náročné více funkcí skloubit. Je to složité, ale ne neřešitelné. Klíčové je mít výsledky,“ říká hejtman Ivo Vondrák.

Když se objevil první „požár“ v souvislosti s problémy ve Fakultní nemocnici Ostrava, rázně zasáhl a pomohl jej uhasit. A to se zatím Zuzaně Ožanové nedaří. Ta zatím vystupuje na veřejnosti jen zcela výjimečně. „Je ve funkci starostky krátce a spoustu věcí k řešení zdědila po minulém vedení, což je také handicap,“ brání stranickou kolegyni Vondrák, jenž podle svých slov nezaznamenal, že by na veřejnosti rezonovaly nějaké velké a zásadnější kauzy.

A tak zatímco práce koalice jako celku je podrobena kritice, sama Zuzana Ožanová dostává i od opozice ještě šanci. „Na začátku slíbila, že kumulace funkcí obvodu pomůže, nikoliv uškodí. Že to přinese Moravské Ostravě další možnosti. Zatím starostku neodsuzujeme, ale chceme vidět slíbené výhody,“ říká Vít Macháček.

ROZHOVOR K TÉMATU

Starostka Zuzana Ožanová: "Mým workoholismem trpí celá rodina" 

Jak prozatím hodnotíte počínání nového vedení radnice?
Než odpovím, dovolím si připomenout, že se po osmi letech vedení radnice zcela obměnilo. Museli jsme se za pochodu seznamovat s některými věcmi. Novinkou v našem počínání je kladení zvýšeného důrazu na týmovou práci. I když jsme nováčci, počínáme si dobře.

Co se tedy podle vás novému vedení povedlo, a co byste nyní udělala jinak?
Hodnocení za pouhého půl roku je složité. Povedlo se nám zmapovat největší problémy a nyní pracujeme na jejich řešení. V oblasti školství je problémem dřívější nerovný přístup k technickému stavu škol. Některé jsou vyšperkovány a přitom jedna z budov potřebuje k zabezpečení jen běžných funkcí investice přesahující 40 milionů korun. Část bytového fondu se neopravovala z důvodu finanční náročnosti. Máme však za to, že levnější než výstavba nových bytů je oprava a pronájem současného bytového fondu.

Nepovažujete zpětně jako špatný krok, že jste si zachovala všechny své funkce, tedy i pozici poslankyně a krajské zastupitelky?
Ne. Vzdala jsem se všech členství ve výborech kraje. Zastupitelstvo je čtyřikrát do roka. Pozici starostky vykonávám jako neuvolněná a mám stanovenou minimální zákonnou výši platu – tři desetiny platu. Z pozice poslankyně jsem nápomocna nejen obvodu, ale také městu při řešení našich problémů. Je však pravda, že mým workoholismem trpí má rodina.

Stíháte se všem funkcím věnovat na maximum a se stejnou zodpovědností? A máte tedy pocit, že plně zvládáte vést hlavní ostravský obvod?
Převážně jsem odpověděla v předchozích otázkách. Pozice starosty není o tom dělat všechno sám.

Co říkáte na skutečnost, že navenek to působí tak, že místo vás mají na radnici hlavní slovo pirátští radní a místostarostové?
Není tomu tak. Vše probíráme, společně diskutujeme a přijímáme společná rozhodnutí. Přiznám se, nejsem přítelem sociálních sítí na rozdíl od kolegů, kteří jsou na nich velice aktivní. Ano, pokud vycházíte sociálních sítí, můžete nabýt jiného dojmu, než jaká je skutečnost.

Nezaráží vás řada kauz, které se kolem čelních představitelů radnice za tak krátkou dobu vyrojily? Stále řešené a nevyřešené sochy, podivně osobní zainteresování pana Jansy v Dětském ráji nebo komická parkovací akce paní Vaňkové?
Vaše otázky jsou sugestivní. To, že má někdo problém ve stísněných prostorách vjet do výtahu o šířce dveří 2,1 metru, není kauza. Kauzou je, že za 600 tisíc korun nemůžeme nakládat se sochou paní Špinarové. V Dětském ráji byla opakovaně porušována nájemní smlouva, na což si občané ústně stěžovali. Pan Jansa pouze zjistil, že je to pravda.