Přivézt si z dovolené nějaký suvenýr je naprosto normální. Lidé by však při jejich výběru měli být velmi obezřetní, zejména pokud se vracejí z exotických míst. Při šlápnutí „vedle“ se totiž mohou dostat do velkých problémů, a to jak v zemi, kde strávili vysněnou dovolenou, tak i u nás. V tom lepším případě o předměty přijdou, v tom druhém jim hrozí mnohatisícová pokuta, v krajním případě i vězení.

Do problémů se každým rokem dostává řada našich turistů, kteří mají v kufru bez patřičného povolení kabelku z krokodýlí kůže, některé korály, lastury nebo rostliny či jiné předměty spadající pod Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Prohřešky odhalují zejména celníci na letištích, mimo jiné i v Mošnově. V letošním roce již zajistili šestašedesát korálů.

„Nejčastějším přestupkem cestujících, kteří se vracejí ze zahraniční dovolené, je dovoz nejrůznějších exponátů živočišného či rostlinného původu, například mušlí, korálů, lastur a schránek mořských živočichů, výrobků z kůže a živých zvířat nebo rostlin. Jde o porušení úmluvy CITES. Účelem úmluvy je kontrola a regulace mezinárodního obchodu s vybranými ohroženými druhy,“ vysvětlila tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická s tím, že úmluva v současné době chrání asi pět tisíc druhů živočichů a osmadvacet tisíc druhů rostlin z celého světa.

Podle Zdobnické bývají pasažéři při kontrolách velmi překvapení, když se dozvědí nepříjemnou pravdu. „Tvrdí, že o nějakých omezeních neměli vůbec potuchy. Nakolik ale mluví pravdu, je obtížné říct,“ uvedla mluvčí.

Jak dále zdůraznila, před odjezdem na zahraniční dovolenou by se lidé měli seznámit s podmínkami v daných zemích.

SEZNAM

Seznam věcí, které nelze z konkrétních zemí vyvážet, lze nalézt na stránkách České inspekce životního prostředí.

A kvůli čemu se lidé dostávají do potíží? Například z cest po Středomoří si často nelegálně vozí suchozemské želvy. Z Ruska to jsou kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů, případně pravý kaviár z jesetera.

Z USA to bývají kožešiny rysů a medvědů, výrobky z kůží krokodýlů nebo peří z divokých ptáků.

Častými australskými suvenýry jsou mušle chráněné zévy a typickým upomínkovým předmětem z jihovýchodní Asie je láhev obsahující chráněnou kobru naloženou v alkoholu.

CO SE STANE PŘI PORUŠENÍ CITES?Při nedodržení povinností stanovených zákonem je možné uložit pokutu až do výše 1,5 milionu korun. Dále může dojít k zabavení exemplářů. V závažných případech může jít o trestný čin se sazbou až na osm let.