Koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Veselé vánoční hody a Pásli ovce Valaši si ve středu večer společně s Deníkem zazpívalo více než 13 tisíc lidí a 48 místech v kraji.

Zpívalo se nejen na náměstích, návsích, veřejných prostranstvích, ale i ve školách, domovech důchodců, restauracích, v klubových místnostech různých spolků… Připojit ke zpívání se mohl vlastně každý i doma - Český rozhlas ve stejnou dobu, tedy od 18. hodiny, vysílal koledy ve stejném pořadí, v jakém jsme je zpívali my.

K celorepublikové akci se také letos přidala velká města v zahraničí. Například v Itálii se zpívalo v Římě, v Miláně, ve Španělsku v Madridu, v Německu v Mnichově a ve Frankfurtu nad Mohanem, v Athénách v Řecku i Istanbulu v Turecku.

Pravidelné předvánoční zastavení pořádá regionální Deník již od roku 2011. Tehdy poprvé druhou prosincovou středu v 18 hodin shodně zazněly koledy na 14 místech v České republice.

BYLI JSME U TOHO

Také letos se redaktoři Deníku rozjeli na desítky míst našeho kraje, odkud vám přinášeli zprávy o tom, jaká atmosféra doprovázela zpívání koled na Moravě a ve Slezsku.

ZPÍVÁNÍ KOLED OČIMA REDAKTORŮ DENÍKU:

Už dopoledne odzpívali ve Vítkově

K akci Česko zpívá koledy se už dopoledne přidali žáci a učitelé ZŠ ve Vítkově. Zdroj: Deník/Petr Dušek

Podobně jako v loňském roce tak i letos se Základní škola ve Vítkově mezi prvními zapojila do akce s názvem Česko zpívá koledy už dopoledne.

Žáci a učitelé na náměstí Jana Zajíce začali v 10 hodin. Vybraní jedinci navíc vytvořili živý betlém a jedna sloka písně Tichá noc byla dokonce odzpívána v romštině. 

K akci Česko zpívá koledy se už dopoledne přidali žáci a učitelé ZŠ ve Vítkově. Zdroj: Deník/Petr Dušek

16.30 HAVÍŘOV: Doprovodný program začal ve dvě

Ve vánočním městečku na čerstvě zasněženém náměstí Republiky v centru Havířova, kde se budou od 18. hodiny zpívat koledy, se už začala odvíjet první část dnešního programu.

Na podiu právě hraje cimbálová muzika Friš. Po nich na podium nastoupí ženský pěvecký sbor Canticorum, se kterým si lidé budou moci zazpívat koledy. Večer pak završí vystoupení Stanley´s Dixie Street Bandu.

Kompletní program Vánočního městečka v Havířově najdete zde.

16.45 OSTRAVA: Živo je i na "Masarykáči" 

Hlavním místem v moravskoslezské metropoli při dnešním předvánočním rozjímaní Česko zpívá koledy je Masarykovo náměstí. Právě ze už v deset hodin dopoledne zahájil dnešní program Vánoční diskotékou Hopsalín. V 16 hodin zde vystoupila kapela Vodníci, po ní je od 17 hodin na řadě kapela SELF MADE.

Od 18. hodiny si zde lidé zazpívají nejenom koledy, ale také další písně s cimbálovou muzikou Iršava a s folklorním souborem Morava. Dalšími účinkujícími budou členové hudebního seskupení Rozmarýn. Průvodcem dnešního podvečera bude Artur Kubica, moderátor Českého rozhlasu Ostrava. Vánoční program centrálního náměstí v Ostravě najdete zde.

17.00 FRÝDEK-MÍSTEK:

Koledy se ve Frýdku-Místku budou zpívat od 18 hodin také na náměstí Svobody, které se v prosinci proměnilo v Adventní městečko - jeho předvánoční program najdete zde.

Dnes se zde muzika začala linout už od 16 hodin – návštěvníkům, kteří ve valné většině drželi v rukou kelímky s horkým nápojem, zazpívala mladá zpěvačka Petra Fúriková.

ZAJÍMAVOST Z KARVINSKA

Zpěváci koled se posilňovali hrachovkou  Na šedesát litrů domácí hrachovky vydali organizátoři Zpívání koled s Deníkem v Orlové. Hrachovku uvařili v tamním domě kultury a zpěváci koled si tento nápad jen a jen chválili. „Byla to taková vylepšená domácí hrachovka, obsahovala i klobásu a uzená žebra a všem moc chutnala," uvedla ředitelka orlovského kulturního zařízení Bára Herdová. 

17.41 OSTRAVA

Zpívání koled se koná i na Masarykově náměstí v centru Ostravy.Zdroj: Deník/Martin Pleva

Na Masarykově náměstí přibývá lidí, kteří už se těší na zpívání koled. Na pódiu se chystá cimbál a další nástroje, aby se v 18 mohlo začít zpívat.

 Na pódiu se pro dnešní vystoupení sešlo výjimečné hudební seskupení složené z členů pěveckého souboru Iršava a folklorního souboru Morava a dětského souboru Malá Morava.

Všichni jsou zpěváci a hudebníci z Ostravy, lidé, kteří mají rádi folklor a lidové tradice – a k těm tradicím pochopitelně patří i koledy. Pokud se vám – rodičům a prarodičům bude líbit vystoupení dětí, a myslíte si, že folklor, tanec a zpěv by mohl bavit i vaše potomky, soubor Malá Morava je otevřen všem dětským zájemcům. Informace naleznete na jejich webových stránkách www.folklornisdruzeni.cz/malamorava

17.50 PŘÍBOR

I v Příboře na náměstí Sigmunda Freuda je již vše připraveno ke zpívání. Vládne zde příjemně klidná atmosféra. Za chvíli vše začne pod taktovkou pěveckého sboru Schola.

Některé skupinky návštěvníků akce Česko zpívá koledy i náhodní kolemjdoucí se natěšeně přidávají a rozezpívávají společně se zpěváky. Dobrým znamením určitě je i fakt, že přestalo mírně sněžit.

17.59 STUDÉNKA

Koledy se zpívají také na zaplněném náměstí ve Studénce. Lidé přicházeli v předstihu, aby si vychutnali předvánoční atmosféru na náměstí Republiky, dali si punč…

18.00 Zpívání koled začalo

Připomínáme, že připojit se můžete všichni také prostřednictvím Českého rozhlasu - zde

ZAJÍMAVOST Z BRUNTÁLSKA 

Tipovací soutěž na koledáchV Zátoru si zpívání koled vzala pod patronát místní základní a mateřská škola. „Jako každý rok i letos chceme, aby to byla akce bez komerce, takže tam nepustíme žádný stánek, žádné párky v rohlíku ani punče… Bude to je jen společenství lidí a zpěv," uvedla před akcí hlavní organizátorka Jarmila Foksová. Zpívání koled mají zpestřeno tipovací soutěží. „I letos budou jednotlivé třídy tipovat, kolik lidí na akci přijde. Máme uzavřené sázky, a čí odhad bude nejblíže skutečnosti, tak ta třída vyhrává a bude odměněna," prozradila zátorský nápad Jarmila Foksová, která se také stará o doprovodnou hudbu. V minulých letech doprovázely zpěv koled housle, kytary, Orffovy nástroje, letos to budou orchestrální nahrávky. „Zpíváme všech šest koled, distribuce textu proběhne na místě," doplnila. 

18.10 TŘINEC

Česko zpívá koledy v Třinci. Zdroj: Deník/Marek Cholewa

Koledy se zpívají také před KD Trisia v Třinci. Snímky z dalších míst postupně doplňujeme do přiložené fotogalerie.

18.20 NOVÝ JIČÍN

"Úžasný sbor," neskrýval své nadšení sbormistr Ondrášku Josef Zajíček poté, co společné zpívání skončilo. Spokojená nálada se dala vyčíst i z tváří zhruba čtyř stovek zpěváků, kteří dnes z poloviny zaplnili Masarykovo náměstí v Novém Jičíně.

Krátce před šestou hodinou i zde přestalo sněžit, na předvánoční atmosféře to však nic neubralo.

18.35 HAVÍŘOV

Také v Havířově, stejně jako v Novém Jičíně, se v centru města na náměstí Republiky ve Vánočním městečku sešlo zhruba 400 lidí. Ti si koledy zazpívali s ženským souborem Canticorum.

Zdroj: Youtube

Anketa | Zpíváte doma o Vánocích koledy a pokud ano, tak které?

Tomáš Melecký, 26 let, Bílovec: Tradice je tradice, a jelikož je celá naše rodina muzikantská, koledy nejenom zpíváme, ale také hrajeme. Máme rádi tradiční koledy, jako například Vánoce, Vánoce přicházejí nebo Narodil se Kristus Pán.

Eleni Akritidisová, Krnov: Tradiční české koledy nezpívám už od dětství. Ne že by se mi nelíbily, ale volím jinou hudbu. O Vánocích si rádi pouštíme Lucii Bílou, Karla Gotta a americké popové vánoční songy, jako například Last Christmas od Georgea Michaela.

Petr Matějek, 22 let, Štemplovec: Koledy vždycky zpíváme u vánočního stromku u nás na Štemplovci. Popíjíme k tomu svařák a vždy vládne velmi příjemná atmosféra. Kdybych měl zmínit mou oblíbenou koledu, pak by to byly asi Rolničky.

Ivan Jeki Jekielek, kapala Ahard a festival Rocktherapy, 48 let, Orlová: Koledy si doma občas zazpíváme a vybíráme z těch nejznámějších českých.

Dana Pieszková, 44 let, Staříč: Zpíváme, a rádi. Například Půjdem spolu do Betléma. Pečeme u toho cukroví.

Jan Lasovský, 28 let, Ostrava: Jo, skoro pořád. Naši s námi zpívali, už když jsme byli malí a tradice zůstala. Nejčastěji asi zpíváme Adeste fideles, ale žádný Štědrý den se neobejde bez českých klasik.

Barbora Kelemenová, 18 let, Ostrava: Občas ano, ale nezní to úplně nejlépe. Nejčastěji zpíváme Štědrý večer nastal nebo Nesem vám noviny.

Ivana Zajícová, správkyně sbírek a vedoucí Městského muzea v Krnově: Ano, na Vánoce zpíváme koledy se synem, chci, aby znal různé zvyky a tradice, když už maminka pracuje v muzeu. Zpíváme klasické koledy jako Tichá noc, Půjdem spolu do Betléma a podobně. Vánoce neslavíme čistě křesťansky, spíš jako směs různých křesťanských i pohanských zvyků, jako asi většina lidí.

Jana Hromočuková, tisková mluvčí města Kopřivnice: Koledy doma zpíváme na Štědrý den u stromečku před rozdáváním dárků. Zpíváme ty, na které si zrovna vzpomeneme, tedy klasiku Narodil se Kristus Pán, Štědrý večer nastal, Pásli ovce Valaši a podobně.

Radomír Přibyla, 54 let, kastelán zámku v Hradci nad Moravicí: Koledy nezpívám, ale na Štědrý den u nás nesmí chybět. Máme doma několik CD a hrají u nás při pečení kapra, předávání dárků, zkrátka celý den. Mou nejoblíbenější vánoční písní je stoprocentně Tichá noc, kterou miluju ve všech verzích.

Jaromír Polášek, regionální historik a spisovatel, Frýdek-Místek: Pokud mám doma nebo v práci trochu času, rád si nějakou vánoční koledu zazpívám. Nejraději mám valašské koledy. A musím se i k něčemu přiznat. Před pár roky jsme s manželkou dokonce jednu novou vymysleli. Týká se nošovické automobilky, přičemž vtipný text, který jsme dali dohromady, pro ni rozhodně kladně nevyznívá.

Text a snímky: zpravodajové Deníku


6. ročník adventní akce regionálního Deníku Česko zpívá koledy se letos koná na více než 45 místech Moravskoslezského kraje:

OSTRAVA (6 MÍST)

● Ostrava - Masarykovo náměstí

● Ostrava-Poruba - Alšovo náměstí

● Ostrava-Hrabůvka - MŠ Klegova 4

● Ostrava-Hrabůvka - MŠ Adamusova 7

● Vřesina - park u Hasičské stanice, Mála strana

● Krásné Pole - u stromečku před radnicí

OPAVSKO (12 MÍST)

● Opava - Dolní náměstí

● Opava - Horní náměstí, lokalita u Koule

● Hlučín - Mírové náměstí

● Chlebičov - ZŠ Chlebičov

● Březová u Vítkova - Náves před samoobsluhou TEMPO

● Otice - Na Kopci 37

● Vítkov - ZŠ Vítkov

● Bohuslavice - ZŠ a MŠ Bohuslavice

● Píšť - Školní 530/13

● Bělá - u vánočního stromu

● Lesní Albrechtice - Před společenským domem

● Štěpánkovice - Hospoda Na Statku

KARVINSKO A HAVÍŘOVSKO (5 MÍST)

● Karviná - Masarykovo náměstí

● Havířov - nám. Republiky

● Orlová-Lutyně - před domem kultury

● Karviná - Střední průmyslová škola

● Petřvald - U stromečku před radnicí

NOVOJIČÍNSKO (8 MÍST)

● Nový Jičín - Masarykovo náměstí

● Frentštát pod Radhoštěm - náměstí Míru

● Příbor - náměstí Sigmunda Freuda

● Kunín - Park před obecním úřadem

● Studénka - nám. Republiky

● Bílovec - Slezské náměstí

● Vrchy - Kostel sv. Jiří

● Frentštát pod Radhoštěm - domov Hortenzie

FRÝDECKO-MÍSTECKO A TŘINECKO (5 MÍST)

● Frýdek-Místek - nám. Svobody

● Třinec - před KD Trisia

● Dobratice - ZŠ a MŠ Dobratice

● Frýdlant nad Ostravicí - náměstí

● Lhotka pod Ondřejníkem - MŠ Lhotka

BRUNTÁLSKO A KRNOVSKO (10 MÍST)

● Bruntál - náměstí Míru

● Rýmařov - náměstí Míru 1

● Vrbno pod Pradědem - u vánočního stromu

● Zátor - ZŠ a MŠ Zátor

● obec Petrovice - Hostinec na Rozcestí

● Janov - u Městského úřadu

● Vysoká-Bartultovice - před Společenským domem

● Světlá Hora - před kulturním domem

● Ludvíkov - u obecního úřadu

● Město Albrechtice - ZŠ Město Albrechtice

● Lichnov, Obecní dům