Příprava slavnostního svatomartinského menu se pro mnohé restaurace v Ostravě stala už tradiční záležitostí. Své hosty tak i letos zvou na pečenou husu s bramborovým knedlíkem a zelím a sem tam přidají i něco originálního. Například v Zámku Zábřeh můžete ochutnat husu pečenou v mléce s lokšemi a na zapití vyzkoušet malinové pivo. „Nabízíme samozřejmě také tradiční Svatomartinské víno, ale kdo dá raději přednost pivu, může vyzkoušet právě podzimní malinové,“ přiblížil manažer zámku Radovan Koudelka a doplnil, že speciální menu budou připravovat až do jednadvacátého listopadu.
Několik dní trvají svatomartinské hody také v hospůdce u Köhlera v centru Ostravy. Součástí bohatého menu je vedle hlavního chodu, pečené husy s červeným i bílým zelím a dvěma druhy knedlíků také aperitiv portského vína, mandlová paštika a jako dezert jablečný štrúdl. „Je to už tradiční akce, o kterou mají lidé velký zájem. Všechna místa máme již obsazena,“ řekl Zdeněk Kinnert z hospůdky U Köhlera.
V restauraci Třebovický mlýn v Ostravě Třebovicích zase chystají svatomartinské husoprasobití. „Servírovat se bude dozlatova upečená husa nebo kachna s knedlíkem a se zelím. Na sobotu pak máme na dvoře restaurace připravenu zabijačku a hrát bude cimbálová muzika. Akci pořádáme už pátým rokem a vždycky máme plno,“ zmínil provozní restaurace Petr Jahoda.
Svatomartinské menu jsou mezi lidmi stále oblíbenější. V tomto týdnu se je chystá okusit také Martina Nevřelová z Ostravy. „Loni jsme byli s manželem na svatého Martina na pečené huse v restauraci a moc nám chutnala. Určitě si v tomto týdnu uděláme čas a zajdeme si zase. Je to jednou za rok, tak si klidně takovou nálož kalorií můžu dovolit,“ usmívala se Nevřelová. Svatomartinské pochoutky si nenechá ujít ani Marcela Nohejlová. „Máme objednaný stůl v jednom podniku v centru. Já husu moc nemusím, ale když už, tak jedině svatomartinskou,“ řekla.
Svatomartinské víno bude příjemné
Už ve čtvrtek, tedy přesně na svatého Martina, se otevřou první lahve Svatomartinského vína. Pod touto značkou se ale každé víno prodávat nesmí. „Dnes je možné jako svatomartinské prodávat pět druhů vín. Z bílých je to Moravský muškát, Veltlínské červené a Müller Thurgau a z červených Portugal modrý a Svatovavřinecké,“ vysvětlil Dalibor Sládek z vinného sklepu U Sládků v Bartovicích.
A jaké bude to letošní Svatomartinské víno? Podle Sládka chuťově velmi příjemné. „Letošní sklizeň byla sice zhruba o třetinu chudší, než bývá, ale víno bude přesto dobré. Pomohlo tomu pěkné a stabilní počasí v září a říjnu, které bylo pro zrání hroznů ideální,“ vysvětlil Sládek a doplnil, jak má správné Svatomartinské víno chutnat. „Je to velmi mladé, živé, svěží a voňavé víno. Dají se v něm rozpoznat chutě různého ovoce a mají jemně kyselinkavou dochuť,“ popsal Sládek.
Příznivci svatomartinských vín je mohouod středyochutnat například v centru Ostravy v budově bývalého bankovního domu na Nádražní ulici. „Od třinácté hodiny mohou lidé přijít ochutnat svatomartinská vína z vinařství Velké Pavlovice. Akce bude pokračovat také příští týden a otevřeno bude od 8 do 17 hodin,“ řekl jeden z pořadatelů.
Tradice Svatomartinského vína se po staletí vyvíjela zcela svébytným způsobem, vycházejícím z koloritu českých zemí, především Moravy. Tady mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otvírání a prvního ochutnávání v den svatého Martina, tedy symbolicky na 11. 11. Jméno svatomartinské, spojeno s vítáním nového vína, se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Tehdy končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba. V tu dobu byla již některá vína ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnat novou úrodu. Svatomartinské tak bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Odtud pochází dnes již tradiční spojení – Svatomartinská husa se svatomartinským vínem. Toto období připadalo na dobu, kdy sklizeň již byla v bezpečí pod střechou, a za dveřmi čekal klidný advent spojený s předvánočním půstem.
Zdroj: www.svatomartinskevino.cz