Gentlemanskou dohodu o pokračování stávající koalice si její tři hlavní strany daly už před volbami. Společně se jejich lídři sešli už v sobotu při sčítání samotných hlasů a definitivně si ruku podali v neděli. Ústní dohoda zní jasně: koalice bude ve složení ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Poté, co vše projednají jednotlivé stranické orgány, by mělo v úterý odpoledne dojít k podepsání nové koaliční smlouvy. 

Volby 2020 v Moravskoslezském kraji.
Toto jsou noví zastupitelé Moravskoslezského kraje. Podívejte se na ně!

„Rámcové znění koaliční smlouvy počítá s předefinováním stávajících resortů,“ sdělil Ivo Vondrák, který počítá s další čtyřletkou v pozici hejtmana kraje. Důvod provedených změn v obsazení resortů je podle něj prostý a jasný. „Čeká nás čerpání poměrně velkého množství finančních prostředků z Evropské unie, které budou směřovat do transformace kraje, a to bude náročný úkol. Bavíme se možná až o 120 miliardách, které půjdou do tohoto regionu,“ dodal Vondrák.

Pozici prvního náměstka od Lukáše Curyla (KDU-ČSL) převezme Jakub Unucka, jehož ODS s podporou TOP 09 dopadla ve volbách lépe. Roli radního s povděkem kvituje Petr Kajnar, jehož ČSSD se málem strachovala o samotné bytí v zastupitelstvu kraje.

Zoo Ostrava. Ilustrační foto
Neskutečné davy lidí, ale i problémy. Takové bylo září v Zoo Ostrava

„Přijali jsme místo jednoho radního, což nám vzhledem k volebním výsledkům vyhovuje. Měl bych jím být já. Na kandidátku jsme dali ty nejzkušenější, které máme, proto si myslím, že s transformací kraje jsme schopni pomoct,“ prohlásil Kajnar.

Spokojenost neskrývali ani další očekávaní koaliční partneři. „Ve straně tento návrh podpořím a budu jej obhajovat,“ uvedl Unucka, který se vzdal dopravy a chytrého regionu, místo čehož se bude věnovat energetice. Náměstek Lukáš Curylo zase „svou“ kulturu obohatí o podporu filmové tvorby. Zajímavostí je také to, že mošnovské letiště už co do kompetenci radních nebude spadat pod dopravu, ale pod resort financí a investic, které tam kraj ve velkém plánuje.

K TÉMATU

Jaké bude rozdělení resortů v nové krajské vládě?

ANO 2011

Hejtman (Ivo Vondrák) – Strategie, bezpečnost, zahraniční vztahy
Náměstek – Finance a investice
Náměstek – Regionální rozvoj + zemědělství
Náměstek – Zdravotnictví
Náměstek – Doprava

ODS + TOP 09

1. náměstek (Jakub Unucka) – Energetika + životní prostředí
Náměstek – Průmysl a chytrý region
Radní – Školství a tělovýchova

KDU-ČSL

Náměstek (Lukáš Curylo) – Kultura a památková péče + filmová tvorba
Náměstek – Sociální oblast

ČSSD

Radní (Petr Kajnar) – Územní plánování

Důl Michálka z jižního pohledu
Probuzený zabiják. Před 70 lety v dolech na Ostravsku rozpoutal chtíč peklo
Frans Drivstedt u voleb ve Slezské Ostravě.
Pan Drivstedt volil v Ostravě mezi prvními. Jméno mu prodal švédský král