„Klíněnka už je rozšířena prakticky v celé Evropě, vyskytuje se všude tam, kde roste její živná rostlina jírovec maďal. V jednotlivých letech ale více či méně výrazně kolísá její početnost a tím i intenzita napadení stromů. Početnost klíněnky v daném roce závisí hlavně na průběhu počasí během rojení jejích dospělců, což platí zejména pro dospělce první generace (líhnou se z přezimujících kukel zpravidla během dubna, současně s rašením listů jírovce). Letošní časný nástup jara byl pro vývoj první generace klíněnky velmi příznivý, a proto opět po několika letech došlo k masivnímu poškození listů jírovců," vysvětlil Tomáš Růžička, vedoucí oddělení rostlinolékařské kontroly a dozoru Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Jak klíněnka škodí?

Na jaře kladou samičky motýlů na horní stranu listů stromů kaštanů koňských (pozn. red. odborný název jírovec maďal) vajíčka, ze kterých se líhnou housenky. Tyto housenky se zažírají do listu a vyžírají pletivo uvnitř listu. „Tím, že larvy parazitují uvnitř listu, je znesnadněna ochrana proti tomuto škůdci. Ta by měla být založena především na faktu, že klíněnka přezimuje jako kukla chráněná zámotkem uvnitř opadaných listů na povrchu půdy. Je tedy nezbytné na podzim pravidelně odstraňovat a likvidovat opadané listy. Možná je i chemická ochrana, ta musí být načasována od hromadného kladení vajíček do začátku líhnutí larviček," vysvětlil už dříve Deníku odborník, který se problematikou klíněnky zabývá. Jak dodal, v České republice byl výskyt klíněnky poprvé zaznamenán v roce 1993 na jižní Moravě.

close Pokud drobný motýlek zaútočí na vzrostlé kaštany v alejích, je obrana skoro nemožná. zoom_in

Chemický postřik? Má svá omezení

Chemická ochrana je podle odborníků dosti problematická.

Použití přípravku je totiž poměrně technicky složité, protože se často jedná o obrovské stromy, navíc se vyskytují spíše v alejích, kde je ochrana přípravky na ochranu rostlin téměř nemožná.

Podle odborníků přítomnost klíněnky není zřejmě přímo indikátorem čistoty životního prostředí. „Není pravděpodobné, že by jírovce poškozované exhalacemi nebo v důsledku působení jiných vlivů byly více napadány klíněnkou. Kombinace napadení klíněnkou a jiných nepříznivých vlivů však může vést k celkovému zhoršení zdravotního stavu stromů. Není známo, že by jírovce mohly odumřít pouze z důvodu napadení klíněnkou," dodal Tomáš Růžička.

Klíněnka útočí také v Ostravě

Barbora Kopcová z úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz uvedla, že obvod už druhým rokem letos zajišťoval provádění postřiků proti klíněnce. „Postřik probíhá ve dvou fázích. V té první se ničí larvy ve spodní části kmene. Ve druhé, která následuje zhruba po třech týdnech, se už hubí takzvaným plynováním motýli v korunách stromů. Ošetřování kaštanů proti klíněnce zajišťuje obvodu specializovaná firma nejen například v Komenského sadech, ale i v dalších parcích a místech, kde kaštany rostou," dodala Barbora Kopcová.