Po volbách totiž svinovskou ODS opustil a spolu s ČSSD, KDU-ČSL, STAN a hnutím Fair Play HNPD podpořil vznik vládnoucí koalice.

„Čelil jsem neúnosnému nátlaku bývalých stranických kolegů, který hraničil se zastrašováním. Měl jsem podpořit koalici, v níž by současná druhá místostarostka opět zastávala stejnou funkci. Přitom další možnost spolupráce s touto členkou jsme vyloučili už několik měsíců před volbami. ODS nechtěla využít možnosti koaliční spolupráce s ČSSD. To mě vedlo k rozhodnutí ukončit své členství v ODS," řekl Deníku bývalý člen občanských demokratů Lumír Pščolka.

Současná starostka a předsedkyně ODS ve Svinově Eva Poštová tento husarský kousek rázně odsoudila. „Lumír Pščolka se vůbec nezúčastnil předvolební kampaně a využil ODS pro své osobní cíle, čímž zneužil a zklamal důvěru voličů. Vyzvali jsme ho proto, aby složil mandát, který v zastupitelstvu získal," uvedla.

Dnes je v tomto malém ostravském obvodě ustavující zastupitelstvo. Předběžné rozdělení funkcí na radnici by v současné koalici mělo vypadat tak, že starostkou obvodu bude Lenka Hrušková (ČSSD), místostarostou Eduard Dvorský (KDU-ČSL) a Helena Wieluchová (STAN), a radními Radim Smetana (ČSSD) a Lumír Pščolka. (jm)