V patnáctce mají děti ve středu den volna a tím pádem velkou radost. Ve třináctce se učí, kamarádům ze sídliště závidí… a pak jdou domů s prázdnými žaludky. Jídelna je totiž pro obě ZŠ společná a její personál rovněž stávkuje.

„Obědy nejsou zásadní problém. Je to přece jeden den,“ shodují se Marek Pabjan a Pavel Olšovský. Jeden řediteluje na stávkující ZŠ Kosmonautů 15, další na nestávkující ZŠ Kosmonautů 13. Na první chodí 338, na druhou přes 600 žáků.

„Nerozzlobil mne ten protest, ale fakt, že to dali vědět na poslední chvíli,“ tvrdí Lucie Hýžová s tím, že na informaci o uzavření jídelny naráží v dceřině žákovské knížce den předem. Večer po návratu z kurzu, takže operativně řeší středeční oběd.

Třináctka na ulici Kosmonautů v Zábřehu nestávkuje, prý je na to pozdě.Třináctka na ulici Kosmonautů v Zábřehu nestávkuje, prý je na to pozdě.Autor: Deník / Luksza Radek

Negativní reakce rodičů na stávkující kuchaře ovšem v ředitelnách nezaznamenávají. Horší je to se seniory, co si buď nezjistili, že se nevaří, nebo na to zapomněli. „Chodili s kastrůlky a moc se zlobili,“ konstatují údržbáři na ZŠ Kosmonautů 15.

Stávka – to se píše i na nabídce v její jídelně. Nepodává se žádná zeleninová polévka ani hrachová kaše s cibulkou (menu číslo 1) či brambory zapečené se sýrem a brokolicí (menu č. 2). Strávníci si nechávají zajít chuť i na muffiny s čokoládou…

Kolektiv na ZŠ Kosmonautů 15 až do poslední chvíle váhá, než se rozhodne k protestu připojit. „My samozřejmě ty požadavky odborů podporujeme, ale nepřidali jsme se. Stávka měla být dříve!“ uvádí učitelka Lenka Klempová ze ZŠ Kosmonautů 13.

V ostravském obvodu Jih je šestnáct základních škol a se stávkou jich souhlasí na dvanácti. „Někde však neomezili provoz, jinde jen upravovali rozvrhy. Ve dvou ZŠ se protestovalo na druhém stupni,“ doplňuje místostarostka Dagmar Hrabovská.