Nespokojenost vyjádřili ve čtvrtek 3. května na kongresu starostů a primátorů v Klimkovicích na Ostravsku, kde se sešlo zhruba 150 zástupců obcí a měst. Obce se obávají, že reformou přijdou až o devět miliard korun. Pro menší obce to může být téměř likvidační, informovala dnes novináře mluvčí Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Karin Pelikánová. S reformou nesouhlasí také starostové Zlínského kraje.

Někteří starostové v Moravskoslezském kraji považují nynější způsob rozdělování státních peněz za nespravedlivý. "Proč má dostávat například Praha sedmkrát víc peněz na občana než poslední vesnice v republice? Chápeme, že větší města mají na starost více příspěvkových aktivit, takže rozdíly tu být musejí, ale proč jsou tak obrovské?" ptal se v diskusi starosta Úvalna na Bruntálsku Vítězslav Odložilík.

Zástupce ministerstva financí Eduard Komárek vysvětlil starostům, že ministerstvo připravuje změny, které by problém nerovnoměrného financování odstranily. Prozatím jsou obce a města rozděleny do 14 kategorií, mezi první a poslední z nich je propastný rozdíl. Malé obci často stačí, aby se z ní odstěhoval jeden člověk a klesne do nižší kategorie a rázem má problémy s financováním například zahájené výstavby, připustil Komárek.

"Při rozdělování financí by už neměl rozhodovat jen počet obyvatel, ale i rozloha obce. Počet kategorií se sníží na čtyři, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň budou dostávat peníze na základě jiného klíče. Je to zatím pracovní materiál, ještě musíme dopilovat detaily," řekl Komárek.

Změnit rozdělování daňových příjmů přidáním koeficientu velikosti území požadovali také starostové Zlínského kraje. Odstranění diskriminačních koeficientů by podle nich přineslo navýšení daňových příjmů pro 83,7 procenta obcí, které mají zvýšené výdaje na chod obce z důvodů velké rozlohy území.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) míní, že daňová reforma obce a města nepoškodí. Ztráta obcí sice podle něj skutečně může za příští tři roky dosáhnout až devíti miliard korun, schodek prý ale bude vláda kompenzovat novým přerozdělením daní pro obce z 20,59 procenta na 21 procent.

Účastníci kongresu získali také informace o podávání žádostí do programů Evropské unie. "Velký převis žádostí směřuje do projektů na obnovu venkova, nejméně nás obce žádají o dotace na revitalizace lokalit po zrušených vojenských posádkách," uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář. Do roku 2013 mohou obce a města v kraji získat z Evropské unie přes 20 miliard korun na své projekty v rámci Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Starostové a primátoři moravskoslezských obcí a měst se letos sešli už potřinácté. Hlavním přínosem setkání je podle nich možnost prodiskutovat společné problémy. "V kuloárech se můžeme poradit, jak společné problémy řešit. Přednášky ministerských úředníků jsou také přínosem, ale málokdy nám sdělí něco povzbudivého," uvedl starosta Brumovic na Opavsku František Kuča.