Když student ztratí poklad v podobě kompletních zápisků a poznámek, má několik možností, jak tuto zapeklitou situaci řešit. Nejprve může navštívit školní skriptárnu.

Skripta mají tu výhodu, že nestojí moc peněz. Za ta do 150 stran zaplatíte kolem sta korun. Obsahově rozsáhlejší a studenty méně oblíbené stojí do tří set korun.

„Skripta si většinou nekupuji. Jen když vím, že bez nich tu zkoušku opravdu neudělám. Raději se podívám na různé studentské weby, kde jsou uložené celkem dobré materiály ke všem předmětům, na které si vzpomenu,“ řekl student Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské-TU Denis Fiebrich.

Stáhnout si materiály, které na webové stránky uložili vaši předchůdci, to je opravdu ta nejjednodušší cesta, jak se dostat k informacím. Nemusíte nikam chodit, nic kupovat, rodičům jen spotřebujete barvu v tiskárně. Jedinou velkou nevýhodou je, že nevíte, v jaké kvalitě materiály jsou. Spolehnete se na výpisky někoho, koho jste nikdy neviděli?

Rozhodne-li se student učit z opravdové knihy, může zajít do knihovny. „Letos budu psát bakalářku, takže už teď chodím pravidelně do knihovny a sháním si zdroje. Nedovedu si představit, že bych si musela všechny ty knihy kupovat,“ sdělila studentka ekonomické fakulty Barbora Lapišová.

Školní knihovny jsou pro jejich studenty vždy zdarma. Nedá se v nich ale sehnat všechno. Proto je někdy nutná návštěva Moravskoslezské vědecké knihovny. Půjčovné na půl roku stojí sto korun.

Ti, kteří si ale vzpomněli, že zkoušku dělají následující den, by mohli být ve vědecké knihovně nemile překvapeni. Na svou knihu totiž někdy musíte den čekat. Knihovna má totiž z důvodu nedostatečné kapacity knihy „rozházené“ ve skladech po celé Ostravě.

Když potká studenta taková smůla, že by musel ve vědecké knihovně na knížku čekat, ta školní už má zavřeno, skriptárna je z technických důvodů mimo provoz a v domácí tiskárně došla barva, musí se uchýlit k nouzovému řešení koupit si zbrusu novou, voňavou knihu, ale drahou.

Ceny nových knih se různí v závislosti na jejich rozsahu. Bezesporu nejdražší jsou knihy o lékařství. Nejen odborné knihy se vyplatí v knihkupectvích kupovat právě teď, dokud platí „stará“ snížená sazba DPH. Od nového roku dojde k jejímu navýšení. Nakolik se to projeví v cenách knih, můžeme hádat.

Studenti by si raději měli dávat větší pozor na své zápisky, aby jim ten bezstarostný život náhle neskončil.

LENKA MOLNÁROVÁ