„Pro obvod je otevření Černé perly velkým milníkem v novodobé historii Poruby. Perla léta chátrala a jsme rádi, že znovu ožije. Snad i služby, které místní klinika přinese, budou přínosem pro Porubany,“ řekla na slavnostním otevření starostka obvodu Lucie Baránková Vilamová.

Pět let chátrala, nyní má ikonická stavba Poruby postavená v bruselském stylu nové využití a je epicentrem mnoha specializovaných ambulancí. Rozsáhlá rekonstrukce Černé perly probíhala několik měsíců. Budova se otevřela veřejnosti s klinikou Moravian Premium Care.

Proměnu Černé perly v Ostravě-Porubě představili majitelé, nájemci a architekt na tiskové konferenci v Kině Etáž v Dolních Vítkovicích. Duben 2022.
Černá perla v Ostravě ožívá. Bezdomovce v porubské legendě vystřídají lékaři

Stala se zázemím pro fyzioterapii, praktického lékaře, plicní ordinaci, alergologii nebo rentgen s ultrazvukem. „V září otevře kardiologie, neurologie, ortopedie a sportovní traumatologie. A v říjnu stomatologie,“ uvedl Jakub Czudek, provozní ředitel Moravian Premium Care.

Volné kapacity pro pacienty

Ačkoliv se někteří specialisté do Černé perly pouze přestěhovali se zůstatkovou kapacitou, některé ambulance vzniknou nově a budou tak přijímat nové pacienty. Půjde jak o specialisty, kteří mají smlouvy s pojišťovnami, tak i o ty pro samoplátce. „Samoplátecká péče je na pracovišti fyzioterapie. Naše fyzioterapie je vybavena nejmodernějšími přístroji, jako je například vysokovýkonný laser a vysokoindukční magnet. Samoplátecká je ještě neurologie a neurochirurgické konzultace,“ uzavřel Czudek.

Výhledy na Beskydy

Vizuální stránku Černé perly měl na starosti architekt David Kotek. „Dům není památkově chráněný, takže jsme nemuseli dodržet stejnou podobu, jakou měla Černá perla dřív. Nicméně jsme to takto spíš chtěli. Šlo o to, co nejméně se odchýlit od původního tvaru a vize, která tady byla. Doplnili jsme ji například o vertikální listely, které jsou na fasádě. V době stavby se nevyráběly a jsou odkazem na mrakodrapy v Chicagu,“ uvedl architekt.

Z ruiny bude bytový komplex Marica.
Zdevastovaná Marica v Porubě má nového vlastníka. Shání peníze na výstavbu bytů

V původním záměru stavby byla i energetická soběstačnost prostřednictvím fotovoltaiky. Ta zatím chybí. „Na fotovoltaickou elektrárnu máme vytvořenou přípravu a nyní čekáme na lepší ceny. Panely musí být na míru a poté budou umístěny na východní a jižní straně fasády,“ dodal Kotek.

Dominantou zrekonstruované budovy je její jedenácté patro, které je lemováno vyhlídkou na Porubu a nedaleké Beskydy. Perla však nebude jediným objektem, který prošel rekonstrukcí.

Proměna lokality

Po dokončení stavebních prací na hlavní budově dojde k opravám i přilehlých budov, kde vzniknou v budoucnu například i operační sály. Okolí Černé perly se do budoucna má stát klíčovou lokalitou. Podle starostky městského obvodu bude důležité například vymístění autobusové vozovny do areálu v Martinově, nebo jiné okolní úpravy.

Rekonstukce RT Torax Areny v městské části Poruba, 10. srpna 2023, Ostrava.
VIDEO, FOTO: Hokejisty vystřídali dělníci. Chrám sportu v Ostravě mění tvář

„Nejde pouze o přemístění autobusů do Martinova, ale o opravu přilehlých traktů, které jsou podstatné. Město například vykupuje přilehlé garáže, které zde hyzdí celou lokalitu,“ řekla na slavnostním otevření starostka Lucie Baránková Vilamová. V budoucnu se chystá výstavba tenisové haly a lokalita by se podle starostky měla stát znovu atraktivní. V plánu je také vznik kruhového objezdu u nedaleké křižovatky, která má být s otevřením Černé perly ještě vytíženější.