VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když ostravské tramvaje začala pohánět elektřina, lidé odmítali novoty

Ostrava - Letos uplynulo sto dvacet let od doby, kdy starosta Moravské Ostravy Anton Lux a místní advokát Alois Hilf požádali vládní úřady ve Vídni o koncesi na provozování městské koňské železniční dráhy.

25.11.2012 9
SDÍLEJ:

Tramvaje poháněné elektřinou se v ostravských ulicích objevily až v květnu 1901. Ale ještě dlouho trvalo, než parní lokomotivy zmizely z ulic nadobro.Foto: Ostravské muzeum

Argumentovali tím, že se dělníci potřebují z nádraží dostat včas do práce. Navzdory tomu byla jejich žádost bez bližšího vysvětlení zamítnuta. Císař František Josef I. udělil koncesi na provozování místní dopravní dráhy v Moravské Ostravě až o dvanáct let později v roce 1894.

Nástup elektřiny

V roce 1900 dospěla společnost Brünner Lokal-Eisenbahn Geselschaft, tedy Společnost brněnské místní dráhy, která v Moravské Ostravě provozovala městskou dopravu, k jednoznačnému poznání: tramvaje musí být poháněny elektřinou. V tomto ohledu předstihly nejprůmyslovější centrum rakousko-uherského mocnářství jiná města. Prahou začala jezdit první elektrická tramvaj roku 1891, v Olomouci vybudovala firma Siemens elektrickou pouliční dráhu s klasickým širokým rozchodem v letech 1898 až 1899.

V Ostravě byly největší brzdou zavádění elektrické dopravy těžařské firmy, které na tehdejší dobu argumentovaly vcelku logicky. Uhlí je v místě dostatek a není potřeba budovat drahé trolejové vedení. Pára je spolehlivá, podnikové elektrárny byly v té době velmi poruchové a pro dopravu by nebyl dostatek proudu. Byla tu i zkušenost s železniční dopravou, která už půl století spolehlivě fungovala.

Typický obrázek ostravských ulic z počátku 20. století. Malá parní lokomotiva tahala tramvajové vozy městské dopravy.

Brněnská společnost, která roku 1894 osobní městskou dopravu začala provozovat, měla s touto činností velkou zkušenost, protože jako první v českých zemích zahájila místní dopravu napříč Brnem již deset let předtím. Výstavba dráhy z Moravské Ostravy do Vítkovic, která měřila osm kilometrů, stála 600 tisíc zlatých. V roce 1898 byla trať prodloužena do Lhotky (Mariánské Hory) a Hulvák, později až do Svinova. Na této trati jezdilo devět parních souprav, přičemž se zjistilo, že potřebné zvýšení jejich počtu by bylo zcela nerentabilní. Firma by musela zakoupit několik dalších parních lokomotiv. Jediným východiskem se stala elektřina.

Strach z drátů

Její zavedení ovšem musela schválit zastupitelstva jednotlivých měst. Vítkovice a Mariánské Hory nic nenamítaly, ale v Moravské Ostravě nastal „boj proti vrchnímu trolejovému vedení". Řada významných osob tvrdila, že „škaredým zadrátováním ulic" zmizí půvab města a jeho starobylost. Opakovala se situace z doby zavádění telegrafní linky z Přívozu do Moravské Ostravy v roce 1850.

Pověrčiví Ostravané se smrtelně báli drátů i elektřiny, jejich mluvčí argumentovali tím, že sloupy což ví každý, jen úředníci ne přitahují blesky, časté větrné bouře, kterými je prý „místní kraj pověstný", budou sloupy vyvracet. Mohly by spadnout na lidi nebo domy. Elektřina způsobuje uřknutí hovězího dobytka. Městská rada se obrátila s prosbou na ministerstvo do Vídně, aby bylo od stavby telegrafu z Přívozu upuštěno. Někteří bojovníci proti novotám poškozovali vedení. C. k. úřady nakonec vydaly nařízení, že ničení telegrafního vedení bude postiženo několikaletým žalářem, poškozování kolejí vlaků dokonce smrtí.

Troleje a pantografy

Pokud jde o tramvaje či lokálky jak jim lidé říkali , nebyly vyslyšeny snahy vést trolej pozemní mezi kolejemi, jak to třeba bylo později časté u horských drah. První vozy se známým pantografem vyjely v Ostravě v květnu 1901. Elektrifikace umožnila zkrátit intervaly mezi jednotlivými soupravami na dvacet minut. Vozy dosahovaly pětadvacetikilometrové rychlosti a předčily „rychlost koně v čerstvém klusu". To bylo něco neslýchaného. V roce 1923 se tyto intervaly zkrátily na pouhých dvanáct minut. Tažné vozy s elektrickým pohonem byly o třetinu levnější ve srovnání s parními, jejich provoz byl nesrovnatelně ekonomičtější. A neznečišťovaly ulice kouřem a sazemi. Roku 1930 stála jízdenka z Přívozu do Svinova 2,10 koruny, z Vítkovic do Mariánských Hor korunu. Dělnické jízdenky byly samozřejmě levnější.

Typický obrázek ostravských ulic z počátku 20. století. Malá parní lokomotiva tahala tramvajové vozy městské dopravy.

Autor: Boleslav Navrátil

25.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Vedoucí 20 000 Kč

Vedoucí ostatních úředníků Vedoucí montáže. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy prosíme zasílat na e-mail: l.kubzova@vytahyostrava.cz, Nabízíme stravenky á 80 Kč, 25 dnů dovolené aj.. Pracoviště: Výtahy ostrava spol. s r.o. [1], Teslova, č.p. 873, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ludmila Kubzová, +420 596 134 541.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 100 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální terénní pracovník/ce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 21870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky PO-Pá 8-16:30 hod, osobně 8-16:30 hod. na ul. Bieblova 404/8, Ostrava, , , Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi - Tým Hnízdo, , " způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zdravotní způsobilost , " kvalifikační předpoklady, " vzdělání podle § 109 a § 110 zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění (vyšší odborné, vysokoškolské nebo absolvování akreditovaného kurzu v oboru sociální práce nebo v příbuzném směru - dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) , " odborná způsobilost pro účely poskytování sociálně-právní ochrany pověřenými osobami podle § 49 a) zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění , osobnostní předpoklady, " orientace v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění a v zákoně 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění, základní orientace ve Standardech kvality sociálních služeb a osob pověřených k výkonu sociálně právní ochrany, dobré komunikační schopnosti, fyzická zdatnost pro práci v terénu, vysoké pracovní nasazení, flexibilita, schopnost týmové spolupráce, schopnost zvládat náročné životní situace spojené s výkonem povolání, Výhodou je:, " předchozí zkušenost s výkonem agendy pěstounské péče (doprovázející organizace), " předchozí zkušenost z přímé práce s klienty , " znalost problematiky ohrožených rodin, které se nachází v obtížené sociální situaci, Nabízíme:, " práci v romsko-neromském pracovním týmu , " osobní rozvoj, " možnost dalšího vzdělávání , Náplň práce:, " přímá práce s uživateli (poskytování odborného sociálního poradenství), " spolupráce s dalšími institucemi a organizacemi v rámci své práce , " vedení dokumentace práce zpracování a aktualizace standardů kvality sociálních služeb, " spolupráce na zajištění finančních prostředků , " analytická a koncepční činnost, podíl na propagaci služby, " depistážní činnost, mapování situace v prostředí , " opatření v oblasti prevence - osvětová a přednáškovou činnost , " aktivity ve prospěch vlastního profesního rozvoje, " spolupráce se studenty při výkonu odborné praxe , " metodické vedení a odborný dohled nad pracovníky v sociálních službách (terénní asistenty), zasílejte nebo osobně doručte na adresu tyto dokumenty: strukturovaný životopis, obálku označte heslem "Výběrové řízení - Hnízdo - Čiriklano Kher", Vzájemné soužití o.p.s., Bieblova 6, 702 00 Ostrava , nebo elektronicky: hnizdo@vzajemnesouziti.cz, , Uzávěrka přihlášek: 26.3.2018, , Benefity: vzdělávání. Pracoviště: Vzájemné soužití o.p.s., Bieblova, č.p. 404, 702 00 Ostrava 2. Informace: Radim Miklušák, +420 777 761 197.

Výroba - Výroba Seřizovači 95 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - soustruh. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Výstavní 2937/132a, Vítkovice, 703 00 Ostrava 3, V případě zájmu volejte na tel.607 093 721 nebo pište na e-mail: kocurovas@vanek-ostrava.cz, , Společnost zabývající se zakázkovým zpracováním plechů, kovových profilů a trubek přijme operátora CNC soustruhu., , Požadavky:, -Manuální zručnost, -Znalost čtení výrobní technické dokumentace a práce s měřidly, -Znalost správné volby nástrojů a volby řezných podmínek, -Orientace v programovacích systémech SINUMERIC a HEIDENHEIN výhodou , -Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, , Nabízíme:, -Práce na HPP, ranní směna, -Možnost odborého růstu, , Náplň práce:, -Obsluha a seřizování CNC soustruhu, -Výroba dílců dle technologické výkresové dokumentace, -Průběžná kontrola kvality zhotovovaných dílců a požadovaného množství výrobků, -Manipulace s kovovými díly, ukládání a rozstřiďování na palety, označování průvodkami , -Přesčasy po domluvě, příspěvek na sportovní a kulturní aktivity, firemní akce.. Pracoviště: Jiří vaněk;, Výstavní, č.p. 2937, 703 00 Ostrava 3. Informace: Sylva Kocurová, +420 607 093 721.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 30 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu E-commerce obchodní specialista/tka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Životopis a motivační dopis posílejte na adresu: prace@czechcooltrade.cz. Do předmětu zprávy uveďte název pozice. Pokud se neozveme do 14 dnů, vybrali jsme jiného kandidáta., , Náplň práce:, - Obchodní tvorba a implementace webových řešení, - Akvizice nových klientů, - Budování dlouhodobých vztahů s klienty, - Vyřizování poptávek, - Cestování v rámci ČR, - Příprava podkladů a následná prezentace, - Obhajoba nabídek, cen, smluv, , Nabízíme:, - Nadstandardní finanční ohodnocení již při nástupu;, - Zázemí stabilní a silné společnosti;, - Příspěvky na vzdělávání;, - Kvartální bonusy;, - 5 týdnů dovolené;, - Auto, notebook, telefon, - Pružná pracovní doba, - Benefitní kartu MultiSport, , Požadavky:, - Aktivní znalost prostřední obchodu B2B a B2C;, - Minimálně dvouletá zkušenost s prací v oblasti e-commerce;, - Znalost IT;, - NEpožadujeme cizojazyčné dovednosti a znalosti;, - Chuť pracovat., , Více podrobností Vám rádi sdělíme osobně.. Pracoviště: Czech cool trade s.r.o. - pobočka ostrava, Bílovecká, č.p. 483, 721 00 Ostrava 21. Informace: Pavel Dombek, .


Bohumil Páník, trenér Baníku.
8

Baník musí být silný, řekl po další porážce kouč Páník

Ilustrační foto.
9

Kalendářní zima končí, chladno bude dál

Vítkovice si v play-off ani neškrtly. "Kometa ukázala zkušenost," přiznal trenér

/FOTOGALERIE/ Čtyři zápasy, čtyři porážky a konečná! Hokejisté Vítkovic své účinkování v play-off nezvládli. Po domácích nezdarech prohráli i oba víkendové zápasy na ledě Komety Brno a sezona pro ně skončila. Na dovolenou je poslal úřadují mistr včera po vítězství 3:1, když si připsal desátou výhru ve vyřazovacích bojích po sobě. „Vzhledem k tomu, co jsme předváděli v základní části, jsme zklamaní,“ řekl trenér Vítkovic Jakub Petr.

Vodáci o víkendu vyrazili na řeku Odru. V mrazu ji otevřeli a sjeli

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vodácká sezona na Odře začala. V sobotu 17. března v pravé poledne odemkl Ivo Carbol v roli Poseidona řeku Odru a po chvíli již na ni vypluli první vodáci.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Kácení zeleně lidi štve, novou výsadbu ale nezřídka přehlížejí

/FOTOGALERIE/ Zpola zrušená alej letitých topolů ve Finanční ulici, pokácené stromy v ulicích B. Martinů i Opavské a značky na kmenech v ulici Sokolovské, jež na dřevorubce čekají. Na to si obyvatelé Poruby stěžují úřadům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT