Přesně po sto letech jsem měl to štěstí zúčastnit se osobní komentované prohlídky ve zcela nově zrekonstruované budově na Podroužkové ulici v Ostravě-Porubě, kousek od obchodního centra DUHA.

Sousedské slavnosti

Je 19. února 2021, pátek. Vedoucí obvodu Irena Šťastná mě provází objektem bývalé školky, dnes knihovny a dalších komerčních subjektů, jehož interiéry byly opravovány více než rok. Nyní zde sídlí knihovna, jedna ze tří porubských a rovněž kavárna a organizace Senioři ČR.

Lidé využili slunečného počasí k trávení času v Komenského sadech a okolí. 21. února 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Jaro nesměle zaklepalo na dveře. Lidé vyšli do Komenského sadů

„Když jsme se dozvěděli, tu šťastnou novinu, že budeme mít v Podroužkově ulici zrekonstruovanou knihovnu, na nic jsme nečekali a v okolí jsme v roce 2019 uspořádali trojici Sousedských slavností. Pro místní občany, ale také pro návštěvníky z širokého okolí, jsme tyto akce zorganizovali v dubnu, květnu a červnu. Lidé se mohli zúčastnit přednášek o historii Poruby, vlastivědných vycházek, vyráběly se ptačí budky, sestrojovaly stavebnice domečků ze dřeva, sbírali jsme vzpomínky, fotografie. Stavba pokračovala déle, protože se upravovalo i okolí. Je vybudováno dětské hřiště a pro starší děti i nové hřiště pro parkour. Park je osazen lavičkami a odpadkovými koši, před budovou je parkoviště pro 25 aut,“ sdělila Irena Šťastná.

V knihovně je všechno nové, krásné, barevné. Přízemí je vyhrazeno oddělení pro děti, beletrii pro dospělé a literární kavárně. V patře je oddělení naučné literatury pro dospělé. V druhé části celku je multifunkční dělitelný sál.

Prostor pro nejmenší

„Pro budoucí malé návštěvníky máme vyhrazený prostor pro nejmenší děti, tedy děti od 0 po 6 let. Budou zde fungovat i kluby pro maminky s malými dětmi. Jsou pro ně připraveny takové zálivy, kde si děti mohou hrát, prohlížet obrázky a číst. Starší děti mají svou speciální místnost. V ní jsou jak studijní místa, tak prvky, kde si teenageři mohou lehnout, rozvalit se. Máme tu i dva houpací prvky, což bude nejspíš atraktivita pro všechny, napříč generacemi," vysvětlila Irena Šťastná.

Ilustrační foto.
O práci u MS policie je obrovský zájem. Lákají peníze, benefity i jistota

Pro oficiální otevření, které bude/ bylo v pondělí 22. února 2021 má knihovna připraveno 30 000 titulů s tím, že zdejší kapacita je 50 000 dokumentů, včetně audio knih, časopisů, společenských her pro děti i dospělé. V každé části jsou k dispozicí počítače a po celém objektu funguje Wi-Fi. V přízemí je kavárna, provozovatelem bude Mental Café. Jde o projekt, který na pozici baristů zaměstnává osoby s nějakým znevýhodněním, ať už mentálním, fyzickým, či kombinovaným.

„Spojení kavárny a knihovny považujeme za oboustranně výhodné. Výbornou spolupráci jsme zažili už při sousedských slavnostech před rekonstrukcí knihovny a jsem moc ráda, že v ní můžeme dále pokračovat. Velikou výzvou je také například venkovní terasa, která přináleží ke kavárně. V letní sezóně si dovedu představit propojení hřišť, zmrzliny, kvalitní kávy nebo zákusku a kulturního vyžití v napojení na knihovnu, a to pro celou rodinu. Přiznám se, že se na skutečný provoz už moc těšíme. Vím, že nabídneme kvalitu ojedinělou v celé Ostravě,” dodává Šťastná.