Ve všech šestadvaceti pobočkách Knihovny města Ostravy bude až do konce června probíhat akce, která se zaměřuje na řeckou komunitu žijící v krajské metropoli.

Pobočka Knihovny města Ostravy se sídlem Nad Porubkou v Ostravě-Svinově pořádá ve čtvrtek 7. června od 17 hodin pro veřejnost besedu o Řecku, jeho folkloru, zvycích, historii, kuchyni, jazyce, a to se Sofií Prusali, učitelkou řečtiny a jejími studenty. Přednáška bude doprovázena živou řeckou hudbou. Řecký blok skončí v červnu, od září je připraven blok polský.

Souhrn akcí konaných v rámci projektu Všichni jsme tady doma, nabízí lidem možnost nahlédnout do života jednotlivých menšin – vietnamské, romské, řecké, polské a slovenské – a to prostřednictvím tvůrčích dílen, výstav, divadelních představení, soutěží, veřejných čtení či vystoupení folklorních souborů. Tak třeba ve vítkovické pobočce na Kutuzovově ulici je připraven již na tento pátek vědomostní kvíz pro děti nazvaný Řecko, země slunce. „Hlavním cílem projektu Všichni jsme tady doma je napomoci integraci cizinců, kteří se rozhodli v Ostravě žít a jejichž potenciál může naše společnost využít,“ sdělila Irena Václavíková, koordinátorka projektu.

Kromě toho žije Knihovna města Ostravy i svým běžným životem a pořádá i řadu dalších akcí, které s projektem nesouvisejí. Ústřední půjčovna a pobočka Podroužkova připravily na tento měsíc besedy s Romanem Hadrbolcem, ostravským rodákem, známým šéfkuchařem a cestovatelem. Hadrbolec představí také svou knihu Vařil jsem světovým celebritám. Obsahuje více než čtyřicet stran zajímavých příběhů ze zákulisí jeho práce pro Arnolda Schwarzeneggera, Paula Newmana, Jacka Nicholsona či Cher a 44 originálních receptů. Besedy jsou určeny jak dospělým, tak dětským návštěvníkům. Vstup je zdarma. „Akce začíná dnes v 17 hodin v salonku hudebního oddělení Knihovny města Ostravy na ulici 28. října u Sýkorova mostu a 21. června od 16 hodin v pobočce Podroužkova v Ostravě-Porubě. V rámci celoročního cyklu Ostravský strakáč pak knihovna pořádá besedu s Vladimírem Adámkem, pracovníkem Zoo Ostrava. Akce je naplánována na 5. června od 17 hodin v salonku Hudebního oddělení ve třetím podlaží,“ dodala Václavíková.