Pro milovníky literatury, kteří nepotřebují mít knihy bez poskvrnky nebo jsou příznivci méně známých titulů, je ideálním místem k výběru díla knihovna. Nejčastěji si lidé v pobočkách Knihovny města Ostravy (KMO) půjčují bestsellery a kriminální romány.

V létě si čtenáři nejvíce půjčují tituly z beletrie, ale oblíbené jsou také cestopisné knihy. Čtenáři si mohou v ústřední knihovně vybírat z 61 tisíc knih, které jsou dostupné ve volném výběru, nebo si v databázi vyhledat a následně půjčit titul ze skladu, kde je ukryto téměř 250 tisíc svazků.

Bestsellery z ostravských knihkupectví:

1. Stalker Lars Kepler
2. Antistresové omalovánky pro dospělé Jolana Daňková, Lenka Tréglová
3. Malý pražský erotikon Patrik Hartl
4. Porodní bába Katja Kettu
5. Vraní dívka 3: Pýthiiny rady Axl Sund Erik
6. Lahodně s Ellou Ella Woodward
7. Deník malého poseroutky 9: Výlet za všechny peníze Jeff Kinney

Tipy na letní čtení od zaměstnanců KMO:

PRO MUŽE: Muž z ostrova Lewis Peter May
PRO ŽENY: Cizinka Diana Gabaldon
PRO DĚTI: Kluk, co se koupal s piraňami David Almond
 

Knihovny jsou studnice vědění

Lidé si v horkých měsících často raději vypůjčí více knih ať už proto, aby nemuseli knihovnu navštěvovat ve vedrech často, nebo protože si knihy vezou s sebou na dovolenou.

KMO půjčuje registrovaným čtenářům po složení vratné kauce i elektronické čtečky, ale z elektronických knih jsou k dispozici pouze volná díla.

„V elektronické podobě nemáme k dispozici žádné novinky, protože nejsme součástí projektu E-knihy do knihovny. Takže nabízíme díla autorů jako jsou Božena Němcová, Arthur Conan Doyle, Josef Čapek a jiní. U nás jde tedy spíš o to, že si lidé mohou čtečku s volným obsahem vyzkoušet," uvedl vedoucí knihovnických služeb Petr Zlámal.

Podle jeho slov knihovna zatím neplánuje zařazení novějších titulů do nabídky elektronických knih.

Audioknihy uspokojí odpůrce čtení

Pokud se lidé ve vedrech necítí na čtení, ale lační po příbězích z knižních předloh, existuje kompromis ve formě audioknih. Ty jsou výbornou alternativou tištěných titulů, protože například při cestování zaberou méně místa a poslouchání oproti čtení stojí minimum úsilí. Například Ústřední knihovna KMO poskytuje v hudebním oddělení návštěvníkům kromě hudebních kompaktních disků také přes 1200 audioknih, které si lze vypůjčit pouze na dva týdny.

Ani knihkupci v tomto ohledu nezůstávají pozadu a nabízejí velký výběr audioknih od současných bestsellerů přes krásnou literaturu až po audioknihy pro děti a mládež. Většinou mají zákazníci v e-shopech knihkupectví na výběr z několika set až tisíců audioknih na CD nebo ve formátech MP3, z nichž některé jsou i v cizích jazycích. Zajímavé je, že si lidé velmi často kupují audioknihy děl, která jsou bestsellery v tištěné podobě.

Zájem dětí neklesá

Oddělení pro děti a mládež KMO vyšlo svým čtenářům vstříc a jako jedno z mála oddělení prodloužilo o letních prázdninách otevírací dobu, což vedlo v červenci k nárůstu počtu čtenářů. „Je tady stálá klientela dětí, která k nám chodí každý den, kdy je otevřeno. Také si mnoho dětí v době prázdnin půjčuje maximum deseti knih a po přečtení se k nám vrací pro další. I když mají děti dneska více možností, čtou stále," řekla vedoucí oddělení pro děti a mládež KMO Petra Kozlová.

V létě si mladí čtenáři velmi často půjčují detektivní a kriminální romány, komiksy (Simpsonovi), fantasy knihy (Eragon) nebo dystopické romány (Hunger Games). Čtenářsky velmi oblíbené jsou knihy Johna Greena, ale suverénně nejpopulárnější knihou mezi dětmi a mládeží je Deník malého poseroutky od Jeffa Kinneyho. Také je pozoruhodné, že mnoho knih, které přes školní rok ležely ladem, se právě v létě stává středem pozornosti.

Odborná literatura je také v kurzu

I když by se na první pohled mohlo zdát, že léto nahrává spíše oddechové četbě, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě je důkazem toho, že tomu tak opravdu není. Čtenáře v horkých dnech od půjčování odborných knih neodradila ani zkrácená provozní doba. Letos v létě mají sice možnost navštěvovat tuto knihovnu pouze dvakrát týdně, ale i tak čtenářů přibylo. Moravskoslezská vědecká knihovna se tak už několik let po sobě nemusí potýkat s „okurkovou sezonou".

Jak vybrat dobrou knihu?

Bestsellery nutně nemusí být sázka na jistotu. O kvalitě publikace často napoví doporučení na zadním přebalu, ale mnohem více vypovídající je renomé vydavatelství. Podle doktorky a pedagožky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jany Čeňkové jsou spolehlivá nakladatelství například Argo, Host nebo Paseka. U českých knih mohou čtenáři navíc při výběru zohledňovat výsledky literárních cen, jako je třeba prestižní Magnesia litera.

Jako osvědčená metoda se však ve výsledku jeví recenze a doporučení známých, kteří mohou na rozdíl od knihkupců přiznat, co si o titulu doopravdy myslí. Výběr může čtenářům usnadnit také přečtení krátkého úryvku přímo v prodejně, což jim kromě vhledu do děje nastíní i to, jakým stylem je kniha napsána.

Čtečky knihovny do kabelky

Fanoušci mnohostránkových knih a příběhů na pokračování se jistě nejednou setkali s nesnázemi, které jim hmotnost a nepraktičnost těchto děl způsobily. Jako vysvobození se v takových případech jeví elektronické čtečky knih, které čtenářům nabízejí mnoho výhod oproti tištěným titulům.

Kromě toho, že lidé používáním čteček zachrání mnoho stromů, nebudou si ničit zrak při mžourání na drobná písmena v knize.

Většina čteček totiž dnes umožňuje zvětšování písma, což je vhodné hlavně pro starší čtenáře, nebo disponují funkcí předčítání textu či poslechu audioknih ve formátu MP3. V závislosti na kvalitě a ceně se také liší počet „knih", které lze mít v paměti čtečky uložené. Rozpětí množství uložených děl se pohybuje od několika set až k tisícům v případě použití paměťové karty.

Ani připojení k wi-fi není u čteček nic výjimečného, takže na nich mohou vlastníci číst i denní tisk a časopisy, které jsou dnes běžně k dostání na internetu. Ale pravda je, že i přes praktičnost čteček a elektronických knih se najdou zarytí zastánci tištěných titulů, protože otáčení stránek a zaklapnutí knihy po přečtení opravdu nelze nijak nahradit.

Lenka Hrůzová