Chystaná trojkoalice hnutí ANO, KDU-ČSL a ODS má jasno, že zachová dosavadní jedenáctičlennou radu kraje, místo současných sedmi náměstků jich ale nový hejtman bude mít osm. Radní „bez funkce" pak budou místo nynějších tří nově pouze dva.

„Já jako hejtman bych chtěl mít na starosti trojúhelník propojených oblastí, a sice podnikání, inovace a zaměstnanost," prozradil Deníku nynější rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák.

Hnutí ANO, jehož byl volebním lídrem, by pak mělo mít ještě čtyři náměstky, kteří by měli na starosti zdravotnictví, finance, životní prostředí a regionální rozvoj s turistickým ruchem. Dále si ANO nárokuje i jedno křeslo člena rady kraje. Konkrétní jména pro jednotlivé posty ještě ladí.

Stejně tak zatím nechtěl blíže mluvit o konkrétních jménech Lukáš Curylo z KDU-ČSL. „Budeme mít dva náměstky. Jednoho pro sociální věci a druhého pro oblast kultury a památkové péče," uvedl.

„K nim ještě obsadíme jedno křeslo radního. Jména ale zveřejníme až ve čtvrtek, ještě o nich jednáme," řekl lídr lidovců s tím, že on by mohl mít zřejmě na starosti resort kultury a památkové péče.

Jakub Unucka z ODS měl naopak v obsazení postů jasněji už včera. Občanští demokraté by podle něj chtěli spravovat oblast školství, která by měla připadnout Stanislavu Folwarcznému místostarostovi Českého Těšína, který byl dříve učitelem i ředitelem školy. Unucka jako lídr kandidátky si chce vzít pod sebe novou oblast nazvanou pracovně „chytrý region", která má připravit kraj na budoucnost. Připojí si k ní ale i resort dopravy.

„Budeme to ještě řešit, ale tyto funkce, které bychom chtěli, vycházejí z toho, co umíme. Proto se netlačíme třeba do oblasti zdravotnictví," konstatoval Jakub Unucka, který úspěšně podniká v oblasti IT.

Jaké platy má vedení kraje?
Hejtman kraje: 99 655 korun
Náměstek hejtmana kraje: 91 403 korun
Neuvolněný člen zastupitelstva kraje: 5 384 korun
* Odměny jsou vypláceny na základě nařízení vlády č. 37/2003 Sb. o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev

K TÉMATUNová koalice by se měla nad obsazením funkcí i nad programem sejít tento pátek večer a společně vše diskutovat. Koaliční smlouvu by pak chtěla mít připravenou a podepsanou do konce příštího týdne. Ustavující zastupitelstvo by se mohlo konat na přelomu října a listopadu.
„Nejprve budeme muset schvalovat rozpočet kraje na příští rok. Dalším krokem bude zajistit to, ať krajský úřad dál funguje. Určitě tam tedy neplánujeme nějaké personální zemětřesení," dodal ještě lídr ODS.