Dlouhodobé problémy s komunikací byly podle radního města pro dopravu Lukáše Semeráka (Ostravak) důvodem k návrhu odvolání Jana Dvořáka, jednoho ze dvou jednatelů společnosti Koordinátor ODIS (KODIS), která v Moravskoslezském kraji řídí regionální dopravu. Od zasedání zastupitelů, kteří tento návrh schválili, už ale uplynulo šest týdnů a Jan Dvořák je stále ve své funkci.

„Technicky ještě nebyl odvolaný, protože se nekonala valná hromada společnosti (valnou hromadu tvoří zástupce města, tím je radní Lukáš Semerák, a zástupce kraje, tím je náměstek hejtmana Daniel Havlík, pozn. red.). S krajem jsme se domluvili, že uděláme změnu v kolektivní smlouvě. Chceme zachovat dva jednatele KODIS, ale chceme, aby fungovali společně," uvedl Lukáš Semerák.

Podle náměstka hejtmana Daniela Havlíka (ČSSD) by ale měl mít KODIS pouze jednu hlavu. „Jakmile to město odsouhlasí, pak schválíme odvolání pana jednatele Dvořáka. Změnit se proto musí společenská smlouva. Do čela společnosti by měl usednout třeba jeden ředitel nebo prokurista tak, aby nedocházelo ke sporům jako v současné době," vysvětlil svou představu Daniel Havlík.

Informace, že by měl KODIS vést pouze jeden jednatel, popřípadě ředitel či prokurista, radního Semeráka však překvapila. „Myslel jsem, že jsme byli domluveni na tom, že dva jednatelé zůstanou a úpravou společenské smlouvy se pouze změní jejich fungování. Nicméně i tato varianta je reálná, jde nám především o to, aby společnost fungovala a vedli ji odborníci," doplnil Lukáš Semerák.

Sám Jan Dvořák už dříve jakákoliv pochybení odmítl a poukázal na to, že jeho odvolání je politicky motivovaným krokem. „Teď se pracuje na úpravě společenské smlouvy, její změnu ale musí schválit oba společníci, což znamená, že ji musí schválit jak zastupitelé města, tak i kraje. Do verdiktu valné hromady dále setrvávám ve své funkci," uvedl Jan Dvořák.

Druhý z jednatelů Aleš Stejskal podotkl, že dva jednatele má společnost KODIS dlouhodobě. „Vždycky jsme byli schopni se domluvit, problém nastal až s příchodem pana Dvořáka a úprava kompetencí jednatelů by určitě nebyla řešením situace," řekl Deníku Aleš Stejskal.