VŠB-TU poskytuje ubytování 3830 studentům jen na kolejích v ostravské Porubě. Koleje v Hladnově a Vítkovicích, které ještě loni provozovala, letos předala OU a Střední dopravní škole. "Studentům, kteří kolej v Porubě nedostanou, nabízíme ubytování na soukromých kolejích nebo v domovech mládeže. Zhruba pět procent z nich nakonec bydlí na privátech," řekla ředitelka ubytovacích služeb Božena Jemelková.

Za dvoulůžkový pokoj na kolejích VŠB-TU zaplatí student 1580 korun měsíčně, za trojlůžkový 1440 korun. Pokud je připojený na internet, doplácí 180 korun měsíčně. "V domovech mládeže platí od 1600 do 1800 korun. Na soukromých kolejích, kde studenti bydlí v 11 samostatných bytech, platí za lůžko 2500 korun," řekla Jemelková.

Novinkou na kolejích v Porubě jsou čtyři dvoulůžkové pokoje pro handicapované studenty. Pokoje s bezbariérovým přístupem nabízí tělesně postiženým studentům také OU na kolejích J. Opletala v Hladnově, kde chce letos bydlet 865 studentů. "Na dvoulůžkovém pokoji platí student 1650 korun měsíčně, na trojlůžkovém 1510 korun," upřesnila kvestorka OU Jana Poloková.

Dodala, že pro udělení koleje rozhoduje hlavně vzdálenost trvalého bydliště od místa studia s ohledem na dobu dojíždění, přednost dostávají zdravotně a tělesně postižení studenti a sirotci.

OU také nabízí svým studentům již druhým rokem ubytování takzvaně na smlouvu. "Student splní kritéria, podepíše smlouvu a získá celoroční ubytování až do konce studií na OU. Studenti žádající smlouvu jsou kilometrově zvýhodněni," řekl prezident stavovské unie studentů Ondřej Haška, který bydlí na koleji třetím rokem.

Bydlet na koleji je podle něho levnější a stále výhodnější oproti privátu. "Vysokorychlostní internet, počítačová učebna, parta podobně smýšlejících lidí, rychlé informace o studiu, posilovna, ping-pong, klavíry a nízká cena. Navíc 'záchytný' bod pro prváky," shrnul student přírodovědecké fakulty.

Za soukromé ubytování v Ostravě zaplatí student od 2000 do 2500 korun měsíčně, řekl student přírodovědecké fakulty Vratislav Vozník. Z blízkého Frenštátu pod Radhoštěm dojížděl do Ostravy devět měsíců, pak si našel ubytování v čtyřpokojovém bytě v Moravské Ostravě.

"Bydlíme v něm čtyři, každý má svůj pokoj, za který platí 2500 korun měsíčně. Rozumný privát v Ostravě pod 2000 korun neseženete, pokud chcete mít vlastní pokoj i ledničku, sporák a mikrovlnku. Od 3000 korun výše se dají sehnat zrekonstruované byty přímo v centru," řekl.

Výhodou privátu je podle něho relativní soukromí a také možnost pozvat si a ubytovat návštěvu. "Chybí mi ale větší skupina studentů - prostě společenský studentský život, za kterým musím dojíždět. A taky třeba ping-pong a společné kolejní místnosti," svěřil se.