Organizátoři akce Zažít Ostravu jinak umístili jednu na ostravskou „náplavku", další na Alšovo náměstí v Porubě a třetí byla u finančního úřadu v Hrabůvce.

„Vzhledem k tomu, že se bude celý areál Železňáku rekonstruovat, leží budka ladem a přemýšlíme, kam ji přemístit," řekla Soňa Frídlová z Kulturního centra Cooltour.

Knihy mizí

Dvě veřejné knihovničky stále fungují, i když z nich kolemjdoucí čím dál častěji knihy berou, aniž by je měli v úmyslu vrátit nebo alespoň jinými čtenářskými kousky ze svých knihoven nahradit.

Když jsme se včera jeli podívat, jaké bestsellery skrývá roztomilá knihobudka na Alšově náměstí v Porubě, na místě jsme našli doslova vybrakovanou dřevěnou budku bez jediné knihy. Podle jedné z místních obyvatelek se zloději knih časem přestanou o novou možnost obohacení zajímat.

„Přece jen je to pro ně zatím pořád novinka, kterou musí vyzkoušet. Postupem času si na to zvyknou a snad už tolik knih z knihobudky nebude mizet," vysvětlila svůj pohled na fungování knihobudky na Alšově náměstí obyvatelka Poruby Denisa Jelínková.

I v tomto stavu však porubská veřejná knihovnička ještě plní svůj účel.

„Moje babička si z ní knihy pravidelně půjčuje a vrací je tam. S ostatními zájemci se dokonce dělí i o své detektivky," řekla Deníku Markéta Mížová, vnučka 81 leté Jany Mížové, která se nebojí nepoctivým kolemjdoucím důrazně vysvětlit, jak celý systém vyměny a půjčování knih v porubské knihobudce funguje.

Zatím se svou taktikou na ochranu knih alespoň podle slov její vnučky vždy uspěla.

Starají se dobře

I když o technický stav obou knihobudek pečují členové Kulturního centra Cooltour, o lavičku na ostravské „náplavce" průběžně pečují také neznámí dobrovolníci.

Jeden z nich dokonce do záhonku na vrchu „kniholavičky" před několika dny zasadil macešky.

„V zimě jsme museli lavičku dvakrát opravovat a je pravda, že jí občas někdo vybrakuje. I tak to místo podporujeme a chceme, aby se z něj stala bezpečná zóna pro místní. Vždyť je to nejkratší spojnice mezi centrem a řekou," uzavřela Soňa Frídlová, hlavní organizátorka akce.